mcatalin22

Transfagarasan - 360km in Noiembrie

Recommended Posts

Poze: Trans-360

Data: 8..9 Noiembrie 2013

Ziua 1
Ruta: [brasov - Fagaras - Cartisoara - Balea Lac - Conacul Ursului]
Distanta: 153km
Timp: 7h 01'
Ascensiune: 2071m

http://www.bikemap.net/en/route/2376057-multi-ro-road-trans-360-2013day1/

Ziua 2
Ruta: [Conacul Ursului - Baraj Vidraru - Curtea de Arges - Campulung - Rucar - Fundata - Bran - Brasov]
Distanta: 207km
Timp: 8h 57'
Ascensiune: 2531m

http://www.bikemap.net/en/route/2376059-multi-ro-road-trans-360-2013day2/

Impreuna cu Ionut ne gandeam de mult timp la tura asta, insa abia acum in Noiembrie s-au aliniat planetele si am gasit amandoi timp sa mergem. Ba chiar am amanat o zi plecarea din cauza zapezii care incepuse sa cada pe munte la peste 1500m. Nu putea sa ne sperie pe noi putina zapada :). Cu toate acestea vremea nu arata a luna Noiembrie ci mai degraba a inceput de toamna.

• Upvote 2

Prima zi avem de mers in jur de 150 km cu o catarare serioasa inspre final. Dimineata este destul de rece, dar ziua se anunta frumoasa pe parcurs. Vantul nu bate deloc iar kilometrii se aduna rapid.

IMG_2913.JPG

Dupa cateva ore ne-am oprit pentru a da jos din haine, un prilej bun pentru biciclete sa-si mai traga sufletul.

IMG_2916.JPG

Nici traficul nu a fost internal pe drumul dintre Brasov si Cartisoara. Ca timp suntem in grafic si avem destul timp pentru poze.

IMG_2917.JPG

Iesim din drumul national si ne indreptam spre Cartisoara. Avem deja peste 100km. Aici abia mai trece cate o masina la 5-10 minute.

IMG_2923.JPG

Sunt putin trist, toti plopii de pe marginea drumului au fost taiati intre drumul national si Cartisoara.

IMG_2927.JPG

In departare se vede Transfagarasanul inzapezit. Abia astept sa ajung acolo.

IMG_2929.JPG

Ultimele momente de odihna inaintea atacului final.

IMG_2931.JPG

Plecam mai departe. Sunt 20 grade si ne intrebam oare cum va fi sus la 2000 m.

IMG_2935.JPG

Desi mic, bagajul pe care-l caram in spate este destul de incomod. Nu mai conteaza asta cand urci pantele unei astfel de catarari celebre.

IMG_2945.JPG

Luat de val am uitat sa ma alimentez si dupa Balea Cascada incep sa sufar. Raman aproape fara forta in picioare si abia ma misc pe anumite portiuni cu 7-8km/h. Ma opresc pentru realimentare abia mai sus. Mai am un baton de orez facut dupa reteta baietilor de la Gentlemen's Race. Chiar m-a pus pe picioare batonul asta.

IMG_2949.JPG

Plecam mai departe. Ionut se opreste sa faca o poza si apoi intarzie sa vina. A fost momentul lui de cadere. Am continuat impreuna cu pauze mai dese.

IMG_2956.JPG

Peisaje deosebite care merita fotografiate dar in acelasi timp pauzele astea sunt momente numai bune de revenire. Eu cel putin am venit aici cam nepregatit si muntele nu prea te iarta.

IMG_2959.JPG

Suntem pe platoul dinaintea ultimilor 7 km. Este abia ora 15 si ceva. Soarele s-a dus de ceva vreme si este tot mai rece. Nici pauzele dese nu ne ajuta. Incepem sa resimtim putin si frigul. Atmosfera este  rece si linistita. Pe una din borne este trecut "Paradis 0km".

IMG_2968.JPG

• Upvote 7

Felicitari baieti, chiar daca nu sunt un soselar pot sa zic ca e un traseu frumos.

Bine ca ati avut spd-uri si nu look in picioare ca nu stiu cum ati fi urcat pe jos. Frumos.

F. frumos, am citit cu acceasi placere cu care as fi urmarit un film bun :)

Splendida aventura! Felicitari baieti!

In 2009 m-a prins si pe mine iarna pe Transfagarasan in mijlocul lui octombrie.

Felicitari! Am fost si eu acum o saptamana(doar pe partea nordica).

Chiar daca a fost destul de frig, fapt care cel putin pentru mine a complicat lucrurile, am uitat de putinele grade cu plus din termometre vazand peisajele minunate.

Chiar a fost o tura de neuitat ... zapada a avut rolul ei in atmosfera de pe ultimii km ... in ultimul moment am decis sa schimb pedalele si pantofii, altfel cred ca urcam in sosete  !!! :)

Superb

La anul si eu vreau sa fac asa ceva...o sa vorbesc de pe acum sa primesc bilet de voie atunci... :)

Ce gps ati avut?

Ma tot uit de o solutie externa de alimentat garminul meu, data trecuta am uitat luminozitatea la maxim si dupa ~10 ore a dat low battery, noroc ca ajunsesm in Ploiesti.

Pozele astea facute cu zapada pe munte au ceva deosebit, spectaculos cum sunt si muntii poleiti cu aur la apusul soarelui.

Foarte frumos.

Da, atat de frumos ca m-ar tenta sa mai merg inca o data :).

Eu merg cu gps Forerunner de la Garmin. In mod normal tine spre 20 ore, chiar peste. Daca e frig mai scade vreo 2-3 ore.

Am crezut ca tine la ambele zile fara sa-l incarc, insa n-a fost asa.

Din cate stiu Garmin are si ceva solutii de incarcare pe baza solara, dar nu stiu cat de eficiente sunt.

Oricum modelul care-l am eu duce o zi cat de lunga e ea fara probleme.

Super tura si poze, iar chiar daca a fost un pic mai frig cred ca totul a fost compensat de linistea zonei si lipsa unor concetateni (de genu' " se invarte roata..." si altele ).

Daca ai Forerunner 405 sau 910xt te tine brici ~20 ore

Din pacate nu stiu cum sa le alimetezi extern sa te tina mai mult pentru ca incarcatorul este de tip carlig.
Te intreb pentru ca la primavara/vara vreau sa fac si eu ture mai lungi si pana atunci vreau sa caut solutii de a inregistra trackul 2-3 zile sau si mai mult, partea buna ca la Edge 705 incarcarea se face pe mufa clasica usb , la fel si la forerunner 305.

Cum este pe curiera cand e zapada pe jos?

910xt se poate incarca atat la priza normala cat si pe usb.

In plus cu un adaptor, poti incarca si la bricheta de la masina.

Cat timp ai seara o sursa de curent, problema e rezolvata.

Pai cum sa fie pe cursiera pe zapada?

Daca e zapada pufoasa merge f greu sau aluneca roata spate.

Pe zapada batuta sau inghetata este doar o chestiune de timp pana esti jos. De coborat pe asa ceva nici nu se pune problema.