hotwhells

First Bike SX999 din aluminiu 7005 la 490 de lei

Recommended Posts

Mi-am cumparat o bicicleta First Bike SX999 saptamana trecuta , are schimbatoare , pinioane si angrenaj Shimano si e cu cadru rigid din aluminiu. Am mai vazut la cineva acest model de bicicleta ,dar era cu suspensie fata .Stiu ca nu a fost ce-a mai buna alegere :-( , dar puteti sa-mi spuneti cat de buna este. In cazul ca a mai avut sau are cineva acest model de bicicleta sau oricine stie ceva de acest model . ;-) Pozele nu sunt de cea mai buna calitate pt ca le-am facut cu camera de la mobil de 2 Mp .:roll:

acum daca ai comis-o, ai comis-o. Ramane de vazut ptr tine ce doresti sa faci cu aceasta bicicleta. Am sa fiu la obiect, sper sa nu te superi pe unii ca mine. Daca te vei da cu ea in fata blocului, vei avea oarece satisfactii, dar sa nu te astepti ca pe off road sa se comporte bine. Atata face cat ai dat pe ea, sa o folosesti sanatos. Dupa ce moare orienteaza-te la ceva muuult mai serios

E buna! :mrgreen:

Cu ocazia asta vei invata sa centrezi roti(desi oricat vei incerca dupa primele borduri sarite se vor stramba la loc), sa schimbi pedale, foi, pinioane, schimbatoare, butuci.

Dar vorba colegului "Daca ai comis-o...ai comis-o" acum bucurate de ea si foloseste-o cat mai mult.

Parerea mea e ca la bugetul tau cel mai bine era sa iei una SH

Parerea mea e ca la bugetul tau cel mai bine era sa iei una SH

Pai n-am mai auzit de SH. Imi poti spune mai multe ?

Cu ocazia asta vei invata sa centrezi roti(desi oricat vei incerca dupa primele borduri sarite se vor stramba la loc),

Am uitat sa spun ca jantele sunt Baretta facute in Italia.

SH = Second Hand = A doua mana = folosita :roll:

Am uitat sa spun ca jantele sunt Baretta facute in Italia.

Hmmm...nu stiam. Poate totusi nu e chiar asa de praf.

Doar ca idee. Am fost weekendul trecut cu bicicleta pe munte(Kellys Quartz cu discuri, pret: 1600 ron, cumparata acum o luna) si am reusit sa-i rup seaua si o pedala. Am 75 - 76 kile. Nici nu vreau sa stiu ce se intampla daca mergeam cu una ca a ta.

SH = Second Hand = A doua mana = folosita :roll:

Nu stiam , invata omul , dar mie frica sa iau second hand ca cine stie pe unde a mers cu ea proprietarul si ce defecte are. Acuma vreau sa strang bani sa-mi iau peste 1,5-2 ani o Univega , Merida sau Cube de 1000 - 1500 lei

cine stie pe unde a mers cu ea proprietarul si ce defecte are.

Sunt sigur ca ar fi fost multi doritori de pe forum care ar fi venit cu tine sa vada ce cumperi.

Dar acum depinde de ce vrei si tu de la bicicleta. Pentru oras eu zic ca e o alegere buna.

Doar ca idee. Am fost weekendul trecut cu bicicleta pe munte(Kellys Quartz cu discuri, pret: 1600 ron, cumparata acum o luna) si am reusit sa-i rup seaua si o pedala. Am 75 - 76 kile. Nici nu vreau sa stiu ce se intampla daca mergeam cu una ca a ta.

Am 45 kg deci greutatea la mine nu-i problema.

:-P:-P:-P Exclenet... m-a distrat teribil faza cu SH!

Mda... colegii nostri de forum sunt niste tipi amabili (in exprimare...). Din pacate bicicleta s-ar putea sa nu tina 1,5-2 ani pana o sa iti iei tu alta bitza (asta in cazul in care nu te gandesti sa o folosesti doar prin oras... fara borduri/bolovani/gropi ...). Din pacate (pentru investitia ta) o bicicleta la mana a 7-a ar fi fost mult mai buna. Dar vorba ta... "omu' cat traieste invata!"

Dupa umila mea parere, ai doua variante. Incerca s-o vinzi cat e noua, mai pune niste bani si-ti iei altceva, sau fa-ti mana pe ea. A investi in asa ceva inseamna pierdere de timp, bani si nervi. Spun asta, deoarece un prieten de-al meu a primit cadou ceva f asemanator cu a ta si a sfarsit prin a schimba tot, mai putin ghidonul si foile. Mai ai si a treia varianta, inainte de a incepe sa mergi cu ea, du-te la un service specializat (daca esti din Buc. iti recomand cu caldura magazinul lui Ion din Crangasi) si regleaz-o. Acest tip de bicle, pe langa ca sunt echipate cu componente de foarte slaba calitate, nu sunt nici reglate bine, de aici rezulta timp de folosinta extrem de scazut (la multe, de ordinul orelor).

• Upvote 1

prima mea bicicleta cu care am iesit din oras si am inceput sa colind tara a fost un firt bike, dupa atatea vizite la mecanic am reusit sa o reglez, cu cat am mai inaintat in varsta am inceput sa ma joc si eu cu schimbatoarele, si le mai reglam si eu cat de cat, adevarul e ca am prins si o bicicleta buna (1 la 10 000) cadrul rigid, fara suspensii (nici pe fata), pana acum am schimbat doar rotile, momentan bicicleta e a surorii mele

Am cantarit bicicleta si are 12 kg . Am cantarit-o abia acuma pt ca nu prea am avut timp pana acuma , mai ales ca a inceput si scoala . O sa-I pun furca cu suspensie : SR Suntour XCT V2

Nu-i lasa pe unii sa te dezamageasca prea tare. Chiar daca ai luat un First Bike, care fac troace de biciclete bune de nimic, ai avut inspiratia sa alegi un model simplu, fara suspensii si fara multe fite, care de obicei atrag fraierii. Din acest motiv, si datorita unor componente Shimano care nu sunt chiar de cea mai proasta speta, s-ar putea sa nu ai atatea probleme cu ea cat se asteapta unii. Eu zic sa te dai cu ea si sa ii reglezi/repari tot ce trebuie la timp. O sa vezi in timp daca ai facut o alegere chiar asa de proasta sau nu.

• Upvote 1

eu am auzit o poveste cum ca nu toare produsele de la first bike pe care scrie shimano ar fi neaparat aceasta firma , aceste abtibilduri fiind lipite

eu am auzit o poveste cum ca nu toare produsele de la first bike pe care scrie shimano ar fi neaparat aceasta firma , aceste abtibilduri fiind lipite

Sunt Shimano originale din seria tourney. De asta sunt sigur. Si este vorba de unele care scrie doar Shimano fara altceva. La alea sunt alptibilduri dar la mine sunt imprimate sau scrie in metal ( nu stiu cum se spune)

nu stiu poate e adevarata povestea poate nu las ca nu toti se nasc cu stiinte despre biciclete si eu am luat prima teapa la bicicleta :| nu era nici dhs nici 1stbike dar era tot ceva din alea made in china pe vapor

Mi-am luat din obor mai demult pentru o bicla de la tara, un schimbataor spate, seamana leit cu shimano turney, doar ca scrie xiao chung, la fel de bine putea sa lipeasca shimano.

Mi-am luat din obor mai demult pentru o bicla de la tara, un schimbataor spate, seamana leit cu shimano turney, doar ca scrie xiao chung, la fel de bine putea sa lipeasca shimano.

Am verificat schimbatorul spate pe toate partiile : e chiar shimano tourney.

Stai linistit, probabil ca e intradevar tourney. Daca te uiti pe siteul shimano o sa vezi ca exista mai multe versiuni pentru o componenta

De exemplu, pentru deraior spate au cam 7 modele (TY18-GS, TY18-SS, FT30, TY18, TX71, TX51, TX31), care nu seamana toate prea bine intre ele, insa toate sunt "shimano tourney"

sfatul meu: nu investi prea mult in piese noi in ea, pentru ca peste 3-4 ani o sa vrei sa iti iei alta... o sa cresti in inaltime, o sa ti se para mic cadrul, o sa inceapa sa se strice enervant de multe piese si o sa zici ca decat sa bagi atatia bani in ea, mai bine iti iei alta... ai grija de ea (regleaza ce e de reglat, n-o lasa plina de noroi pe lant, pinioane, roti, etc) si verifica tot ce e de verificat la ea inainte de o tura mai lunga (cateva zeci de km)... din fosta mea proprie experienta iti spun ca s-ar putea ca anumite componente sa faca figuri cand le apuca (frane, schimbatoare)...

Sunt si eu de parerea generala cu privire la bicicletele astea... mai mult contrafacute decat facute in romania, si cu toate componentele de 2 bani de pe ele.

Chiar am vazut multe biciclete pe a caror deraioare scria "Shinano" sau "Shiguan" cu aceleasi fonturi ca cele uzuale pe Shimano.

Iar Shimano sa fabrice deraioare, de exemplu, din tabla de fier "ca atare" fara nici macar un strat de zinc sau de vopsea... imi vine greu sa cred. Cel putin pe site-ul oficial al Shimano nu am vazut prezentate niciodata asemenea petarde cum am vazut pe biciclete.

Dar (marele dar): Buna, rea, e bicicleta.

Am citit pe aici, (sau pe "acolo") o remarca de genul: "Daca ii iei copilului o bicicleta de 2-3000 de lei, poate ramane fara ea in 15 minute, de la iesirea din casa cu ea." (trist dar adevarat, la noi, pe Terra)

Cat bicicleta este un mijloc de distractie, exclusiv, este ok, indiferent de marca.

Iar, un copl, nu prea are sanse sa supuna acea bicicleta, poate nici prin paduri, la atat stres cum ajungem unii dintre noi astia mai "batrani" .

Ne mai laudam. asa inte ghilimele, intre noi ca am rup un lant sau o tija de sa, pe o bicla de xxxx euro, dar ce am facut noi cu bicicleta aia si pe unde?

Simtul calitatii se dezvolta in timp, si daca isi intra in rol virusul de ciclism.

Eu am invatat sa merg pe un pegas, de la var'miu, si el il primise de la bunicu'.

Mai apoi l-am schimbat pe un alt pegas, ceva mai putin folosit, si in stare mai buna.

10 ani mai tarziu am "primit" primul meu MTB. O bicicleta care a costat foarte putin, luata la mana a 14-a, intr-o stare deplorabila. Dar era primul meu mtb.

Am bagat bani cu caruta, in el, ani de zile, pana cand m-am hotarat sa nu mai investesc nimic si sa adun bani pt un alt mtb mai bun. (ma saturasem sa tot schimb pinioane de 5lei si deraioare de 3.8lei). In final nu am avut ocazia sa-l arunc la gunoi cum planuisem si mi-a fost furat. Ce o fi vazut hotul la ea, nu imi imaginez, pentru ca probabil l-as fi prins dupa dara de rugina lasata in urma :P

Oricum, in cativa ani dupa aceea am aflat diferenta si am tinut in mana, comparand un butuc de aluminiu No.1 cu un B+, am vazut cum se misca un pedalier Shimano Altus versus NoName (sau XienYang, daca mai conteaza)...

A tebuit sa cumpar si sa folosesc multe piese SHEIGUAN pana sa invat sa apreciez un SRAM si sa le deosebesc de cele contrafacute.

E greu sa inveti din greselile altora. hihi..

Si bicicletele proaste sunt totusi si ieftine. Nu toti parintii isi permit 2000+ lei pentru o bicicleta, dintr-un salariu de 400lei, iar unii fac eforturi deosebite pentru a le oferi totusi o bucurie copiilor lor. Tineti cont si de asta...

Dar, in fine, ce se invata ramane invatat. Care dobandesc pasiunea, o sa evolueze oricum.

Cine nu, oricum o sa "dea de carnet" repejor si problemele cu FB-ul sau RIch-ul nu o sa-l mai afecteze.

• Upvote 1

Foarte corect tot ce ai zis. Si eu sunt de parere ca pentru inceput e buna o bicicleta ieftina. Ulterior cand iti dai seama ce vrei de la o bicicleta poti sa dai mai multi bani. De exemplu eu anul trecut nu concepeam sa dau mai mult de 400 de ron pe o bicicleta.

Acuma, de-abia astept sa scap de DHS si sa-mi iau ceva ca lumea.

Eu am un FB (cadru otel, jenti simple) de 5 ani timp in care nu am schimbat absolut nimic, nici macar cauciucuri, saboti sau lant.

Km destui (f multi prin paduri). Singura problema este ca dupa fiecare coborare mai serioasa se descentreaza janta spate.

Noroc sau bine intretinuta?

Chiar nu exista si astfel de cazuri sau pe aici scriu doar cei cu probleme ?

am mers 60 km pe o bicicleta exact ca asta (a fratelui meu) ... singura chestie care a trebuit la ea a fost sa centrez putin rotile. Bicicleta chiar merge bine pentru ca mai eram cu 3 oameni cu biciclete putin mai bune si am reusit sa ma tin dupa ei si chiar sa ii alerg ( e drept eu aveam antrenament).Componentele sunt relativ bune (in afara de cele speficice FB adica probabil ghidonul).

Stiu ca costat 650 RON in 2007 dar arata exact ca asta.Guess what inca merge foarte bine.

LE : Probabil ca dupa ce te saturi de centrat ai putea investi in jante/spite ca astea de FB Beretta nu mi se par deloc "state of the art". Pana atunci drum uscat si nu te complexa prea mult ...

Guest
This topic is now closed to further replies.