maximcatalin

Plimbare pe Centura Cicloturistica

Recommended Posts

Rasfoind albume mai vechi am dat peste cateva imagini facute la inaugurarea Centurii cicloturistice.

Imi amintesc cu placere atmosfera relaxanta de weekend si peisajele pline de culoare ale primaverii. Se lasa cu oftat gandindu-ma ca se apropie iarna...

Conform site-ului oficial, Centura Cicloturistica se vrea a fi o retea de trasee turistice pentru bicicleta ce leaga comunitati rurale din jurul Bucurestiului oferind biciclistilor facilitati necesare pentru practicarea cicloturismului. Traseul masoara 25km, se adreseaza incepatorilor si celor care vor sa petreaca timpul in natura cu familia facand sport.

Ruta aleasa pune in valoare tot ce este mai frumos in zona padurii Ciocanesti.

Un loc mai putin cunoscut, impresioneaza prin peisajele sale si optiunile de a vizita producatori locali de miere, branza, maturi si vin, iar cine este curios poate degusta vinuri la crama.

Zona este usor accesibila cu masina, dar si cu trenul. Mai multe informatii despre Centura si cum puteti ajunge puteti afla de aici: http://centuracicloturisticabucuresti.ro .

Inca de la inceput mi-a placut ideea acestui proiect si eram nerabdator sa-l vad realizat.
Se apropia ziua inaugurarii traseului, iar organizatorii au invitat toata suflarea ciclistica sa se bucure de ce poate oferi Centura Cicloturistica. O oferta de nerefuzat pentru Madalina si mine.

Am dat curs invitatiei si iata-ne la inceputul traseului pe malul raului Colentina, la marginea localitatii Ciocanesti:

vlcsnap-00001.jpg

Pentru ca am ajuns mai tarziu, suntem cam singuri pe traseu, multimea de biciclisti venita la inaugurare fiind mult in fata noastra.

Pedalam incet si sigur pe teren plat, iar la urcare ne dam jos si ne pastram zambetul pe buze:

vlcsnap-00002.jpg

Avem toata ziua la dispozitie pentru a parcurge traseul.
In stanga se vede localitatea din care am plecat, iar dincolo de raul Colentina, padurea Ciocanesti prin care o sa trecem mai tarziu.

vlcsnap-00004.jpg

Urmam traseul pe malul raului si il traversam pe dig:

vlcsnap-00005.jpg

Ne oprim sa admiram campul de grau crud ce tipa a primavara; un verde halucinant ce te invita sa plonjezi in el:

vlcsnap-00006.jpg

Aici este momentul in care imi spun ca am facut o alegere buna venind pe traseu.
Ne punem bicicletele la plaja si le lasam se se bucure de vremea frumoasa:

vlcsnap-00007.jpg

Si nu suntem ultimii pe traseu:

vlcsnap-00008.jpg

Lasam in urma “peninsula” si continuam pe un single trail pe malul lacului:

vlcsnap-00010.jpg

• Upvote 2

Intalnim animale la pascut:

vlcsnap-00011.jpg

Lasam animalele in pace si ne apropiem de intrarea in localitatea Decindea:

vlcsnap-00012.jpg

Dupa o scurta portiune de asfalt prin localitatea Decindea facem dreapta in padure.
Abordam cu incredere o mica urcare:

vlcsnap-00013.jpg

Si inaintam cu viteza prin padure:

vlcsnap-00014.jpg

O noua surpriza avea sa ni se arate: o pajiste cu flori parca desprinsa din basme. Suntem cu adevarat impresionati.

vlcsnap-00015.jpg

• Upvote 2

Parasim padurea pe un single trail virajat:

vlcsnap-00016.jpg

Traversam campul si intram in localitatea Urziceanca:

vlcsnap-00017.jpg

Cineva surprins de venirea noastra:

vlcsnap-00018.jpg

Daca tot eram in zona am trecut si pe la crama unde am intalnit un grup de biciclisti degustatori:

vlcsnap-00019.jpg

Nu am stat mult la crama si am plecat spre Vizuresti:

vlcsnap-00020.jpg

Modul eco de deplasare al unor localnici:

vlcsnap-00021.jpg

Mare ne-a fost mirarea sa vedem ca inca mai exista poduri de lemn:

vlcsnap-00023.jpg

• Upvote 3

La intrarea in Vizuresti, localnicii ne-au asteptat cu gogosi. Aveam senzatia ca este sarbatoare si ca toata lumea cu mic cu mare traieste momentul.
Pofticiosi cum suntem, am ras cateva gogosi.

vlcsnap-00024.jpg

Nu suntem singurii care se bucura de iarba verde:

vlcsnap-00025.jpg

Continuam traseul pe izlaz si pe malul Colentinei.

vlcsnap-00028.jpg

In continuare ne bucuram de peisaje:

vlcsnap-00027.jpg

Trecem pe langa un cam cu flori:

vlcsnap-00029.jpg

Si intram pe un single trail interesant:

vlcsnap-00031.jpg

• Upvote 6

Daca ai avea si traseul exact parcurs ar fi excelent! Ca vreau sa ma duc pe acolo cu copilul. Multumesc!

• Upvote 2

Poteca se continua pe un mal abrupt. Cred ca este zona cea mai dificila a traseului, dar chiar si asa o depasim fara probleme.

vlcsnap-00030.jpg

Cu siguranta ca traseul este pe placul Madalinei:

vlcsnap-00032.jpg

Probabil ca cineva si-a amenajat aici o balta pentru peste:

vlcsnap-00033.jpg

Traversam o scurta zona impadurita:

vlcsnap-00034.jpg

Si ne apropiem de finalul traseului in continuare cu zambetul pe buze:

vlcsnap-00035.jpg

Aici se termina plimbarea noastra:

vlcsnap-00036.jpg

Ma intreb cate astfel de locuri exista si noi nu avem habar de ele?!

• Upvote 7

Am fost saptamana trecuta prin zona, special pentru aceasta centura.

In afara de un panou de intampinare aflat la intrarea in Ciocanesti venind dinspre Tartasesti, eu nu am mai vazut niciun alt indicator, desi am pedalat pana in Cretu si am facut dreapta spre Urziceanca.

De aici, prin Decindea, m-am intors in Ciocanesti si mai departe prin Samurcasi, spre Bucuresti.

Speram sa gasesc ceva indicatoare, marcaje. Ori nu le-am vazut eu, ori nu mai sunt.

Cand am fost eu am vazut marcaje: placute albe cu sageti si semne cu galben si portocaliu.

E drept ca erau montate discret.

A fost cineva recent pe traseul asta, care o mai fi starea drumului. Noroi, tufe crescute ?

Informatiile de mai jos provin de la @@hcampian.

Sambata, 19.01.2014

Tot am auzit de multa vreme de Centura Cicloturistica Ciocanesti ce a fost deschisa cu mult tam-tam si din care au ramas cateva indicatoare sparte. Dar a ramas si un track de gps. De multa vreme am tot avut intentia sa vad cu ce se mananca treaba, dar nu mi-am gasit timp, in sinea mea numele ala de "cicloturistica" dandu-i asa, o conotatie cam ciudata, de plimbarica cu bicicleta cu cosulet. Dar cum iarna asta de cacao nu ne-a dat ocazia sa ne bucuram de zapada, pana la urma am cedat evidentelor si am scos bicicleta din magazie, macar ciclocros-ul. Si am descoperit cat de gresit am gandit eu despre acest traseu deosebit...

Astfel, am dat o prima tura pe el singur si fara mari sperante. Putin modificat, cu intrare de la mine din spatele casei, printr-o padure pe care de 3 ani o vad dar nu m-am deranjat pana acolo, ca prostu. E o padure frumoasa foc si potrivita de pedalat.

120.jpg

Apoi am intrat pe traseul propriuzis care e un traseu cat se poate de serios de MTB. Cat se poate, adica e cel putin la fel de fain ca si clasicele din Baneasa, Cernica sau Comana. Pe malul lacurilor de pe Colentina, printre stuf, un single-trail cu urcari, coborari si tot felul de alte delicatese. Intoarcerea (eu am mers in sens invers) e prin padure, o padure care se termina cu un alt single-trail superb.

121.jpg

Finalul e din nou pe malul lacului si eu am mai continuat traseul pana acasa pe drumul de langa calea ferata. Cu ce mai stiu eu prin zona se poate aduce tura la un 50-60 km de MTB super dragut cu bucati absolut minime de asfalt.....

Saptamana urmatoare nu m-am rabdat si am luat-o si pe Roxana care s-a bucurat si ea de frumosul traseu, in ciuda rulmentilor de angrenaj blocati de pe MTB-ul ei. Cu ocazia asta am tras si niste poze din zona de garla. Ce mai, cand vine primavara o sa avem material de antrenament pe acolo, atat la pedalat cat si la alergat....

122.jpg

123.jpg

124.jpg

Edited by gibonu
Exista acordul lui hcampian pentru publicarea acestei postari

Am fost ieri, e uscat, cateva balti mici prin padure, doar la una m-am dat jos sa nu murdaresc degeaba bicicleta. Era multa lume pe biciclete si a inceput sa se formeze o carare, nu prea sunt probleme cu tufe si buruieni.

Mi se pare mai delicata doar bucata cea mai indepartata, din Vizuresti de pe langa parau unde e arat destul de mult pana inspre rau si e loc putin chiar pe mal, oricum nu am inteles exact pe jumatatea aia de km pe unde e gandita poteca, eu tin oarecum firul apei. In rest, totul e lux.

Eu merg pe varianta mea extinsa cu plecare de la mine de acasa, cam 43-44 km din care maxim 1 km adunat de asfalt: http://www.endomondo.com/workouts/312569828/837721

Mai e o bucatica in Codrii Vlasiei unde nu inteleg cum e facuta legatura intre doua drumuri, n-am gasit nimic intre ele, o iau direct printre copaci vreo 2-300 m, nu mi se pare sa fie niciun drum pe acolo. De asemenea, mi se pare o idee mai interesant traseul parcurs invers.

Daca tine vremea cu noi si nu ploua foarte mult, o sa mai dau o tura mai sportiva sambata daca e cineva interesat.

La stana aia din Vizuresti nu erau dulaii?

Erau oile pe acolo pe malul garlei, am trecut pe langa ele ocolind un pic, l-am salutat pe cioban, nu m-a latrat nimeni... Cand am fost prin ianuarie inainte sa dea zapada am si stat cu un cioban (nu stiu daca era tot ala, dar tot pe acolo) la povesti vreo 10 minute, atunci ma latrasera putin, dar erau finuti, dupa cainii din Iezer nu ma mai sperie mai nimic.

Tu pe la ce ora ai fost pe traseu? Eu am trecut prin Tartasesti, am intrat pe la 11:30 prin Ciocanesti pe langa lacul Zmeu, si nu am vazut nici urma de biciclisti. 

Erau cateva caravane si RV-uri langa lac. Si am mers in sens invers decat tine.

Daca tine vremea cu noi si nu ploua foarte mult, o sa mai dau o tura mai sportiva sambata daca e cineva interesat.

@@hcampian As zice ca suna tentant. 

Eu am fost pe seara, am plecat pe la 16:00 si m-am intors la 18:20. Sa vedem cum tine vremea pana in weekend, ca daca e de noroi eu nu sunt tentat, sau eventual ma duc cu CX-ul.

In conditiile in care tine vreme cu noi. Nici io nu m-as baga de sluga, iar daca e cu noroi e fara scapare.

Pai mai vorbim pe joi/vineri aici.

A fost cam dubioasa vremea spre weekend si am fost cam nehotarat, apoi am avut niste probleme, dar pana la urma am mai dat o tura si in weekend-ul asta, duminica.

E uscat si cu foarte putine balti.

Ma frustreaza ca e o zona in Codrii Vlasiei unde inca nu m-am prins cum naiba se leaga doua drumuri intre ele, se schimba la un moment dat directia de pe un drum mare pe altul, dar n-am gasit nimic evident care sa lege cele doua drumuri intre ele, de fiecare data o iau dupa directie printre copaci.

Am fost si ieri seara si m-am invartit juma' de ora pe aia 300 m si tot n-am gasit nimic practicabil...

Am fost astazi. Din pacate, nu m-a curentat deloc, parte din cauza noroaielor (dar asta e partea simpla: se vor usca!), parte din cauza... la pomul laudat sa nu te duci cu sacul: mizerie...mizerie...mizerie... Peste toate, indicatoare distruse sau care nu au treaba cu drumul de urmat. Noroc cu bastinasii pescari ce m-au mai indrumat. Voi pune si ceva poze (abia m-am intors). A doua oara, nu mai calca roata mea pe-acolo...