LucianTheOne

Bicicletele Noastre de Cicloturism

Recommended Posts

@TuestiCristian

Baga una sau mai multe poze. E interesant cum te deplasezi fara frane, nu ca nu s-ar putea.

Oricum, din ce ai spus pana acum, asa pare. Se cere o revizie completa.

Băieţi iertare pentru întârziere, acum sunt acasă abia. Am fost pe la first bike astăzi, preţurile sunt ok, personalul săritor.. să vedem cu ce rămân în plus după pregătirea pt Crăciun şi trec la meşterit.

Bicicleta pe care o am de 2 luni, Focus Mares Ax 4 2014 custom made de proprietarul anterior cu Sram Force si Apex, Tija Sa Fsa Carbon, ghidon carbon 3T, pipa 3T Arx, roti DT-Swiss de prin 2011 all-road, frane Tektro RX5, aparatori adaptate SKS Chromoplastics, pe fata bratele de la SKS sunt prinse in niste inele de plastic la CatEye care trebuiau sa fie folosite pentru lumini pe spate, portbagaj Racktime Lightit, genti Ortlieb de 40L.

O folosesc pentru mers la serviciu si cumparaturi momentan. Urmeaza turele de cicloturism.

IMG_20150416_181939.jpg

Nu va speriati de saua de carbon(a venit asa de la proprietarul anterior) - o folosesc cu ceva mai mult success pentru oras decat o alta sa de piele. Am mers pana acum o saptamana cu o sa de piele SMP Dynamic care e foarte comfortabila, insa mi-am ros 3 perechi de pantaloni in fund.

• Upvote 2

Superba!!! :X :X :X  Cred ca trec la Focus...

Salut,

Planuim o calatorie anul urmator pe o parte din Eurovelo  si avand deja 2 bicle, trebuie sa transform una din ele intr-una de cicloturism. Una este un MTB cu furca pe aer si cadru carbon, deci e exclus s-o pot modifica pe aceasta. Cealalta este o veche cursiera Mondia, in stare aproape perfecta. Cea din urma are prinderi pe portbagaj pt spate. Acum are cauciucuri Scwalbe Lugano 700x23 pe ea (cu care simt pana si firicelele de nisip peste care trec (dar e f rapida la ~7 atm). Din pozele atasate (nu sunt de calitate, ca nu am cu ce altceva deocamdata sa le fac, care ar fi cel mai mare balon de anvelopa ce-l pot pune? Mentionez ca voi avea agatat si o remorca pe doua roti cu un copil de 1.5 ani. Trebuie sa fie cat mai confortabile si cu franare cat mai buna (sa opreasca si cele ~ 30kg ce vor fi remorcate). Nu vom manca kilometri, ci vom vizita o parte din Austria si Bavaria. Este exclusa achiztionarea unei alte biciclete.

Merci pt sfaturi,

Vicentiu.

NuptlWs.jpg

ZYFssvc.jpg

ZKABbiC.jpg

In clestii aia de frana Weinmann ar trebui sa incapa lejer cauciucuri de 32 mm slick (de exemplu niste Schwalbe Marathon, modelul il alegi dupa preferinte si buget), judecand dupa poze si dupa experienta cu genul ala de clesti. Mai trebuie sa iei in calcul si spatiul ramas in zona de jos unde se imbina tevile chainstay cu bottom bracketul - acolo e posibil sa fii mai limitat ca spatiu decat la frane. Am montat cauciucuri de 35 mm pe o bicicleta similara (un Peugeot din 1988 care avea cam aceleasi spatieri) si ulterior am inlocuit clestele spate Weinmann cu unul Shimano Dura-Ace din aceeasi epoca, din nou fara probleme de spatiu.

Altfel, daca esti ingrijorat cu privire la frane, din experienta mea franele alea Weinmann nu sunt tocmai grozave. Ai putea pentru inceput sa le pui niste saboti cat mai moi (chiar si de MTB, nu neaparat de sosea), sa pui cabluri noi si camasi de frana de cat mai buna calitate. Deja doar din inlocuirea sabotilor pe care ii ai acum cu ceva mai de calitate vei avea un bonus vizibil.

Clestii si sabotii, precum si cablurile si manetele sunt noi. Nu au nici macar 50km. Deocamdata mi se par ok. Opresc bicla cu cele 70kg ale mele in siguranta. Sigur ca pana la plecare, anul urmator voi inlocui sabotii cu atii mai moi.

Revin cu poza cu imbinarea de la bottom bracket.

Merci,

Vicentiu.

Asta e poza. Nu se vede mare lucru, dar in stanga sunt ~ 7mm si ceva mai mult in dreapta.

jnk0vwb.jpg

Acolo e ceva mai inghesuit, dar as zice ca ar trebui sa intre niste cauciucuri de 32 mm.

Presupunand ca ai dropouturi semi-orizontale - ai cumva niste distantiere in capatul lor care te impiedica sa tragi roata spre spate mai mult? Daca da, ai putea sa le scoti, sa tragi roata la maxim in spate in dropouturi, iar asta sa-ti permita sa ai mai mult spatiu in zona de la imbinarea cu BB.

Da, ar fi astea, dar nu stiu daca s-a umblat la acel surub. De cand e poza asta s-a facut o revizie integrala a biclei la un service. Ma voi uita sa vad daca pot s-o trag ceva mai in spate.

JjU2Exm.jpg

Merci,

Vicentiu.

Exact, alea. Desurubeaza-le la limita maxima (sau scoate-le de tot eventual) si trage roata la maxim in spate. Asa nu o sa ai nici o emotie, ar trebui sa intre un cauciuc de 32-35 mm linistit. Iti recomand calduros modelele din gama Schwalbe Marathon, mai slick sau usor cramponate in functie de traseele pe care ai de gand sa le faci.

Dupa ce tragi roata mai in spate s-ar putea sa trebuiasca sa ajustezi surubul b-tension al deraiorului spate (ala care se vede in poza langa locul de unde iese cablul/camasa din spatele deraiorului). E posibil sa trebuiasca sa-l mai destrangi putin ca sa se deplaseze rotita de sus a schimbatorului mai in spate. Nu e neaparat, depinde daca iti va fi afectata sau nu schimbarea vitezelor. Si evident va trebui sa ajustezi pozitia sabotilor de frana.

Multumesc mult pt sfaturi. Revin dupa ce inlocuiesc cauciucurile cu alte sfaturi referitor la portbagaj si genti, daca va fi cazul.