Diaconescu.Radu

15000 de kilometri prin Asia Centrala pe urmele lui Marco Polo catre un munte indepartat.

Recommended Posts

Drum bun! Sa te intorci sanatos acasa! De aventuri desigur ca nu vei duce lipsa dar esti pregatit pentru asta! O sa-ti urmarim cu mare interes  postarile! Sper ca vei posta aici pe forum vesti despre tine si calatoria ta!

Și un articol din presă.

8->

Mi-a placut mult asta (din articolul de mai sus):

"Când ai indicatoare peste tot, nu o să te mai opreşti să întrebi pe nimeni. Câte poveşti pierzi în acest fel?“

In alta ordine de idei, am promis niste poze de la plecare (sambata, 22.02.2014, parcul Tineretului).

Asadar:

Bicicleta incarcata pentru un drum de 15.000 km.

Radu m-a asigurat ca toate bagajele (haine, cort, sac de dormit, laptop, trepied, etc) sunt in gentile laterale si ca altceva nu mai are de adaugat pe bicicleta.

50.JPG

52.JPG

51.JPG

Ca tot am vorbit despre trepied (scos dintr-o geanta laterala spate).

53.JPG

Butucul Rohloff.

54.JPG

Aparatoarea pentru lant (Chainglider despre care s-a mai vorbit pe topicul asta).

57.JPG

56.JPG

55.JPG

Anvelopele Schwalbe Marathon Mondial.

58.JPG

Saua, care trebuie sa fie confortabila 15.000 km.

59.JPG

Un om increzator in visul lui.

60.JPG

Referitor la poza de mai sus, vazand borseta pentru aparat la brau, mi-am adus aminte de ceea ce spunea Silviu Stan, referitor la faptul ca este incomod sa pedalezi luni de zile cu o astfel de borseta pe tine.

Insa sunt convins ca stie Radu mai bine ce are de facut.

Cam asa se pleaca in Kirghistan.

Se observa ca pe portbagajul spate, intre cele doua genti laterale nu este nimic.

61.JPG

• Upvote 6

Noi vă mulțumim!

8->

Și citez:

".....unii oameni au nevoie din când în când de povești.
Citiți povești, lăsați-vă mintea să viseze și cu suficientă pasiune și determinare, poate, la un moment dat, veți ajunge să scrieți voi înșivă povești
."

• Upvote 2

@@Mihaela Diaconescu: Mike, noi iti multumim pentru disponibilitate. Iar pentru inscrierea aici, nu ne poate decat bucura prezenta ta printre noi si te asteptam cu stiri. Transmite-i distinsului toate gandurile noastre bune!

Mihaela eu te felicit pe tine in egala masura pentru excursia sotului tau, stiu foarte bine ca fara suportul tau aceasta nu ar fi avut loc.

Numai bine si asteptam vesti in limita timpului.

@Mihaela Diaconescu: Am observat ca Radu e constant dezamagit de prognozele Meteoblue. Cam un an m-au chinuit si pe mine si apoi am decis sa renunt la serviciile lor.

De ceva vreme folosesc Foreca.com si am constatat o prognoza mult mai exacta. Nu au nici ei linie directa cu Dumnezeu, dar cel putin pe termen scurt (3 zile) stau mult mai bine ca Meteoblue. Ar merita sa faca o incercare.

Totodata, si sat24.com se descurca destul de bine pe 2-3 zile. Le cam nimeresc cu precipitatiile. 

Il folosesc de vreun an, aproape.

Am vazut din poze ca a trecut pe Foreca. :D

Sper sa-i fie de mai mare ajutor ca Meteoblue.

Nu ma asteptam sa fie vremea mult mai prielnica pedalatului in aceasta perioada in Romania fata de ploile Turciei...

Vin cu trei chestiuni neinsemnate, catre Mihaela, curiozitati personale totodata.

1. Am inteles de la Radu ca urma sa traverseze Turcia mai prin centrul ei, cu argumentul ca sunt zone si drumuri mai interesante. Din cauza vremii a schimbat ruta? Sau ... poate acesta era traseul stabilit in mare si am inteles eu gresit.

2. Mi-ar placea sa ne poti spune cate ceva despre dispozitivul de localizare GPS (se plateste abonament? de unde a reusit sa-l achizitioneze? mai are si alte functionalitati in afara de localizare? etc). Cred ca e folosit in premiera de catre un cicloturist roman.

3. Daca se poate detalia un pic partea de obtinere a vizelor cu ajutorul unei agentii ce intermediaza obtinerea lor, poate ajuta si pe altii.

Salut gmarco,

Am sa incerc sa iti raspund mai jos la cele 3 intrebari lansate de tine.

1. Intr-adevar, planul initial era ca Radu sa traverseze Turcia mai prin interiorul continentului. Schimbarea aceasta de plan a avut doua motive. In principal pentru ca Radu trebuie sa isi ia viza de Iran din Trabzon (de aici se ia mai usor viza decat din Istanbul) iar orasul acesta este chiar pe malul marii. Pe de alta parte, relieful in centrul tarii este de tip deluros/podis/ montan, fiind mai frig si cu ceva mai multe precipitatii (inclusiv ninsoare), pe cand la malul marii, temperaturile sunt mai blande si ninsoarea e cel mult ploaie.

2. Despre dispozitivul de localizare GPS, acesta a fost un cadou primit de la prietenii apropiati si a fost cumparat din Germania.

Stiu ca linkul este in germana, dar pretul se intelege:

https://www.globetrotter.de/shop/spot-gen-3-238762/

Pe pagina de prezentare a produsului se gasesc si cateva caracteristici de baza (in engleza):

http://www.findmespot.eu/en/index.php?cid=100

In ceea ce priveste subscriptia, da, emitatorul trebuie inregistrat si se plateste abonament. Valoarea minima este de 138 de euro/an la care se adauga inca 39 de euro pentru a beneficia de optiunea "unlimited tracking". Practic emitatorul raporteaza din 30 in 30 de minute (dar aceast interval poate fi setat) pozitia GPS si pe baza punctelor raportate, se poate recompune cat de cat ruta parcursa.

http://www.findmespot.eu/en/index.php?cid=103

http://www.findmespot.eu/en/index.php?cid=111

3. Legat de vize, cat timp am fost in Germania am facut ceva munca de informare legata de obtinerea vizelor pentru Asia Centrala, si da, cea mai simpla varianta, cu cea mai putina bataie de cap din partea turistului este colaboarea cu o agentie de turism. Nu stiu inca cum sau cu cine a lucrat Radu pentru viza de Iran, insa pe subiectul acesta ar fi de scris cateva pagini. Voi face zilele urmatoare un topic separat in care voi incerca sa centralizez intreaga informatie gasita de noi pana acum (in general sunt mai multe optiuni/posibilitati si pe masura ce Radu isi va mai lua vize, voi adauga si experienta sa). Ce iti pot spune sigur este ca viza pentru Krigistan a fost obtinuta inca din Romania, de la ambasada Kazahstanului, procedura fiind foarte simpla in tara. Radu si-a luat-o din tara pentru ca, in mod exceptional, pentru aceasta viza nu era necesar sa precizeze o data clara de intrare in Krigistan, valabilitatea de 30 de zile a vizei (perioada maxima pentru care se poate acorda) incepand de cand intra in Krigistan. Ulterior la fata locului isi va mai prelungi viza de inca 2  ori (se poate ajunge pana la un maxim de 90 de zile).

Incerc zilele urmatoare sa lucrez la un topic pe aceasta tema si voi posta linkul si aici.

Toate cele bune,

Mihaela

• Upvote 5

@@VladG Am trecut intradevar pe foreca si e mult, mult, mult mai ok decat meteo blue, pana acum a mers cam ceas.

Legat de vize o sa sintetizez planul si ce am facut pana acum:

Iran: se ia din Trabzon in cateva ore, fara scrisoare de invitatie, costa 75 de euro. E locul perfect pentru asa ceva (spre exemplu in Romania ai nevoie de scrisoare de invitatie si dureaza 2 saptamani)

Tadjikistan: nu e nevoie de scrisoare de invitatie, am luat-o din Istanbul si a durat 1 ora, 50 usd.

Uzbekistan: e nevoie de scrisoare de invitatie, costa 70 usd scrisoarea de invitatie, viza urmeaza sa o iau din Teheran, scrisoarea o am deja.

Turkmenistan: o sa iau tranzit, o sa aplic in Teheran si o sa o ridic in Mashad

Kyrgystan: se ia de la noi de la ambasada Kazakhstan-ului, costa 35 de euro.

Motivul principal pentur care am luat-o mai prin nord dupa Safranbolu a fost ca trebuia sa ajung in Trabzon pentru viza pentru Iran, si Turcia e o tara suficient de mare pentur ca fiecare ocolis pentru un obiectiv sa insemne 300-400 de kilometri in plus. Turcia ar merita cam 3 luni de biciclit pe indelete doar pentru ea. Ca si scara, pedalez de cam 1500 de kilometri prin Turcia si mai am inca 500 de kilometri pana la granita cu Iran.

Ce pot sa spun in schimb despre Turcia e ca merita si ca turcii pe care i-am intalnit pana acum au fost super de treaba.

• Upvote 5

Ceva probleme cu navigarea? :-?

Ceva probleme cu navigarea? :-?

Da si nu!

Daca te referi la faptul ca sectiunea "Harta" de pe site-ul lui Radu a ramas in urma pentru o zi sau doua (respectiv punctele nu mai erau raportate in timp real), aceasta situatie s-a remediat :). Nu stiu daca a fost de la GPS-Spot sau de la transferul de date, dar am urmarit si eu si Radu punctele raportate in ultimiele doua zile, si totul e ok.

Cat despre micul apendice spre granita cu Armenia, chiar in varful acelui apenice se afla un sit aflat in patrimoniul Unesco pe care Radu dorea sa il viziteze (Ani), iar apoi a revenit in ultimul oras si a prins un drum care sa il duca spre sud, spre un drum principal. Radu nu intentioneaza sa treaca in Armenia, ci va urma cat de cat o directie aproximativa SV pana la granita cu Iranul.

Multumesc ptr raspuns.

La drumul spre Armenia ma refeream...

chiar in varful acelui apenice se afla un sit aflat in patrimoniul Unesco pe care Radu dorea sa il viziteze (Ani)

Mai multe detalii despre Ani: http://en.wikipedia.org/wiki/Ani

Radu nu intentioneaza sa treaca in Armenia

Din cate stiu, nici nu are cum sa treaca din Turcia in Amenia, grantia dintre cele doua tari fiind inchisa din anul 1993.

urma cat de cat o directie aproximativa SV pana la granita cu Iranul.

Astept cu nerabdare sa vad cum arata Ararat-ul in luna martie.

Si daca tot este prin zona, poate va merge si pana la Dogubeyazit sa vada palatul lui Ishak Pasa.

Adica asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Ishak_Pasha_Palace

Nord - estul Anatoliei mi se pare o zona fascinanta, zona in care visez de mult timp sa ajung, insa deocamdata tot la stadiul de vis sunt.

Asa ca, daca cumva va intaniti cu Diaconescu.Radu sa-i spuneti ca-l urasc cu totata simpatia.

• Upvote 1

Ce pot sa spun in schimb despre Turcia e ca merita si ca turcii pe care i-am intalnit pana acum au fost super de treaba.

"Musafir" este un cuvant de origine turca. Acest lucru spune multe.

S-au cam imputit conditiiile de pedalat. In jur de 3500 m altitudine si temperaturi negative sau apropiate de zero grade. Sunt curios cum se descurca Radu.

Sanatate si conditii mai bune!

Radu este la Ruse si se pregateste sa intre in RO.

Informatiile de mai jos sub obtinute de la @Mihaela Diaconescu (sotia lui Radu) careia ii multumesc si pe acesta cale.

"Ruta APROXIMATIVA va fi: Giurgiu- Daia- dreapta spre Oltenita- Frasinu-Baneasa- DJ413- Mihai Bravu- Comana- Colibasi- Campurelu- Dobreni- Berceni- Tineretului
http://www.bikemap.net/en/route/3345529-giugiu-bucuresti/

In seara asta se va opri la Comana.

LOCUL DE CORT:
http://www.bikemap.net/en/route/3345792-ivanovo-comana/
 (trackul e trasat exact pana la locul de cort).

Duminica, ora 10.00-11.00- Plecare de la Comana

Duminica, ora 14.00- Sosire Bucuresti, parcul Tineretului, intrarea dinspre Gheoghe Sincai."

Voi incerca sa ajung maine in Tineretului.

• Upvote 2

Dumincă, 06.12.2015 – Parcul Tineretului. ora 14.00

Distanţa totală parcursă.

01.jpg

Bicicleta.

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

Şaua.

06.jpg

Anvelopele, după 9.500 km.

07.jpg

08.jpg

Cricul central.

09.jpg

Cortul Quechua Quick Hiker.

10.jpg

Sticla de apă, luată din Uzbekistan.

11.jpg

Aparatul foto şi trepiedul.

12.jpg

Husa aparatului foto la brâul lui Radu Diaconescu.

13.jpg

Ultimele poze din tura.

14.jpg

Un om fericit, dupa 18.148 km.

15.jpg

• Upvote 6

Felicitari pentru isprava!!!

Numai bine!

Adrian

Frumoasa expeditie!

Sincere felicitari si calatorii cat mai interesante pe viitor pe 2 roti in continuare!