radu_vadan

Conversie de la flat la drop bar pe bicla de oraş cu Nexus8

Recommended Posts

Neaţa.

După cum zice şi-n titlu, mă roade să schimb ghidonul la bicla de oraş din flat în drop. Dorinţa o am de mult însă nu găsisem o rezolvare pentru gripshifterul de Nexus.

Astăzi, răsfoind site-ul nostru asiatic preferat, DX.com, am găsit asta:

http://dx.com/p/gub-328-bike-bicycle-handlbar-mount-holder-for-speedometer-flashlight-silver-grey-215767

Ca diametru, ar fi perfectă ca să-mi ţină maneta de nexus. Aparent e complet metalică şi m-aş hazarda să zic că e suficient de rezistentă să facă treaba.

Pentru frâne am găsit astea:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=1335

Ar ieşi o treabă destul de elegantă zic eu.

Ce părere aveţi? Are sens să mă arunc? Investiţia ar fi de aprox 250 de lei (adaptor, pipă OS, manete de frână, cabluri+cămăşi).

Versa-urile din an in paste sunt reduse la on-one. Mai e optiunea cu Jtek, dar nu-i ieftina si nici foarte accesibila (cu manetele de frana devin la fel de scumpe ca si Versa).

De ce nu o simpla extensie intr-un capat a ghidonului? Se cauta un strungar, se face una bucata teava care are intr-un capat diametrul exterior egal cu diametrul interior al ghidonului si la celalalt 22.2 mm cat are ghidonul obisnuit de MTB. Pentru fixare in capatul ghidonului se pot gasi diverse solutii in functie de cat de "definitiva" se vrea modificarea (prin presare, sudare la margine, rasina epoxy, sistem gen expander fork nut, etc).

Doar o sugestie.

Da, m-am uitat şi eu la Versa dar mi se pare preţul de-a dreptul dureros pentru bicla mea de naveta.

Ceva gen pozele puse de Lucian vreau să fac.

Versa arata 'curat', revoshift-erul pe drop-bar..... :-q .... La on-one le vad totusi reduse la 118euro.

Nu se poate face un adaptor precum cele de la Problem solvers pt frane v-brake cu manete STI?

Versa arata 'curat', revoshift-erul pe drop-bar..... :-q .... La on-one le vad totusi reduse la 118euro.

Nu se poate face un adaptor precum cele de la Problem solvers pt frane v-brake cu manete STI?

Cred că se poate, dar eu am frâne dual pivot de şosea, nu am nevoie. Problema era strict de maneta de schimbător.

oare nu poti sa impingi shifterul pana langa pipa? dupa care pui ghidolona si restu inapoi si ai avea shifterul pe ghidon la mana cand tii sus mainile.

Nu poate.

Ghidonul de cursiera are 23mm, iar interiorul shifterului are 22mm. 

Chiar ma intreb, de ce naiba se fac ghidoanele de cursiera mai groase decat celelalte???

:@)  Si daca lasi si coarnele vechi, dupa care le bagi pe astea ?   *-:)

Nu prea aş merge pe soluţia aia. Eu caut o poziţie comfortabilă pentru mâini - preferata mea e cea de pe cursieră cu mâinile pe manete. Acesta este şi motivul pentru care vreau ghidon de cursieră.

Deocamdată proiectul va mai aştepta din motive economice :)