Sign in to follow this  
viv

De la furca fixa la furca suspensie

Recommended Posts

As vrea sa-mi inlocuiesc furca de la bicicleta cu una pe suspensie.De ce trebuie sa tin cont cand o sa fac modificarea asta?

Am observat ca furca mea nu este dreapta ci inclinata intr-o parte,Voi gasi furca care sa nu imi modifice geometria bicicletei?Daca nu voi gasi care sunt dezavantajele

Vreau sa fac aceasta schimbare deoarece locuiesc la munte si m-am cam saturat sa-mi dardaie dintii-n gura la fiecare denivelare.

Orice sfat este bine venit,Buget max 350 ron.

Cineva mi-a zis ca normal cadrul este pe 28 si am furca de 26.

Deci sa pun furca de 28?

L4nmUIZ.jpg

• Upvote 1

Uite o poza dupa net ca sa vedeti geometria bicicletei mai bine,Scuzati double-posting.

qaGuPE2.jpg

• Upvote 1

Ar trebui o furca pentru roti de 28 țoli și cu gât de 1 țol. Greu de gasit. O să corecteze geometria aiurea pe care i-o conferă actuala furcă. Cadrul însă e mare, dacă nu ai minim 1.85 o sã.ți fie și mai greu să o incaleci. Și să dai șaua aia paralel cu solul, iți nenorocești bijuteriile dintre craci in felul ăsta :D

Inaltimea mea este cam 1.84. Deci vrei sa zici ca de abea mi-as gasi furca fixa cum imi trebuie mie,ce sa mai vorbesc atunci de furca cu suspensie..

• Upvote 1

Cadrul sta ciudat, aplecat in fata - top tube ar trebui sa fie paralel cu solul, eventual inclinat spre spate (sloping).

La prima impresie ai spune ca e intr-adevar cadru de 28 cu furca de 26, dar vad ca ai cantilever pe spate, iar o roata de 26 nu ar functiona cu cantilever pe cadru de 28 - cred, nu am incercat - dar as spune ca nu are cum sa ajunga bine sabotul pe janta ... oricum, e ceva ciudat acolo.

E posibil sa faci functionala combinatia furca cu suspensie - cadrul existent, si probabil ar corecta partial pozitia cadrului (cauta cu rabdare pe site-urile cu vanzari online din Europa printre furcile ieftine cu suspensie, unele din ele au optiunea de gat 1 inch, ca sigur de asta ai nevoie) dar personal nu iti recomand , din moment ce geometria nu e cea proiectata, ai sanse mari ca bicicelta sa fie instabila la viteza. Eu am incercat de curiozitate exact combinatia asta, pe un cadru de 28 am pus furca cu suspensie pentru roata de 26 inch, si bicicleta era cam instabila la viteza, am cazut cu ea de 2 ori pe asfalt.

Repet, o poti face functionala, dar eu ti-as recomanda sa schimbi cu totul (cadru+furca). Atentie la ce frane merg pe cadrul nou, tu ai cantilever pe asta, e posibl sa nu aiba furca noua prinderi - sa fie doar pentru disc - iar atunci trebuie sa schimbi roata fata cu totul.

Daca urmaresti bazarul gasesti cadru SH cu gat de 1 1/8 inch, furca SH sau nou la bani putini - sa ai rabdare.

In ianuarie-februarie sunt reduceri mari la magazinele de biciclete si poti lua o furca noua la pret bun - dar probabil doar pt cadru cu gat 1 1/8 inch.

Site-uri cu vanzari online (ai nevoie de card sau astepti pana da cineva comanda si te lipesti):

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/forum/47-comenzi-si-magazine-online/

De pe net baga-mi-as ...

Nu cred ca-i cazul sa te iei de gramatica mea,omul cat traieste invata,Nu am deschis topicul asta ca sa invat sa scriu.In plus nu am facut o greseala asa mare.

Take care.

• Upvote 2

Totusi eu cred ca asa e cadrul, desi nu prea am mai vazut asa geometrie.

In orice caz bicicleta aia nu merita modificata. In primul rand are (aproape) toate piesele originale, in al doilea rand nu prea o sa simta imbunatatirile.

Variantele posibile:

1 - o lasi asa

2 - ii pui aripi si portbagaj, iar pentru munte iti iei alta

3 - o vinzi si iti iei alta

Multumesc pentru raspunsuri,Pana la urma m-am gandit:bicicleta o las asa,nu-i mai modific nimic si o sa o folosesc pentru "plimbari" de maxim 200km pe sosea,Mai mult nu are rost sa merg cu ea.O sa incerc sa mai rezist putin cu dardaitu de dinti in gura.

Pe viitor o sa-mi iau un [CX]cyclocross,parca ma atrage mai mult distanta decat adrenalina prin padure.

M-am gandit si la varianta de a-mi lua o cursiera,dar la ce drumuri avem,si tinand cont de faptul ca stau la tara,eu zic ca un cx mii s-ar potrivi de minune.

• Upvote 1

Eu nu cred, sunt sigur ca asa e bicicleta.

@@viv...nu mai inteleg nimic...vrei furca cu suspensie sau cursiera sau mai bine cyclocross...astea nu au nici o legatura una cu alta.  Apoi nu inteleg...tu faci 200km cu bicicleta asta? Cu saua in pozitia aia?

• Upvote 1

In post ceream furca cu suspensie,dupa raspunsurile voastre am ajuns la concluzia ca nu merita investitia si o sa-mi iau un cx,De cursiera nu a vorbit nimeni pe aici.Si cum am mentionat si mai sus: Saua nu ma deranjeaza.

• Upvote 1

Pe viitor o sa-mi iau un [CX]cyclocross,parca ma atrage mai mult distanta decat adrenalina prin padure.

M-am gandit si la varianta de a-mi lua o cursiera,dar la ce drumuri avem,si tinand cont de faptul ca stau la tara,eu zic ca un cx mii s-ar potrivi de minune.

La inceput ai zis ca te-ai saturat sa iti dardaie dintii in gura...nu ti-a recomandat nimeni sa iti iei CX, deoarece nu rezolva problema dardaitului dintilor, ba din contra s-ar putea sa iti dardaie mai tare din cauza balonajului mai mic decat cel pe care il ai. Ti s-a recomandat numai sa o lasi pe asta asa si sa iti iei alta.

Repet: ai facut vreodata 200km cu bicicleta asta asa cum e?

Da.

• Upvote 1