booster

Home Trainer

Recommended Posts

Salut.As dori sa va cer ajutorul in achizitionarea unui trainer si a unui cauciuc aferent acestuia.Bugetul este de 700 de lei pentru trainer si oricat pentru cauciuc ca oricum il iau pe cel mai ieftin.

Dupa cateva cautari am ajuns la TACX Satori Pro dar astept si recomandarile voastre iar la cauciuc chiar nu stiu ce as putea sa iau.Inafara de PlayBike eu nu am mai gasit nicaieri in Romania.

As dori sa va mai intreb daca trainerul si bicicleta(Kona Fire Mountain Deluxe) rezista la o greutate de 140-150 de kg?

Multumesc anticipat

Eu stau in Piatra Neamt dar ma descurc ca am un Decathlon la Iasi.E cea mai buna alegere in acest buget?

Da, este complet, cu covoras si suport roata, iar "in afara" este peste 699 lei

Unul e mecanic, altul e electronic. Tu decizi dacă merită diferența de bani pentru a avea control electronic și alte informații (calorii etc.), eventual și posibilitatea de a-l integra cu computerul de antrenament cu înregistrare video (o căruță de bani și tot nu simți vântul în plete). Satori e scos din listă, dacă-l găsești pe undeva ar trebui să fie la preț destul de accesibil. Uită-te și la curbele de rezistență, să te gândești cam ce nivel de antrenament vrei să faci.

Dar si pretul la Flow....e cel putin dublu, daca ai noroc si il gaseti la un pret rezonabil, i-al!

Intr-un final am luat Tacx Satori Pro.Nu am putut sa o fac pe maicamia sa inteleaga care e diferenta.Oricum,fiind primul trainer,ma descurc si cu asta.

Am o întrebare legat de satori si nivelul de zgomot - cat zgomot face? Comparativ cu un foen? Sau cu ce l-ați compara ca si mivel de zgomot? Ce ati recomanda ca si trainer silentios on același buget? .

Induce vibrații in podea? Se poate folosi pe parchet impreuna cu salteluța lui sau trebuie pus pe gresie?

Mulțumesc mult.

Merge pe parchet cu salteluta lui. Daca nu mai ai salteluta..merge cu un covoras de baie.

Ref zgomot:

Cu cauciuc special face zgomot cam cat un uscator de par.

Folosind un schwable lugano face zgomot mult mai mult. Si de alt tip...mai ascutit...

Vibratii in podea nu baga daca fixezi bine bicla in el. A..ca se mai balangane bicla..nesemnificativ..e mai mult un tremurat cand te ridici sa pedalezi din picioare.

Sintetizand: cu cauciuc special nu deranjezi pe nimeni. Cu alt tip,chiar si slick...pe langa ca tre sa pui casti sa asculti ceva...auzi si batai in calorifer

Salut, nitel redeschid topicul :)

Nu am mai urcat de mult pe cursiera si vreau sa reiau antrenamentul, cumva de la zero. Avand in vedere acest lucru si ca este iarna, va cer sfatul pentru un home trainer.

Din ce am gasit ar fi :

- Satori Smart T2400 - 190e,

- Flow T2200 - 200e,

- Flow Smart T2240 230e  (asta pare cel mai interesant)

- Vortex Smart T2180 (329e).
- Blue Motion Pro (nu stiu ce numar, cred ca tot T2600) 700lei

- Proform Vortex Smart T2180 (309e) cu ceva folder de tableta (coloarea e galbena, cred ca de la turul Frantei)

- Proform Blue Motion T2600 (169e), tot pe galben.

http://www.bike-discount.de/en/shop/trainer-10493/l-24

Bugetul ar fi spre 250e.

Pentru ca nu ma pricep o sa va spun ca am telefon (samsung) cu aplicatie de ANT+, bluetooth, Suunto Ambit3 si HR, PC, Strava, cursiera si cam atat :) Greutate 65Kg, 178cm. Am specifcat accesoriile pentru ca nu stiu daca este nevoie de senzor de cadenta, etc, 

1. Observ ca la T2180 scrie ca daca vrei sa il folosesti cu calculatorul atunci trebuie sa faci upgrade la smart care ar costa in plus T2990, 129e. Pai si atunci trainerul e "smart" doar daca are jucaria asta?

2. Flowul, desi pare interesant, am inteles ca s-a scos de pe piata de un an, fiind inlocuit de Vortex (am impresia), insa sare de buget, in special ca mai trebuie luate accesorii.

3. In principiu ce ar mai trebui pe langa trainer sa cumpar?

- QR (e neaparat sa iau quick release?)

- cauciuc trainer

- covoras

- suport roata fata

Altceva nu stiu ce sa intreb sau sa specific. 

Mersi frumos!

3.  Majoritatea trainer-elor vin cu qr dedicat, covoras si suport roata fata, cauciucul il cumperi separat, dar sunt unele oferte si cu cauciuc inclus, da' asta mai pe la primavara cand nu e mai cauta trainer-ele :)

Salut, nitel redeschid topicul :)

Nu am mai urcat de mult pe cursiera si vreau sa reiau antrenamentul, cumva de la zero. Avand in vedere acest lucru si ca este iarna, va cer sfatul pentru un home trainer.

- Blue Motion Pro (nu stiu ce numar, cred ca tot T2600) 700lei

Pe acesta mi l-am cumparat si nu vine cu covoras sau acel suport pentru roata fata, in rest are de toate. Asta ca sa sti ce vei cumpara.

Anvelopa de trainer e 22 euro, rareori o gasesti in acelasi pachet cu trainerul.

Daca nu ai deja sau daca nu ai in plan sa-ti cumperi, ia un trainer  care iti afiseaza cadenta/viteza/pulsul.

Eu am Tacx Satori (varianta non-smart :) ) si sunt multumit de el. 

Bun. Ăsta ar fi atunci un top 3, flow included. Rămâne sa mai sap nițel după info, ce mai zice lumea.

La Satori am înțeles că au fost ceva defecte la frână parcă. Eram obosit, nu mai rețin bine, dar mai caut. Era ceva scris pe forumul de la tacx.

Am ramas la Satori Smart. Fata de Flow, il pot lega la tableta sau telefon. E un model ceva mai nou totodata, nu stiu daca mai bun neaparat. Partea nasoala e ca am bluetooth si nu ANT. Din cate stiu pot sa leg un singur device la trainer, deci telefonul. Bun, dar ce fac cu HR, care e tot prin bluetooth. O sa il conectez la ceas. Era misto sa ai toate info intr-un singur loc afisate.

Pai nu legi telefonul la trainer ci trainerul la telefon :P  si HR-ul la fel ;) Eu zic ca merge fara probleme, dealtfel asa spune si in descrierea aplicatiei lor "This app allows you to train freely based on slope, power or heart rate."

Eu am un telefon cu BT 4 adica BT LE. La el conectez senzorul de cadenta+viteza si senzorul cardio (HR). Amandoua se conecteaza pe BT 4 (LE). Merg concomitent foarte bine.

Am și eu 3 nelămuriri legate de trainer. 

1.Cat de dreapta poate fi podeaua și dacă nu e asa dreapta cu ce o pot corecta pentru trainer? Am observat ca prin zonele pe unde pun eu trainerul am cam 1-2 grade înclinare. 

2.Este cumva legat de 1 cred. Anul trecut am observat ca după ce am utilizat mai mult trainerul clema de prindere de la tija de sa s-a stricat(șurubul nu mai putea fi infiletat) nu înțeleg de ce? Ori nu e trainerul prea drept pe sol sau clema nu strângea prea tare. Acum am o clema mai lata (pe principiul tijei de sa pentru SelleSMP.) Bicla am folosit-o pe trainer și cu suspensia închisă cât și cu ea deschisa. 

3.Voi ați reușit să mimati pe trainer poziția pe care a aveți normal pe sosea? Mie îmi da tot timpul impresia ca ori am o coborâre ori o urcare. Orice suport as pune sub roata din fata. Trainerul este un kinetic road machine fluid + roata lui extra pentru a mima cât mai bine mersul pe sosea.