Sign in to follow this  
bogdanmat

Monoblocul nu se infileteaza pana la capat?!

Recommended Posts

Problema. Mi-am ansamblat o bicicleta din bucati si baza este un cadru de Magellan Draco. Monoblocul este nou, Shimano pe patrat, cu filet englezesc de 68. Daca infiletez in cadru fiecare capat al monoblocului acestea, individual, se infileteaza pana la capat DAR atunci cand incerc sa- l ansamblez pe tot mai raman 1-2 spire de filet in afara. Nu se infileteaza pana la capat.

Asa am si procedat. Am infiletat oartea cu angrenajul pana la capat iar cealalta parte nu se mai infileteaza pana la capat, mai raman vreo doua ture de filet.

Asa am si procedat. Am infiletat oartea cu angrenajul pana la capat iar cealalta parte nu se mai infileteaza pana la capat, mai raman vreo doua ture de filet.

Da, e normal aşa.

Mi s-a parut ciudat pt ca pe alta bicicleta pe care o detin monoblocul era infiletat complet pana la cadru

Vezi să nu-ţi fie monoblocul de tipul E-type; acestea sunt de 70 mm lăţime (68 + 2 mm grosimea plăcii suport sch. faţă). Asta în mod obişnuit e marcat pe piesă...

Şi chiar dacă rămân afară câteva spire, nu înseamnă nimic, dacă monoblocul e montat şi strâns, deci bine fixat...

Dacă e așa, ar trebui pus un distanțier în locul suportului e-type pentru ca monoblocul să fie centrat.

• Upvote 1

Nu pare a fi e-type. E de 68 la vreo 35-40 lei. Nu inteleg de ce separat cupele se strang pana la capat si cand il montez complet mai raman spire

Eu cred că e destul de simplu: pune cap la cap monoblocul în aer și măsoară distanța interioară dintre capete: presupun că e ceva mai mare de 68. Oricum, nu ești singur! :)

pentru că monoblocul are lungimea X. BB-ul are lungimea Y. Capacele sunt conice şi monoblocul intră în ele până la fixare completă sau până rămâi tu fără cuplu la antebraţ.

Piesele se montează în ordinea asta:

1. capacul cu buză se înfiletează în cadru complet, până buza calcă pe cadru.

2. se introduce monoblocul

3. se înfiletează capacul fără buză, până în situaţia descrisă mai sus, anume când rămâi fără cuplu mecanic la antebraţ. E normal să rămână 2-3 spire afară.

Sa vad daca am inteles. Voi infileta intai partea dinspre foi pana la capat, complet , apoi partea stanga chiar daca pe aceasta parte mai raman cateva ture de filet. Voi pune si o foto dupa ce fac operatiunea.

Monoblocul este un Shimano BB-UN26 de 60