Kristi

Topic Galerie: MTB 27,5

Recommended Posts

Este racheta!!!!

Felicitări că ai reușit să o termini!!!

Nici nu vreau să știu cât te-a costat acel custom?!

@akebono Multumesc! pike-ul e 29/27,5+; pe fosta bicla 27,5 plus aveam 2.8 si pareau mici. Problema e ca in bascula nu intra mai mult de 2.5 (am incercat un nobby nic de 2.6 si freca in curbe la 18 - 20 psi), dar deocamdata merg cu 2.25 ca sa ii fac rodajul. 

Intentionez sa folosesc 2.6 fata si 2.4 spate nu m-am hotarat inca ce. Experienta mea cu anvelopele 2.8 si 3.0 e urmatoarea: aderenta incredibila in orice situatie, dar bicicleta e f f lenesa pe portiunile de tranzitie pe asfalt si urcare. Nu pot spune ca prefer anvelopele plus...oricum, nu pe spate.

@Nexus e de 1, dar e subtire si lung de aici senzatia ca e mai mare

Da, este lenesa pe urcari. Sunt si grele anvelopele, n-ai ce face. Eu tocmai mi-am pus un Minion DHF de 2.6 pe fata. Are 970g, fata de Nobby Nic 790g. Ma astept sa-mi iasa ochii la Saalbach, dar nu mai am incredere in NN cel putin pe fata.

@IonutA mersi, cheltuiala nu a fost f mare pt ca am gasit un cadru sh aproape mint in germania (...de, un 27,5 nu prea mai e la moda); oricum cheltuiala departe de pretul de lista.

Cu anvelopele 2.25 e chiar rapida, pe trasee de cross-country am timpi similari cu HT 29er, iar la vale nu se compara cu HT-ul.

Ei nu este la moda 27.5. Doar a aparut dupa 29 ;). Si un 27.5 cu 2.6" este aproape un 29 cu 2.25".

@akebono DHF pentru tipirile de trasee pe care le abordez eu...mi se pare overkill, inca nu am “maturitatea” sa pun anvelope de astea heavy duty de enduro. Ce te-a nemultumit la NN 2.6 pe fata, asta ma gandeam sa pun.

NN-ul nu este deloc predictibil, si eu nu ma dau chiar stil Enduro, am doi copii acasa. Cel putin pe sol care nu este bine legat, gen noroi, pietris, nisip, scapa in lateral foarte usor.  Eu le am pe jante de 30mm si in general merg cu 1.3-1.5 bar pe fata. Este cumplita senzatia aceea de alunecare in lateral chiar daca nu inseamna ca vei si cadea. Si cand spun alunecare nu este vorba de deformarea talonului, chiar se duce ... la modul ca trebuie sa "smulg" ghidonul si sa repun roata mai in lateral, unde ar fi trebuit sa stea. Evident nu-mi iese asta mereu :(, vezi ultima mea poza de la tura de azi.

In cazul meu este un NN cu de toate (Evo, Snake, mai putin Addix, Pacestar). 

Sunt mai multumit de Rocket ron-ul de pe spate decat de NN. Pentru Saalbach o sa merg cu DHF si Rocket Ron, o combinatie atipica, dar acolo am nevoie de priza buna pe fata si de un cauciuc usor de pedalat pe pantele alea sinistre.

1 hour ago, akebono said:

Ma astept sa-mi iasa ochii la Saalbach

Când mergi la Saalbach? :)

In 14.08 ar trebui sa fiu acolo.

• Upvote 1

Distracție faină! Eu plec sâmbăta asta până sâmbăta viitoare, credeam că mergem împreună la același mtb camp :))

Multumesc, si tie! Bagi wurzeltrail?

Ma bag și eu ca musca în lapte, dar ce ai spus acolo despre NN știam ca se intampla la modelul vechi se spunea pe net ca modelul nou avea luat formatul de la Hans Dampf + alte modificări. Ala nu era mai de enduro?

Nu prea stiu ce sa-ti raspund. Exista varianta veche de NN cu pattern-ul respectiv. 2.6" a avut de la inceput pattern-ul nou. Ulterior au introdus Addix, care eu nu-l am, dar am modelul de top de la vremea respectiva, cu toate alifiile momentului.

@akebono de curiozitate nu ai încercat sa pui NN pe spate și RR pe fata? După ce mi-ai spus mai sus m-am uitat și eu pe alte review-uri și cumva NN l-ar recomanda pe spate mai mult decât pe față.

RR = Rocket Ron sau Racing Ralph? Dacă e prima variantă, atunci e cel mai prost cauciuc pe care l-am avut pe bicicletă.

• Confused 1

Dacă citeai ce a scris akebono vedeai ca are un rocket Ron pe spate de care e foarte mulțumit. Pe vremuri erau combinate rocket ron(fata) cu racing ralph (spate). Daca nobby nic și in review acei oameni recomandau mai mult pe spate de unde rezulta RR fata NN spate. Dacă vrea sa facă alte teste cu alte cauciucuri o sa bage banu.

• Upvote 1

4 hours ago, Nexus said:

@akebono de curiozitate nu ai încercat sa pui NN pe spate și RR pe fata?

Nu si nu vad sensul. De RRon sunt multumit pe spate, dar acolo lucrurile stau altfel. Pe fata sunt sigur ca as fi mai dezamagit de el decat de NN ;).

Ar trebui sa facem un split de topic ... stiu ca eu am initiat discutia aceasta, dar este offtopic :(.