calinmmc

Upgrade schimbator pinioane

Recommended Posts

Salut,

As vrea sa fac un upgrade pe bicicleta mea, si anume sa inlocuiesc actualul derailleur Alivio RD-M410 (cred ca este model 2010) pe 8 pinioane cu un model mai nou de la Shimano - SLX 662 pentru 8-9 pinioane. Manetele pentru schimbator sunt Acera SL-M360. Pot aparea probleme legate de rapiditatea schimbarii vitezelor tinind cont de faptul ca manetele sunt dintr-o gama inverioara schimbatorului Shimano?

Mentionez ca folosesc bicicleta atat pe sosea cat si pentru cross country.

Multumesc.

va schimba. la click daca treci pe minim deore, nu la click si un pic :)

Sa inteleg deci ca este necesar macar un upgrade la  shiftere de la Acera la Deore pentru a se vedea ceva diferente, nici macar la schimbarea de viteze in sarcina nu voi putea observa diferente notabile?

dezgrop si eu acest topic si eu vreau sa fac aceeasi schimbare, am manetr alivio cu schimbator alivio, cred ca e fix acelasi mentionat mai sus. Nu voi vedea nici o schimbare daca pun slxul?

Depinde ce faci cu bicicleta.

Daca pui SLX Shadow si acum nu ai Alivio Shadow, o sa vezi diferenta cand te dai la vale pe teren accidentat. Altfel, SLX ar trebui sa schimbe ceva mai fin, dar parerea mea e ca diferenta mare se simte daca schimbi manetele.

Salut,

Vreau sa fac si eu un upgrade pentru schimbatorul spate/fata si manete. Vreau sa trec de la Schimbator spate Alivio M430 / Schimbator fata Altus M370 / Manete Altus M370 la Schimbator spate Deore RD-M591 / Schimbator fata Deore FD-M591 / Manete SL-M590. 

Bicicleta e un Cross GRX9 (2014) 3x9. 

Ce ziceti, ar fi un upgrade ok dpdv performante? 

Ca raport pret/calitate, linia Deore e cam cea mai buna. Cum am spus si mai sus, depinde ce faci cu bicicleta. Cu cat o folosesti pe trasee mai grele, intr-un mod mai sportiv, cu atat se simt mai mult diferentele.

Ai grija sa iei varianta Shadow la schimbatorul spate.

• Upvote 1