AlexTache

Upgrade la tadpole trike

Recommended Posts

Astazi am descoperit ca la BionX se poate schimba sensibilitatea senzorului de cuplu. Trike-ul se comporta complet diferit dupa ce am schimbat-o. E mult mai fasnet :)

Alte poze nu am. Pe viu, doar la comanda :) O sa ies in weekenduri cand sunt peste 0 grade afara

Mulțumesc mult pentru poze (foarte reușite) și spor la pedalat!

Cândva o să am și eu un trike precum acesta, echipat pentru ture mai lungi... e noul meu vis (și la propriu și la figurat, exact ca la 7 ani când era un Pegas de vină)! :)

Multumim Alex pentru increderea acordata si rabdarea de care ai dat dovada.

Multumim tuturor membrilor pentru cuvintele frumoase, incurajari si sugestii.

Toate cele bune si lant intins.

Felicitari Alex pt. "upgrade" si @@DoruV pt.realizare! Cam cat a costat manopera?

Ma tenteaza sa fac si eu o comanda. Vreau nu vreau trebuie sa trec la recumbent pt.ca am probleme cu coloana cervicala. Doar ca eu vreau cu 2 roti, ceva asemanator cu Cruzbike Vendetta sau cu bitza lui "lbordi", dar cu suspensie in spate. De fapt asta ar fi varianta de rezerva, pt.ca initial, pe "scheletul" respectiv as incerca ideea mea cu pedalare liniara si doar in cazul in care nu-mi place / iese bine as face trecerea la stilul Cruzbike. Ce zici @@DoruV?

Buna ziua,

Ceea ce a spus @@alex este corect , m-am retras.

@@MirceaDP - cred ca o solutie buna ar fi un triciclu reclinat nu o bicicleta reclinata.

In cazul bicicletei reclinate o sa stai mai incordat cu capul din cauza ca trebuie sa-ti mentii echilibrul  " pt.ca am probleme cu coloana cervicala ".

Daca ajungi Bucuresti poti sa vorbesti cu Catalin Ionescu pt o tura de proba cu bicicleta reclinata din anunt .

Ia legatura cu John pt. pret , componente, termen de livrare....

Te rog sa-mi spui ce solutie ai ales si rezultatul final.  Lant intins.

@@alex- Multumesc.

Toate cele bune tuturor.

@DoruV  Dă-mi voie să te contrazic in legîtură cu statul încordat pentru mentinerea echilibrului pe bicicleta reclinată.

La început am folosit și eu trike, am avut două modele, părerea mea e că erau reușite.

Am trecut după aceea la bicicletă cu tracțiune pe fată, și am cam rămas acolo de 4 ani.

Ca manevrabilitate, spațiu de depozitare, strecurare în trafic, pe trotuar, ca greutate, rezistență la rulare, lanț scurt, fără frecări la role...., cred că bate traikul.

Era un topic frumos inainte sa apara reclama...

NU vreau sa te contrazic @Ibordi.

In comentariul de mai sus l-am indrumat sa probeze, sa vada ce i se potriveste.

@@Axe - nu am facut reclama (daca asa se intelege , cer scuze) . Am postat link-ul ca @@MirceaDP sa se convinga ca ceea cauta i se potriveste .

Cu stima tuturor si lant intins.

Buna ziua,

Ceea ce a spus @@alex este corect , m-am retras ....

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Ca si lbordi, prefer clar 2 roti si nu 3 (sau 4), din aceleasi motive + nevoia de dubla suspensie. Vreau sa merg si pe drumuri rele de munte (gen traseu maraton Gilau). Momentan folosesc un MTB Cannondale Rush 6 dar de vreo 2 sezoane ma doare ceafa la & dupa ture de peste 50 de km. Nu e grav da' stiind ca pot sta comod, eventual si cu tetiera, uitand si de problemele cu saua, etc., ma tenteaza tot mai mult o reclinata. Din 2007 "muncesc" la o idee de recumbent cu pedalare liniara, cu 2 roti de 26. Ideal ar fi sa fac intai un prototip, folosind o bitza ca asta (pe care am ratat-o din pacate), dar nu prea sunt eu omul care sa umble pe la mesteri, etc.. As prefera sa expun planul/ideea cuiva care stiu ca se pricepe si sa platesc ceva mai mult, dar sa o faca de la a la z si ca lumea.

Crezi ca John s-ar inhama la asa ceva? Ar fi nevoie de multa rabdare, pricepere, eventual de un soft special de proiectare si, nu in ultimul rand, de entuziasm pt. proiecte noi, diferite de ce exista pe piata.

Vorbeste cu el. Dorinta are, idei are si e un perfectionist. Are multe planuri pentru diverse biciclete si triciclete.

@@Axe eu am facut reclama pentru ca munca lui John merita laudata. Rabdare si pasiune ca a lui rar gasesti. Nu mai zic ca e aici la noi in tara :)

• Upvote 1

Vorbeste cu el. ...

Suna bine :) Probabil ca o sa vorbesc. Da' revin cu intrebarea legata de manopera: cam cat a fost manopera la trike-ul tau? Si inca ceva: tu ai avut scheme, proiect, ceva, sau doar o idee (plan mental) cum am eu? Si cate vizite la Falticeni ai facut?

Eu i-am contactat sa-mi faca un trike cu cateva mentiuni speciale fata de ce facusera ei pana atunci. Sa fie mai ingust si sa aibe distanta mai mica intre pedalier si scaun. Ei au facut schite noi pe care le vezi pe siteul lui Doru. Am facut 2 vizite. Cand am fost sa vad ce fac si cand l-am luat. Intre cele 2 comenzi, am pastrat legatura si le-am trimis toate piesele necesare, unele fiind luate din afara.

Legat de pret, treaba e mai complicata. Eu le-am dat o suma care a inclus manopera, materiale si anumite piese.

Multumesc pentru informatii.

Mie bitza imi trebuie abia in primavara sau vara, deci nu ma grabesc f.tare, de aceea n-am sunat si inca mai tatonez.