Diaconescu.Radu

15000 de kilometri prin Asia Centrala pe urmele lui Marco Polo catre un munte indepartat.

Recommended Posts

Salut, ai avansat cu planurile? Ai idee unde vei fi in jur de 15-25 mai?  
Numai bine.

Ai idee unde vei fi in jur de 15-25 mai?  

Desi putin off-topic, tu unde vei fi "in jur de 15-25 mai"?

Ceva planuri de tura?

Zilele acestea am primit cea mai buna veste de pana acum de anul acesta, respectiv ca proiectul a castigat un grant de la Polartec. Desi credeam ca sansele sunt destul de mici atunci cand am inscris proiectul in decembrie, uite ca totusi ceva s-a legat.

Comunicatul oficial de presa e aici:

http://polartec.com/polartec-challenge/polartec-challenge-grant-winners-2014.aspx

@Diaconescu.Radu

Felicitari.

Ce presupune "un grant de la Polartec"?

Pe site m-am uitat pe fuga, insa n-am vazut o explicatie clara.

In alta ordine de idei, cum decurg pregatirile de tura?

Mai ales problema vizelor, in special pentru Iran.

Grant-ul se rezuma in fonduri pentru o parte expeditie si in ceva imbracaminte de la Patagonia, si nu in ultimul rand un fel de recunoastere ca proiectul e interesant si merita sustinut, de la oameni care fac chestia asta de 20 de ani si care au vazut extrem de multe proiecte interesante.

• Upvote 1

Zilele acestea am primit cea mai buna veste de pana acum de anul acesta, respectiv ca proiectul a castigat un grant de la Polartec. Desi credeam ca sansele sunt destul de mici atunci cand am inscris proiectul in decembrie, uite ca totusi ceva s-a legat.

Comunicatul oficial de presa e aici:

http://polartec.com/polartec-challenge/polartec-challenge-grant-winners-2014.aspx

Foarte interesant ca ai aflat de astea, ca ai aplicat si mai ales ca ai castigat, as vrea sa stiu ce implica din partea ta ca obligatii.

Din cate am inteles de la un iranian regimul de vize s-a relaxat in ultima vreme. O sa va tin la curent daca mai e de interes cat de curand sper.

@@Diaconescu.Radu : Felicitari! Abia acum m-am prins ca pleci singur...asa-i? Nu stiu de ce traiam cu impresia ca mergeti amandoi si in periplul asta.

@@Diaconescu.Radu : Felicitari! Abia acum m-am prins ca pleci singur...asa-i? Nu stiu de ce traiam cu impresia ca mergeti amandoi si in periplul asta.

Cu mine?  Sau cu prietena lui ?

Chiar sotie, dar nu am reusit sa o conving pana la urma. Ar fi fost sigur putin cam mult pentru ea si la un moment dat i s-ar fi luat (cu sanse destul de mari cu plecarea in februarie, mai ales daca vremea ramane asa cum e acum). Asta e, trebuie sa ramana cineva sa si munceasca...

Acum fara gluma calatoritul singur are si dezavantaje dar si avantaje, dar sunt convins ca nu o sa fie usor 9 luni de zile despartiti...

• Upvote 1

Vreo noutate?

Care este data plecarii?

Multumesc.

Cred ca prins cu pregatirile, Radu, a scapat din vedere topicul acesta, in fine ideea este ca data plecarii a fost fixata: sambata, 22.02.2014, ora 09.00, parcul Tineretului (intrarea in parc, in coltul opus fata de statia de metrou).

Drum bun si vreme blanda!

Drum bun !

Am asista la plecare.

Am stat putin de vorba cu Radu Diaconescu.

Era stapan pe situatie, hotarat, optitimst si cu chef de duca.

In total cred ca s-au strans vreo 25-30 de persoane.

Radu a plecat insotit de vreo 7-8 biciclisti (inclusiv sotia) si o parte dintre acestia vor sta cu el in prima noapte, undeva prin zona Ivanovo /  Basarabovo (la sud de Ruse).

Voi reveni cu niste poze.

P.S. Mihaela (sotia lui Radu) ne-a servit cu niste chec, foarte bun.

• Upvote 5

Sa-l ajute Dumnezeu sa faca tura fara evenimente majore.

Drum bun Radu.

Drum bun, Radu Diaconescu, sa te intorci sanatos.

L-am insotit si eu pe Radu, doar pana la Mihai Bravu, pentru ca seara trebuia sa fiu prezent la un botez. Am fost 9 biciclisti cu totii.

Cu toate ca vremea si drumul au fost mizerabile, la propriu, Radu era stapanit de un entuziasm maxim. M-a molipsit si pe mine cu asta asa tare, de-am luat o tranta exact in fata lui :).
Cred ca a fost foarte ocupat cu pregatirile in ultimele zile de dinainte de plecare pentru ca nici macar nu apucase sa-si seteze ciclometrul.

Radu - un om pe care il asteapta multe luni si semiluni!

Din pacate nu am nicio fotografie, pentru ca am uitat sa pun de-acasa bateriile in aparat.

Sigur o sa apara si poze, am si vazut cateva facute la plecare, dintre ele una este ilustrativa:

1655451_713083895392964_1806120797_o.jpg

• Upvote 2

Drum bun o sa ai si nenumarate aventuri!