maximcatalin

Ultimul munte pe 2013: Brasov - Poiana

Recommended Posts

Oricat ne-am dori sa impiedicam venirea iernii, in cele din urma, inevitabilul se va produce.

Temperaturile din ce in ce mai joase au dezbracat usor usor copacii de frunze si in scurt timp zapada ne va trimite la hibernat.

Cu aceasta imagine in minte, profitand de vremea frumoasa de sambata am hotarat sa mai facem o ultima tura la munte pe anul acesta.

Si ne-am bucurat de ea la maxim.

Am avut in calcul mai multe trasee, dar castigor a iesit traseul de la Triada Brasov XCM pentru ca indeplineste majoritatea cerintelor noastre: aproape de casa, munte cu peisaje frumoase, single trailuri tehnice in coborare si flexibilitate in marirea sau micsorarea distantei in cazul in care lucrurile nu erau in favoarea noastra.

Si iata-ne sambata in Brasov la inceputul unei zile superbe.

brasov-00004.png.jpg

Din economie de timp, planul era sa urcam cu autobuzul 20 pana in Poiana Brasov si sa parcurgem portiunea de la tura lunga de la Triada dintre Poiana si Rasnov (dus-intors).

Din pacate nu ne este permis accesul cu bicicletele in mijloacele de transport in comun si facem urcarea de la concurs, pe forestier.

Mare pacat ca Brasovul, oras cu potential turistic pentru biciclisti, nu ne pune la dispozitie autobuze adaptate transportului bicicletelor.

Sa facem si prezentarile:

Cristi.

brasov-00005.png.jpg

@@purix .

brasov-00006.png.jpg

Dan.

brasov-00007.png.jpg

Si eu.

vlcsnap-2013-11-11-14h14m13s36.png

Terminam destul de repede urcarea pe forestier si scurta coborare pe radacini de langa Poiana.

Trecem in viteza prin statiune.

brasov-00010.png

• Upvote 4

Si continuam pe traseul de la tura scurta de la Triada.

brasov-00011.png.jpg

Dupa cum se vede, vremea tine cu noi. 

brasov-00012.png.jpg

Pomii sunt dezgoliti de frunze. Dar macar iarba este inca verde.

brasov-00015.png.jpg

brasov-00018.png.jpg

Dubiosii stau in cerc pe marginea unei gropi sapate. Am nimerit in mijlocul unui ritual Misa?!

brasov-00019.png.jpg

De aici ne intoarcem spre Poiana Brasov.

brasov-00020.png.jpg

Ne bucuram de peisaje pe acest forestier.

brasov-00022.png

Un caine face exces de zel si ne latra pana trecem de turma.

brasov-00023.png.jpg

Inca putin si am ajuns in Poiana.

brasov-00024.png.jpg

• Upvote 4

Pentru ca eram oarecum presati de timp si pentru ca vroiam sa ne bucuram pe de plin de coborarea lunga de la Postavaru, hotaram sa luam telecabina.

brasov-00028.png.jpg

Urcarea pe Drumul Rosu era peste puterile noastre si nu era loc de ea in perioada asta cand ziua este mai scurta.

Pentru cine este amator de urcari cu telecabina, este bine de stiu ca pretul unei urcari cu tot cu bicicleta este 25 ron.

Destul de aglomerat, iar la un transport se permite accesul a 3-4 bicilisti. 

brasov-00025.png.jpg

La Postavaru am luat o scurta pauza, timp in care am mai mancat cate ceva si ne-am hidratat. Urma coborarea mult asteptata.

Sa-i dam pedala!

brasov-00030.png.jpg

Desi era destul de racoare, acest domn sfida temperaturile!

brasov-00031.png.jpg

Continuam frumos la vale, pe partie. Drumul este pietruit si inselator, darnic in peisaje.

brasov-00032.png.jpg

@@purix in fata ii da “goneta”. Strigam dupa el ca urma sa facem dreapta si ne da ceva emotii ca tine directia Poiana.

Plec in urmarirea lui si-l prind din urma in zona bazinului: stia ca afcem dreapta. Ok..!

brasov-00035.png.jpg

Ocolim bazinul ce deserveste instalatia de facut zapada artificiala.

brasov-00036.png.jpg

Si intram in padure pe single trail. 

brasov-00040.png.jpg

• Upvote 4

Trailul ne-a solicitat la maxim.

Am mers cum am putut mai bine si de cele mai multe ori ne-am depasit limitele.

Am parcurs portiuni pe care eu le credeam imposibile pentru nivelul meu de antrenament si pentru tehnica mea. Altcineva poate parcurge foarte usor poteca asta, dar pentru mine a fost o incercare.

Frunzele cazute au complicat foarte mult lucrurile. Nu stiai ce surprize se ascund sub ele: noroi, radacini, pietris etc.

Pana la urma am lasat bicileta sa curga la vale.

vlcsnap-2013-11-11-14h11m03s206.png

Un traseu solicitant:

rapid pe unele portiuni,

brasov-00041.png.jpg

abrupt,

brasov-00042.png.jpg

cu pasaje nu tocmai pentru cross country,

vlcsnap-00002.png.jpg

tehnic,

vlcsnap-00001.png.jpg

periculos, (@@purix in actiune )

vlcsnap-00006.png.jpg

Chiar daca unii dintre noi am mai si cazut, important este ca am ajuns cu bine si am invins acest traseu.

vlcsnap-00014.png.jpg

A fost o zi superba: atmosfera placuta in grup, vreme buna si trailuri de senzatie.

vlcsnap-00015.png.jpg

Revenim!

Cam atat de la mine. 

@@purix ai legatura!

• Upvote 6

Frumoasa tura si superbe poze! Imi aduceti aminte de anii frumosi ai nebunei mele studentii cand si eu pedalam mult prin aceasta zona unde de altfel m-am nascut.

Salutari din nu stiu nici eu unde ma incadrez, probabil ca Crisana!

Frumoasa tura. Cararea aia in special pare foarte interesanta! Se poate un track ? Mersi.

Frumoasa tura. Cararea aia in special pare foarte interesanta! Se poate un track ? Mersi.

Daca nu gresesc , au facut coborarea de la Brasov XCM , tura lunga ( km 50-70 ) , doar ca prima parte au coborat pe drumul principal si abia apoi au intrat in padure .

@@purix     Esti meserias , eu pe radaciniile alea m-am dat jos si eram la concurs , nu la plimbare . Pacat totusi ca nu ati urcat pe bicle pana sus in postavaru , dupa parerea mea e cea mai frumoasa urcare , nu te iarta panta pana ajungi sus .

"Dubiosii stau in cerc pe marginea unei gropi sapate. Am nimerit in mijlocul unui ritual Misa?! "

Sunt curios ce au ingropat aia acolo, cine trece prin zona poate face o mica sapatura :-

Probabil au gasit-o pe Elodia si acum au facut o sedinta de pupat moaste, ori fiecare si-a aruncat lanturi si bratari de aur in groapa pentru linistea sufleteasca  [-O<

Cat despre tura+ poze, foarte fain ! 

• Upvote 1

Frumos realizat! Acum imi par cunoscute toate radacinile alea :)  Ii invidiez pe brasoveni pentru ce au acolo la 2 pasi ...