Kristi

Topic Galerie: MTB 27,5

Recommended Posts

S-a rezolvat o problema cu 29erele : Topicul "Club 29" a fost fuzionat cu "Topic galerie 29er Bikes", mutat aici la MTB si marcat "Pinned":

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/6016-topic-galerie-mtb-29er/page-5

Invitam toti posesorii de MTB 29er sa ne delecteze cu pozele lor in acest nou loc.

Am sa redenumesc si aici topicul in "Topic galerie - MTB 26er".

Si ala de la jumatea drumului unde e? Aia de-si zic 27.5' sau 650b, da' de fapt n-au decat un tol in plus... sau unu jumate in minus, depinde de unde privesti...

Pai cand primul proprietar de 27.5 va iesi la interval, il va (sau il vom) crea si pe acela. Deocamdata se pot juca pe "Conversie MTB 26 - 27.5" creat de subsemnatul.

Si 29er a inceput timid cu "Ce este un 29er", azi insa clar merita un topic galerie independent.

Gata, sa lasam galeria de 26ere sa respire :).

A lui vizavi urmeaza cand isi aduna piesele cred. Ce facuse el era proba cu rotile picicletei mele, sa vada cat/unde freaca.

Ok, iata pozele cu a mea, facuta pe un cadru Specialized Epic din 2009. Dupa asamblare si dupa prima tura (va rog a nu scuza gunoaiele, apar in poza complet voit si intentionat!):

drxm.jpg

g7st.jpg

• Upvote 5

Ce le asorteaza astia de la scott , pana si cu tablou e asortata .

Ai iesit cu ea pana acum ?

• Upvote 1

am facut o tura pe traseul de la red bull moontimebike. dar sunt prea multe noutati pentru mine fata de vechea bicicleta ca sa imi dau seama de ce aduce nou 27 (cadru carbon, 2x10, ghidonul e de 70, biciclistul a trecut peste 90 kg). dar ce am remarcat e ca are o tractiune si o stabilitate mult mai bune (era noroi pe traseu si cu toate astea statea mai bine ca precedenta) dar e si mai putin manevrabila la viteze mici (am avut ocazia sa constat doar pe urcari, e una printre copaci in spatele salii, nu imi dau seama la coborare, dar s-ar putea sa fie si din cauza ca are unghiul furcii mai mic 69 fata de 71 cat era la vechea). dar cred ca e chestie de obisnuinta, overall mi se pare superioara.mai ales ca nu am putut sa demontez spd de pe vechea bicicleta, am pus niste crank brothers pe care le aveam pe acasa si nu am stiut ca placutele de shimano pe care le aveam in pantofi nu se potrivesc :). deci niciun fel de priza.

o sa ii schimb franele (am XTR pe cea veche, asta are XT si mi se pare mai slabe ca forta si modulare), lantul. seaua mi se pare cam dubioasa, trosneste ii mai dau o sansa. probabil in timp am sa ii schimb si componentele, sa pun de carbon. cred ca are roti tubeless si nu stiu sa fac pana pe asa ceva :). ce este ciudat, nu am gasit anvelope de noroi.

Salutare baieti,
Va prezint noua mea achizitie - BULLS COPPERHEAD 3
66647b242500b315fd34bc306db8271f.jpgbc9390f6ffd7000c386bf80ca85fae97.jpg

• Upvote 2

Salutare baieti,

Va prezint noua mea achizitie - BULLS COPPERHEAD 3

66647b242500b315fd34bc306db8271f.jpgbc9390f6ffd7000c386bf80ca85fae97.jpg

Superbă, de unde ai luat-o? Întreb deoarece știu ca la noi în țară nu se găsește.

Superbă, de unde ai luat-o? Întreb deoarece știu ca la noi în țară nu se găsește.

Nu se gasesc biciclete Bulls la noi in tara?

Am vazut posturi noi aici si mi s-a strans inima =))
Mai mult nu zic ;))

Nu se gasesc biciclete Bulls la noi in tara?

Bulls Copperhead 3 eu nu am găsit în nici un magazin de specialitate. Referirea mea a fost strict la acest model.

Am vazut posturi noi aici si mi s-a strans inima =))

Mai mult nu zic ;))

cineva ne pregateste o surpriza :))

Cam linişte pe aici.

Work in progress, sper să fie gata săptămâna asta...nu pun poza clară încă.

Etqcdm4.jpg

Canyon-ul s-a dus...tocmai în Croaţia. Am intrat şi eu în "rândul lumii" cu 160 mm cursă. Nu se mai putea trăi cu 140  :-

@@Muttley a zis că e urâtă ca porcu' , dar nu-l iau în considerare :D . 

Si porcii pot fi frumoşi:

zlaoTCe.jpg

• Upvote 4