Recommended Posts

Salutare biciclari!

Nici n-am ajuns bine acasa din turul balcanic caci dupa doar cateva zile de odihna am inceput sa mai fac ture locale prin judetul Arad, ceea mai frumoasa fiind una pana la Varfuri.

Aici m-am intalnit cu un prieten cicloturist din Deva, cu Horia cu care m-am simtit excelent pana dimineata iar apoi am dormit cu corturile pe dealul Sortoc pe la 500m altitudine.

Of frumoasa tara, in curand ma voi indeparta pentru o vreme de frumoasele tale peisaje! Ce dor imi va fi de tine scumpa tara carpatina!

100_2871.JPG

Vai sunt lefter ce ma fac! Dupa ce am pedalat in acest an aproape 2 luni in 2 ture distincte prin Balcani nu mai am un ban in buzunar. Visez totusi la Alpi si ma jur ca voi mai face o tura.

Norocul imi surade din nou. Aflu ca un prieten din Munchen mi-a virat o importanta suma in cont. Ura Alpi j'arrive!

Si iata ca vine ziua de 29 iunie cand dupa ce am primit o modica donatie de la un om minunat din Timisoara, m-am suit pe bicicleta directia Alpii cei mareti, trecand prin Arad unde am fost invitat de catre Sebastian B. sa facem un material pt. televiziunea West Tv despre calatoria subsemnatului. Aici mi s-a luat un interviu.

M-am intalnit si cu o incantatoare domnisoara, Dana Mirea care in curand va deveni sotia binefacatorului meu care m-a invitat la Arad. Aici am fost primit excelent, am primit o frumoasa donatie si o plasa plina de batoane si energizante ecologice pentru ciclism.

Va multumesc frumos prieteni dragi. Fara ajutorul vostru nu mai vedeam eu Alpii anul acesta. Apoi pedalez spre Turnu unde voi intra in Ungaria.

Traseul parcurs prin Ungaria:

Battonya - Mezokovacshaza - Oroshaza - Szentes - Csongrad - Kiskunfelegyhaza - Orgovany - Solt - Dunafoldvar - Cece -Enying - Balatonvilagos - Siofok - Balatonfoldvar - Fonyod - Balatonkeresztur - Zalaapati -  Bak - Lenti -  Redics (aici este granita cu Slovenia).

Prima pauza o fac in prima localitate din Ungaria in Battonya unde opresc sa ma hidratez si intalnesc personaje interesante printre care si cel mai fioros ungur din localitate care-mi permite sa-i fac si o poza ca amintire.

100_2914.JPG

Dupa Mezokovacshaza nimeresc pe mosia miliardarului Tibor Olah. Aici e de mine! Sunt invitat la un festin de zile mari. Mi se da gratuit friptura, dansez cu 2 superbe fete de 16 ani si ma imprietenesc cu patronul care ma cinsteste cu multa generozitate.

De baut primesc Unicum , vodca si bere Stella. Avem si muzicanti si instrumente muzicale, astfel ca traiesc cu mare intensitate. Aici imi permit sa fac doar o fotografie cand am mers la toaleta am pozat niste trofee de vanatoare pe un hol al opulentei pensiuni.

Sa traiesti nea Tibi! Stiu ca ti-a placut intalnirea cu Carpaticus!

100_2917.JPG

Ziua urmatoare ma trezesc la vreo 12km distanta din magicul loc pe la ora 12 cand ma rupe soarele, zacand intr-un sant la marginea unui drum.

Dau sa ma ridic si simt o durere atroce la genunchiul stang. Vai de capul meu! Mi-am bulit meniscul din prima zi a turei.

Valeu Carpaticus, nebunele! Ce ne facem? Vom mai ajunge sa invingem Alpii sau mergem sa ne facem internarea la un spital de nebuni mental?

100_2919.JPG

Voi merge inainte si daca frast capat! Adica voi continua indiferent ce mi se va intampla. Nu-mi pot dezamagi prietenii sustinatori care m-au ajutat si delegat sa ajung pe cele mai inalte pasuri ale Alpilor. Chiar daca in prima seara am gresit, greseala fiind omeneasca asta nu inseamna ca voi ceda.

Voi continua cu orice pret, inapoi nu dau nici de va fi sa ma intorc acasa intre patru scanduri. Sa-mi fie invatatura de minte!

Ma tarasc cu greu pana la prima localitate Mezokovacshaza unde sunt nevoit sa fac o zi de recuperare la strandul local. Conditile sunt excelente aici iar biletul de intrare coasta doar 8000FT (3EUR).

Aici voi zace toata ziua facand balneoterapie si tarandu-ma ca un caraghios estropiat care si-a pierdut carjele.

100_2922.JPG

Edited by gibonu
Completare cu traseul parcurs prin Ungaria
  • Upvote 1

Calitatea apei este de mare efect pt. genunchiul meu ranit. Dupa ce stau toata ziua la recuperare este cazul sa merg la un restaurant unde comand o excelenta pizza.

100_2926.JPG

Noaptea mi-o petrec in gioarsa mea de cort gaurit langa localitatea cu pricina intr-o padurice. Aproape pana dimineata nu pot dormi de durere, ma chinui, ma lupt, strang din dinti. Cu greu daca am dormit 2 ore in toata noaptea. Si totusi e momentul sa continuam aventura.

100_2927.JPG

Dupa ce avansez cu greu vreo 30km este timpul sa gust o excelenta ciorba de gulas pe langa Oroshaza.

100_2928.JPG

In continuare ma rupe oboseala si ma opresc 2-3 ore la umbra unui arbust ornamental la margine de drum unde apuc de trag un pui de somn. Apoi imi continui tura si voi trece prin orasul Szentes.

In curand intru pe o superba pista ciclabila pe langa raul Tisza. Dupa cativa km. ajung la un pod, trec raul si intru in orasul Csongrad unde fac un popas la un local. Noaptea mi-o voi petrece la cort intr-o padure chiar langa acest oras. In timpul noptii sunt latrat de niste caini putin.

Spre bucuria mea si datorita oboselii acumulate, reusesc sa dorm mai bine. Desigur ca inca resimt dureri destul de intense la genunchiul stang dar este mai bine oricum.

100_2930.JPG

Dupa ce pedalez cam 2 ore prin pusta opresc in localitatea Kishunfelegyhaza sa savurez un delicios langos cu mujdei, smantana si cascaval. Aici in Ungaria se fac cele mai bune langose.

100_2931.JPG

• Upvote 1

"Reminder":

Postarile care contin comentarii jignitoare la adresa altui utilizator se vor sterge si autorul va fi judecat de moderatori.

Orice postare pe care o considerati nepotrivita se poate REPORTA echipei de moderare. 

Daca un user va este antipatic, se poate activa optiunea de IGNORARE.

@@Claudiu Moga este rugat sa isi aleaga mai cu atentie detaliile pe care doreste sa ni le impartaseasca. In cazul in care va exagera, va ramane si el fara mesajele care intrec masura. 

Postarile off-topic nu vor fi in continuare acceptate conform regulamentului.

• Upvote 2

Noaptea ma prinde intr-un restaurant in localitatea Solt unde gasesc bere excelenta la halba si-mi astampar foamea cu paine cu unsoare si ceapa ce costa doar 120FT (0,5 EUR)/ bucata. Delicios, voi reveni pe aici de buna seama!

100_2932.JPG

Urmeaza sa dorm cu sacul de dormit in aceasta localitate langa un lac nu departe de soseaua ce merge spre Balaton. Am parte de un cer instelat iar genunchiul meu o duce mai bine.

100_2933.JPG

In scurta vreme voi ajunge la podul de peste Dunare, intrand intr-un nou judet si oras.

100_2934.JPG

Superb acest oras care ma leaga de prima mea expeditie europeana si alpina din anul 2007 cand am trecut tot pe aici in drumul meu spre Alpii Francezi.

100_2937.JPG

De data aceasta merg sa vizitez si cetatea in incinta careia se afla un excelent restaurant aflat intr-o maiestuoasa cladire.

100_2940.JPG

• Upvote 1

Apoi mi se face foame si-mi iau de la un supermarket niste bunatati autohtone.

100_2941.JPG

In continuare urmeaza un traseu de podis unde intalnesc si multe culturi de floarea soarelui.

100_2942.JPG

In localitatea Deg fac popas la o carciuma unde zaresc o bicicleta de pe vremea strabunicului, agatata de perete.

Suntem in Ungaria profunda ("the gem of Europe" - cum o numeau globetrotterii Jodie si Tom in calatoria lor din Anglia pana in Noua Zeelanda).

100_2943.JPG

Mai pedalez cativa km si intr-un sat aproape de Balaton pot admira o biserica cu o arhitectura interesanta.

100_2945.JPG

Ajung in curand si la marele "lighean panonic". Pedalez cativa km pe langa el trecand prin frumoasa localitate Balatonvilagos. Apoi ma opresc intr-o statiune la intrare in Siofok.

Aici ma voi simti bine la o poveste si berica alaturi de multi turisti straini. Un localnic mai in varsta de origine germana doreste sa ma cazeze la el. Dupa o obositoare discutie, bagand de seama ca domnul este putin cam gay prefer sa-l refuz desi desigur ca mi-a promis multe daca mergeam cu el. Seara am mai asistat la un concert si am mai savurat o pizza.

Pana la urma ma "cazez" cu sacul dupa un boschete, langa un local parasit care s-a numit "La Dolce Vita".

100_2947.JPG

• Upvote 2

Va urma o zi in care ma voi simti bine pe Riviera Ungariei. La primul loc de baie fara taxe ma si arunc sa ma racoresc in marele lac.

100_2948.JPG

La Siofok pedalez vreo 2km exact pe langa lac.

100_2949.JPG

Lacul este imens, temperatura apei este in jur de 25 grade deci perfecta. Din cand in cand zaresc reginele incontestabile ale intinsului spatiu lacustru.

100_2950.JPG

In zona Siofox intalnesc multa lume la plaja. Atmosfera este de vacanta.

100_2952.JPG

Destul de des trag si eu cate o baie in astfel de locuri. Vremea este destul de calda deci am motiv sa ma racoresc frecvent.

100_2953.JPG

• Upvote 1

Partea sudica a Balatonului este cea mai dezvoltata. Infrastructura este impresionanta. Adesea trec si pe langa somptuoase vile de vacanta.

100_2954.JPG

Cand ma izbeste foamea cumpar niste cascaval si salam traditional unguresc.

100_2955.JPG

Apoi iar gasesc un loc sa ma arunc in lac.

100_2956.JPG

La portul din Balatonfoldvar admir multe ambarcatiuni cochete.

100_2959.JPG

Norocosi posesorii acestor bijuterii dar recunosc ca nu as da turul meu european facut pe 2 roti pe un tur al Mediteranei facut in barca.

100_2957.JPG

• Upvote 1

Si nu-i asa o zi perfecta trebuie sa se termine in acelasi trend. In apropiere de Fonyod gasesc o carciumioara solitara si o plaja libera. Aici ma decid ca voi petrece si-mi voi pune cortul gratuit pe malul lacului. Pt. inceput comand niste bere Stella si un vinisor autohton.

100_2962.JPG

In curand savurez un superb apus de soare.

100_2964.JPG

Si in timp ce gustam si eu din vinisor ma trezesc ca vin niste tineri veseli, intram in discutie si in curand sunt invitat de seful lor la un chef de zile mari. Ma imprietenesc cu Gyula M., un tanar dandy si instarit din Budapesta care avea vila la Balaton.

Petrecem minunat, mancam gulas la ciaun si bem cocktail de cola alcoolizata.

Traim intens. Ce viata mi-a fost dat! Ole, Sfinte Sisoie, iti multumesc! Tarziu ma trag si eu in poza cu Gyula (sufletul petrecerii) si alte participante la petrecere! Salutare fratioare! Sa stii ca si la anul o sa-ti fac o vizita!

Eu+si+Gyula+Molnar.jpg

Tarziu in noapte ne culcam si ne trezim cam pe la pranz. Toti suntem mahmuri, mai ales eu. Sunt servit cu cea mai buna omleta din tur, ceva delicios si bine aromat. Sarut mana pentru masa !

100_2967.JPG

Dupa masa, imi iau la revedere de la Gyula si prietenii sai si dau si eu sa pedalez cativa km. sa-mi mai revin din mahmureala. In scurt timp ma opresc sa trag o baie si sa interactionez cu niste rate salbatice.

100_2969.JPG

Edited by gibonu
  • Upvote 1

Mai fac o pauza la Fonyod unde mai admir niste barci selecte.

100_2970.JPG

In curand parasec Balatonul si ma indrept spre Slovenia pe un traseu plin de paduri si cu multe catarari scurte. La un moment dat trebuie sa fac o pauza de 2 ore la umbra unui copac sa-mi mai revin dupa cheful din ajun.

Seara ma prinde in localitatea Zalaapati unde ma cinstesc cu o excelenta pizza si bere Dreher.

100_2974.JPG

In acest local se asculta rock iar pe pereti sunt postere care-mi aduc aminte de rebela perioada din adolescenta si studentia mea cand eram tot cicloaventurier.

100_2973.JPG

Pe la miezul noptii e cazul sa ma retrag si eu la somn. Ies din localitate si ma asez cu sacul de dormit in spatele unei cladiri pe langa raul Zalaa. Dupa 2 ore de somn ma trezesc ingrozit fiind ciupit de o hoarda de furnici care mi-au intrat peste tot si ma piscau in dementa.

Urlu, fac urat si-mi mut culcusul cu vreo 3 metrii mai jos si dupa ce adorm din nou, ma trezesc ca sunt trezit brusc de o ploicica. Noroc ca sunt echipat bine si foita amicului meu parapantist Florin din Dolomiti avea sa-mi ofere asistenta necesara ca sa supravietuiesc intemperiei si chiar sa pot dormi nitel.

Dimineata vine si sunt interpelat de 2 romi, putini cam curioasi dar care ma lasa sa plec fara sa-mi provoace nici o stricaciune. Hei, ce aventuri am avut eu asadar pe langa raul Zalaa!

100_2975.JPG

Am de pedalat printr-o zona de podis, cu cateva catarari. Dupa vreo 50km ajung in oraselul Lenti unde observ un interesant personaj de desene animate acoperit de flori. De aici mai am doar 8km pana la vama cu Slovenia.

100_2976.JPG

• Upvote 1

Intru in Slovenia pe la Dolga Vas.

Aici voi pedala pe ruta: Dolga Vas - Mostje - Dobrovnik - Bogojina - Moravske Toplice - Murska Sobota - Tisina - Radenci - Gornja Radgona.

Voi pedala pe un traseu relaxant cu un trafic redus. Observ ca Slovenia este "bike friendly".

100_2978.JPG

Sunt din nou placut impresionat de infrastructura din Slovenia.

100_2983.JPG

In Moravske Toplice se afla un important spa. Aici gasesc si o ciclomomaie si un urs din fan. E momentul sa fac o pauza de masa.

100_2985.JPG

Peste drum de Mercador se inalta o monumentala biserica.

100_2986.JPG

Dupa inca o ora de pedalat ajung la granita cu Austria.

Vama s-a desfintat si practic un mic parau desparte Occidentul de Orient.

Intre noi fie vorba, Slovenia s-a occidentalizat mult in ultimii 10 ani incat arata aproaape ca Austria. Iar nici Ungaria nu e departe de Slovenia din punct de vedere al dezvoltarii. Romania in schimb a ramas mult in urma alaturi de Bulgaria.

100_2987.JPG

• Upvote 4

Intru in SteierMark unde pedalez doar 100m. Deja azi am pedalat in 3 tari total diferite. E posibil sa fie o premiera pentru mine.

100_2988.JPG

Astfel ma decid sa ma intorc in Slovenia. Acum aflu si cum se numeste paraul ce desparte cele 2 tari.

100_2990.JPG

La doar 100m gasesc un restaurant. Aici aflu si denumirea celor 5 spa-uri din zona.

100_2991.JPG

Si vine momentul sa sarbatoresc istoricul moment. Carpaticus a ajuns in Occident pe "dromaderul de sarma" pentru a nu stiu cata oara. Ma inplant intr-o savuroasa pizza cu fructe de mare si dau pe gat o carafa de vin alb. Distractia ma costa doar 17 EUR. Pofta buna!

100_2992.JPG

Hei si dupa ce ospatam bine, e cazul sa tragem si un pui de somn. Oare unde sa fie? Brusc ma luminez la minte si decid sa mai stabilesc o premiera.

Iata asadar ca voi face "ghost camping" haiduceste pe frontiera intre Occident si Orient. Ma pun doar la sac sa scap de o eventuala mustrare a domnilor "polizei" si ce sa vedeti cand dormeam mai bine visand la fete frumoase si o damigeana de bere de Munchen, se face ca sunt trezit brusc din somn de o torentiala insotita de trasnete si tunete.

Valeu e 3AM si deja toate boarfele mele sunt ude. Pana la 6 AM tin de foita lui Florin care mi-a salvat din nou viata sa nu ma inunde puhoiul si ma rog la toti sfintii sa nu ma trasneasca.

Iata ca se face ziua, stiihiile deslantuite ale naturii se potolesc si vine momentul sa evaluez pagubele si situatia. Toate boarfele mele sunt ude leoarca dar bine ca suntem viu si teafar. Doamne multamu-ti!

100_2993.JPG

• Upvote 1

Craciun fericit!

Si hai Carpaticus sa purcedem la drum!

Prin Austria voi pedala pe ruta:

Halbenrain - Mureck - Leibnitz - Deutschlandberg - Wolfsberg - St. Veit an der Glan - Ossiach - Afritz am see - Bad Kleinkirckheim - Reichenau - Innerkrems - Kremsbrucke - Gmund - Millstatt - Spittal an der Drau - Obervellach - Winklern - Heiligenblut - Zell am see - Saalfelden - St. Johann in Tirol - Ellmau - Oberndorf - Jenbach - Schwaz - Innsbruck - Steinach am Brenner - Brenner See.

In primul sat ma opresc la un monument votiv sa-mi trag sufletul, sa ma inchin si sa multumesc Demiurgului ca sunt inca teafar si intreg la trup si poate si la minte.

100_2996.JPG

Dupa inca o ora de pedalat ajung in Mureck unde fac pauza sa vizitez o frumoasa biserica.

100_3001.JPG

Urmatoarea pauza o fac in oraselul Leibnitz unde pot admira cladiri superbe dintre care se remarca primaria.

100_3003.JPG

Aici fac pauza de masa si sevesc un kebab care se va dovedi cel mai mic din intreg turul dar a fost delicios la doar 3,5EUR.

100_3005.JPG

De aici va urma un drum secundar mai putin circulat in usoara ascensiune ce trece prin multe paduri dar si sate cochete. Pe la pranz iese soarele si fac o pauza intr-un sat sa-mi usc hainele si echipamentul.

In timp ce boarfele se usuca eu trag un pui de somn la umbra unui stejar.

100_3006.JPG

Dupa 2 ore pot sa plec in conditii mult mai bune. Dupa ce mai urc cativa km ajung in orasul Deutschlandsberg. Astazi e duminica, deci sunt nevoit sa-mi cumpar ceva pentru cina de la o benzinarie.

Sunt nervos si stresat si din pacate m-am apucat si de fumat, astfel ca un sanvis, o bere si-un pachet de tigari ma costa nu mai putin de 15,30EUR, o suma destul de mare pentru bugetul meu.

Ajung la concluzia ca mai bine luam o pizza si o bere la resturant decat sa beau ca un boschet langa o benzinarie la acelasi pret piparat. Deci mult mai bine e in Balcani unde mananci si bei ieftin si bun.

100_3007.JPG

Apoi ma pun la somn cu sacul la iesire din oras. Am noroc ca nu mai ploua in aceasta noapte si dorm bine.

100_3011.JPG

Dimineata ma trezesc bucuros si micul dejun e asigurat de niste fragute delicioase care le gasesc in numar mare chiar langa locul de cazare.

100_3010.JPG

Pe janta bicicletei mele norocoase observ cu satisfactie un melc alpin pe care-l imortalizez fara zabava.

100_3009.JPG

Astazi e o zi mare. Incep catararile alpine. Am ajuns in sfarsit in mult visatii Alpi. E o zi torida iar dupa cativa km. de catarare peisajul devine tot mai frumos iar eu incep sa ma simt in elementul meu.

100_3012.JPG

• Upvote 2

La multi ani!

Incep sa apara si cochete case de vacanta si gospodarii alpine.

100_3013.JPG

Dupa inca cativa km. de catarare ajung in satul montan Trahutten.

100_3014.JPG

Aici infrastructura turistica este destul de dezvoltata.

100_3016.JPG

In curand intalnesc doua superbe si colorate paiate.

100_3023.JPG

Mi se face foame si ma asez la margine de drum sa savurez ce mai am prin bagaje.

100_3024.JPG

• Upvote 2

Apoi mai urc cativa km. pana ajung intr-un sat pitoresc.

100_3033.JPG

Aici pot vizita o expozitie de bolovani de origine vulcanica.

100_3035.JPG

De asemenea intalnesc si o flora bogata in zona.

100_3025.JPG

In continuare iar urmeaza catarare intr-un decor natural foarte placut, fiind flancat de paduri de conifere si flori alpine.

100_3038.JPG

Panta este usoara iar eu sunt nerabdator sa ajung in pas.

100_3041.JPG

• Upvote 2

In curand aveam sa bifez primul pas BIG din Alpi Austriei si intram in frumoasa si pitoreasca regiune Carinthia.

100_3042.JPG

Urmeaza o lunga coborare spre St. Gertraud, de unde mai am 4 km. pana in orasul Wolfsberg unde fac pauza sa ma culturalizez nitel. Atmosfera este de burg medieval.

100_3052.JPG

Aici dupa ce ma satur de plimbat, voi manca bine, voi bea ceva si apoi voi dormi boschetareste sub primul pod intalnit in burg. Trebuie sa ma odihnesc bine pentru ca maine va urma una dintre cele mai grele catarari pe asfalt din Europa.

100_3079.JPG

Ziua urmatoare, bine odihnit, pornesc spre statiunea Koralpe. Drumul este considerat intre primele 5 din Europa pe drum asfaltat ca dificultate, avand multi km. cu panta medie de 15% si portiuni cu panta de 25%.

Va fi cea mai grea catarare din intreg anul 2013 pentru mine. Pana in localitatea ST. Stefan imi fac incalzirea pe plat.

Aici fac o pauza la un supermarket unde ma aprovizionez. In parcarea supermarketului zaresc o cocheta masina.

100_3061.JPG

Urmeaza chinul. Am de luptat cativa km. cu pante teribile pana in satul montan St. Ulrich unde panta se mai domoleste pe o distanta de aproape 1km. Aici doar pot sa-mi mai trag sufletul si mai fac o poza.

100_3066.JPG

• Upvote 1

Urmeaza cel mai greu tronson al catararii. Panta este infernala si drumul pare ca nu se mai termina. La un moment dat cad lat de oboseala la margine de drum si consum un sandvis si o prajitura sa-mi revin.

100_3067.JPG

Dupa inca cativa km. de chin ajung la intrarea in statiune.

100_3071.JPG

De aici voi mai avea 1,5 km cu o panta teribila pana la destinatie. Incep sa apara niste peisaje superbe. Pe partea stanga observ un sir de cabane superbe.

100_3072.JPG

Ultimul tronson al catararii este nemilos de asemenea.

100_3073.JPG

Cu chiu cu vai ajung si in varf unde ma asteapta o statiune de fitze care pare parasita. Sa fi ajuns criza si pe aici? Si totusi sunt fericit ca am invins teribilul Koralpe cu bicicleta incarcata cu 30 - 40 kg de de bagaje, spre mirarea tuturor ciclistilor intalniti pe aceste teribile catarari.

100_3078.JPG

• Upvote 1

Coborarea a fost foarte periculoasa si plina de adrenalina si din cauza sabotilor mei cam uzati. Totusi am reusit sa ajung cu bine in Wolfsberg unde am fost nevoit sa-mi cumpar si un cauciuc nou pe spate ce m-a costat 19EUR.

Azi va fi o zi in care imi voi repara bicicleta.

Mi-am schimbat cauciucul si sabotii iar apoi am dormit in acelasi loc sub acelasi pod. A fost minunat. Noaptea m-au vizitat si niste rate salbatice si am putut face baie in rau fara porobleme.

Ador asfel de "cazari" si le prefer chiar si hotelurilor scumpe.

100_3080.JPG

Ziua urmatoare am luat-o spre Bad Weisenbach urmand sa traversez muntii Saualpe.

100_3081.JPG

Urmeaza un nou pas BIG destul de dificil avand si rampe de peste 15%.

100_3082.JPG

Peisajele sunt destul de generoase pe masura ce inaintez.

100_3085.JPG

Pe traseu ajung si la o capela unde rostesc un Pater Noster multumind Cerului ca am ajuns din nou in Alpi si rugandu-ma si pentru prietenii mei sustinatori fara de care nu reauseam sa fac acest tur.

100_3084.JPG

• Upvote 1

Apoi imediat ma trezesc ca rugaciunea mea are efect pozitiv. Intalesc un cuplu de cicloturisti austrieci cam de varsta parintilor mei cu care conversez si pedalez in drum spre pas. Inclinatia rampei este mare in continuare.

100_3086.JPG

Pe traseu ne prinde si ploaia astfel ca-mi pun un prosop in cap. Aproape de pas intalnim o multime de oameni veseli. Era un mic party ad-hoc al unui grup de vanatori.

Sunt si eu invitat sa particip si primesc 2 beri la halba. Intre timp mai povestesc cu vanatorii si unul din ei imi da si o modica donatie.

Hai sa traiti dragi vanatori seniori!

100_3088.JPG

Apoi mi se face foame si scot din traista cascaval si salam de calitate, mancarea mea preferata in Alpi. Pofta buna!

100_3090.JPG

In continuare savurez din nou peisajul interesant.

100_3091.JPG

Pe traseu ma bucur si de adevarate covoare cu flori alpine.

100_3093.JPG

• Upvote 2

Chiar inainte de pas aud un strigat ce vine dinspre o vila. Mai sa fie! Era tocmai domnul cu care am pedalat. Sunt invitat in casa. Sunt poftit la masa, mi se da o portie de spaghete si o bere.

Povestim multe, iar la plecare primesc o geaca, o pereche de adidasi (ai mei erau rupti la talpa dreapta) si o modica donatie.

Sa traiti cinstiti austrieci! Apoi imi continui tura si ajung la pasul BIG satisfacut.

100_3094.JPG

Urmeaza o lunga coborare si ajungand in localitatea Mosel scap si de zona montana pentru o scurta perioada. Voi pedala printr-o depresiune intramontana unde intalnesc multe culturi cerealiere.

100_3095.JPG

Inspre Althofen am parte de o pista ciclabila perfecta.

100_3096.JPG

Trec si pe langa localitati turistice idilice cocotate in varf de deal.

100_3099.JPG

In curand ajung pe valea raului Gurk si mai fac o pauza in orasul Strasburg unde zaresc o frumoasa cetate cocotata in varful dealului.

100_3102.JPG

Aici intalnesc un alt cuplu de ciclisti cu care pedalez 10km pana in urmatoarea localitate Gurk. In acesti 10km povestim destule suficient cat sa ma imprietenesc cu ei.

Ei erau proprietari de pensiune si fiind invitat sa petrec o noapte in pensiunea lor, desigur ca nu am putut decat sa accept cu bucurie. Ajunsi in Gurk pot admira o superba manastire.

100_3103.JPG

Aici descopar o localitate turistica pitoreasca unde ma voi simti excelent. Vizitez putin centrul burgului.

100_3105.JPG

Apoi sunt invitat la masa de catre distinsul cuplu. Sunt omenit cu mezeluri si branzeturi fine stropite cu bere si absint.

Apoi mi se ofera o camera unde ma voi odihni minunat. Noapte buna! Multumesc prieteni! Sa ne revedem cu bine!

100_3106.JPG

Ziua urmatoare imi iau ramas bun de la binefacatorii mei si merg sa vizitez manastirea.

100_3113.JPG

Se pare ca este una dintre cele mai importante din intreg spatiul catolic. Este o cladire monumentala intr-adevar.

100_3111.JPG

In fata zidurilor incunjuratoare ale manastirii pot observa si un clopot gigantic din Evul Mediu.

100_3108.JPG

Inainte de a parasi localitatea mai admir un pitic de lemn frumos colorat.

100_3114.JPG

Pedalez intr-o zona montana pe valea raului Gurk. Dupa vreo 20 km incepe o ploaie torentiala care ma uda bine.

100_3122.JPG

Spre norocul meu dupa doar cateva minute ajung la un tunel unde ma voi adaposti pana trece ploaia.

100_3115.JPG

Apoi pedalez pana in Feldkirchen unde imi cumpar o salata cu 2,8EUR de la un supermarket.

Va fi prima si ultima salata din tur pentru ca in momentul cand am inceput sa o mananc m-am trezit ca expira in ziua in curs.

Deci gustul ei a fost destul de denaturat si greoi astfel ca jumatate din ea am aruncat-o la gunoi.

Proasta achizitie, dar omul invata din greseli.

100_3123.JPG

• Upvote 1

De aici mai am putin de pedalat pana la Ossiacher See: un lac turisticizat dotat si cu o excelenta pista ciclabila. E momentul sa mai iau o pauza.

100_3125.JPG

Gasesc un loc perfect de popas unde ma aprovizionez cu apa proaspata.

100_3124.JPG

Continui traseul. Pedalez printr-o zona de vis.

100_3126.JPG

Se pare ca vara vin o groaza de turisti in aceasta zona. Infrastructura este perfecta.

100_3128.JPG

In curand ajung si-n localitatea turistica Ossiach unde cobor la lac sa admir ambarcatiunile.

100_3131.JPG

• Upvote 1

Dupa ce pleaca vaporul cu turistii imi permit luxul sa fac o baie in zona desi sunt indicatoare "Baden Verboten" - care in germana mea de balta inseamna ca scaldatul ar fi interzis. Hey bine, regulamentul nu se aplica si-n cazul lui Carpaticus. Asa ca trag o super baie alaturi de multi pesti si niste rate salbatice.

100_3129.JPG

Apoi ma apuc sa hranesc fericitele rate cu niste prajiturele.

100_3138.JPG

Vine momentul sa ma relaxez la o bere si admir un fel de falus din lemn.

100_3133.JPG

Seara se apropie asa ca ma vad nevoit sa-mi caut un loc de dormit. Merg la cea mai mare cladire din zona, un palat care a fost transformat in hotel. Intreb pe niste chelneri daca ma pot lasa sa ma pun undeva cu sacul de dormit o noapte si binenteles ca sunt scos afara. Nu ma voi da batut.

100_3132.JPG

Norocul nu ma paraseste, la doar 200m de acest loc nefast am parte de o mare surpriza pozitiva.

Ajung la un restaurant de lux unde sunt inteles de seful bucatarilor care spune ca voi dormi pe terasa localului dar dupa acesta se va inchide adica dupa miezul noptii. Intre timp mi se ofera o cina selecta, cea mai tare din tot turul.

Nici nu mai stiu ce delicatese mi s-au dat dar putem admira poza si sa ghicim.

100_3142.JPG

• Upvote 1