Kristi

Topic Galerie: MTB 27,5

Recommended Posts

Și care-i plusul față de cealaltă?

• Upvote 1

E noua. Pe cealalta nu o mai iubesc.

Daca luam tot Giant Reign parca intelegeam intrebarea :))

E Pro-Carbon ?

Saracule! N-ai avut bani se S-Works! :P

Poza este doar exemplificativa? Sau te-ai mutat in ... Belgia ;). S-o stapanesti sanatos. Tare sunt curios cum este comparativ cu Reign-ul.

Nope, era poza facuta in momentul in care era oficial a mea. Acum trebuie sa-mi ajunga.

E Pro Carbon.

• Upvote 1

New horsey:

IMG_0058.jpg

• Upvote 5

Cannondale Habit Carbon 1 marimea M. 11,220 kg cu tot cu pedale.

t38iuHX_E9XKv8haW4LWatrxmqO4Av7jX2jp8A4q

PXu5798.jpg

Anul trecut am ramas fara bicicleta asa ca asta iarna am vanat piese la preturi foarte bune si a iesit dansa.

Nu arata la fel de bine ca una 'branduita' insa am reusit totusi sa o scot la 11.3 kg si o echipare mai buna decat ce as fi gasit in magazine, la pretul de 800 eur. 

• Upvote 4

4 cm de spacere?

Cam mult, stiu. 

Cadrul a fost facut pentru furci de 120-130mm si eu am pus Foxul din poza, de 100mm. Insa am gasit un Reba zilele asteea, care e deja pe drum, si fiind de 120mm o sa rezolve problema. Plus ca ma scapa de aproape 200g :)

On 5/3/2017 at 8:58 PM, JDM said:

4 cm de spacere?

yBgeVKe.jpg

• Upvote 1

Salut, nu gasesc un topic de prezentare, mai bine imi prezint bicicleta aici, ocazie cu care sparg si gheata in aceasta comunicatie. Merg cu bicicleta din copilarie, dar de cateva luni am decis sa fac asta mai serios. Avand buget limitat, am decis ca momentan este mai bine sa cumpar o bicicleta noua cu garantie. Laudata ca fiind minimum necesar ca sa se numeasca bicicleta, m-am hotarat sa cumpar un Bitwin Rock Rider 520:

-roți de 27.5''

-furcă B'TWIN U-FIT 80, cursă 80 mm cu reglaj în funcție de greutate de la 55 la 105 kg

-pedalier SRAM S200, foi triple, cu 22 / 32 / 42 dinți

-schimbător spate 8 viteze SRAM X3. Schimbător față MICROSHIFT MS22

-manete SRAM X4

-casetă SHIMANO PG820, 8 pinioane, cu 11 - 32 dinți.

-etriere marca HAYES MX5

Bicicleta cu care am scos 26km in 1h si 12min la triathlonul din Mogosoaia de sambata:

http://i.imgur.com/hvfTg9C.jpg

• Upvote 1

IMG_1419.jpg

Am muscat din glontul amar al marketingului si am decis sa incerc Schwalbe 2.6. NN fata, RR spate, old school but new. Stiam ca trance-ul vine 650B+ (aproape) ready. Incap si 2.8 acolo, insa eu am jantele mustaciosului de 25 interior. Inca nu am apucat sa o duc in padure, cel putin pe asfalt deocamdata nu se simte mai lenta, probabil este.

Interesant NN 2.6 Snakeskin TLE PS este cu doar 70g mai greu decat acelasi cauciuc 2.25, avand 720g. Ma asteptam RR-ul sa fie mai usor, insa nu este, 750g.

• Upvote 2

Dacă le folosești la altceva decât mers prin pădure, da.

Deocamdata se prezinta bine. Nu vad uzura semnificativa in 500km. In plus daca se uzeaza inseamna ca-si fac treaba. As fi luat conti, insa nu am gasit ceva similar ca si balonaj si rulare. Probabil urmeaza sa scoata, trendul de a reinventa roata nu se opreste niciodata :).