LucianTheOne

Bicicletele Noastre de Cicloturism

Recommended Posts

gasesc util aici, la 'Cicloturism si Biking', sa se deschita un topic cu tema: avantaje si dezavantaje intre carat pe bicla si carat in trailer.

bineinteles numai cei cu experienta sa-si dea cu parerea. eu cred ca-i un subiect foarte interesant ce merita...

@Kanu

Sa faci o plimbare de weekend cu MTB-ul si cu rucsacul in spate nu cred ca se numeste cicloturism.

De ce? (nu zic NU, doar intreb de ce?)

Conform dictionarului se pare ca eu gresesc.

http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=CICLOTURISM

http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=turism&lang=ro

Asta inseamna ca toti cei care viziteaza o manastire, un muzeu sau un monument, sau fac o plimbare la padure pe bicicleta sunt cicloturisti?

Atunci omul asta ce-o mai fi:

http://wildworks.co.nz/csr/route.php

@Vegetarian

Din cate stiu eu, pe forumul asta numai Frank merge cu remorca in calatorii. Daca mai are si altcineva sa spuna repede ca sunt curios.

Conform dictionarului se pare ca eu gresesc.

http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=CICLOTURISM

http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=turism〈=ro

Asta inseamna ca toti cei care viziteaza o manastire, un muzeu sau un monument, sau fac o plimbare la padure pe bicicleta sunt cicloturisti?

pai, tinand cont de definitiile friendly care impaca pe toata lumea ale cicloturismului si turismului, raspunsul la ultima intrebare este "da".

uff, ce bine, se pare ca sunt si eu cicloturist. :P

Atunci omul asta ce-o mai fi:

http://wildworks.co.nz/csr/route.php

La prima intrebare raspuns: da, la a doua intrebare: omu ala nu ii cicloturist ci supercicloturist :P.

Ideea ii sa nu ne afundam in discutii bazate pe definitii destul de ambiguue si sa lasam oamenii sa fie cicloturisti cu ce biciclete vor ei.

Cum ar fi sa-si puna cineva aici BMX-ul sau Downhill-ul si sa spuna ca e bicicleta de cicloturism pentru ca a facut o plimbare la iarba verde pe ea?

Daca eu ma dau la vale cu Tohanu lu bunicu, inseamna ca e bicla de downhill?

Cu orice bicicleta poti face cicloturism, dar asta nu inseamna automat ca este bicla de cicloturism.

Dar o cursiera de ce nu poate fi bicicleta de cicloturism? Poti parcurge distante mari si cat de cat ai un comfort. Ce vrei sa ne demonstrezi Luciane ca numa tu si Frank aveti biciclete adevarate? Plus de asta sunt baieti care au facut ture de multe ori mai lungi decat tine pe cursiera si nu fac atata tam-tam cum ca ei ar fii cicloturisti. Mai fa cativa km buni si lasa'i si pe aia care nu au bite de cicloturism cum sustii tu, sa faca ce le place. Cicloturismul nu tine cont pe ce bicicleta e facut. Spor la pedale.

Am incercat eu sa demonstrez ceva? Am facut eu tam-tam ca sunt cicloturist? Am oprit eu pe careva sa faca ce nu-i place?

Pe mine nu ma intereseaza kilometrii parcursi sau viteza atinsa, nu in asta consta cicloturismul.

Am facut topicul acesta cu un motiv anume, dar se pare ca am esuat. Eu nu m-am luat de nimeni ca se plimba cu cursiera sau cu BMX-ul sau cu Tohanul.

Daca considerati ca toate bicicletele sunt de cicloturism postati-le fratilor aici.

Eu credeam ca sunt biciclete speciale de cicloturism, dar se pare ca m-am inselat. Toate sunt de cicloturism si toti sunt cicloturisti.

Am sa pun si eu un Tohan la galeria de MTB-uri ca doar pot sa fac ture prin padure cu el.

Daca eu merg pana la Dorna cu cursiera si tu mergi cu bicicleta ta, inseamna ca noi amandoi suntem cicloturisti, indiferent de ce biciclete avem. Discutia a denaturat, topicul e bun, insa termenul de bicicleta de cicloturism este cam aiurea si nu isi are rostul; creeaza doar confuzie.

Am incercat eu sa demonstrez ceva? Am facut eu tam-tam ca sunt cicloturist? Am oprit eu pe careva sa faca ce nu-i place?

Din pacate postul lui kanu a fost sters :D. Era un MTB la care daca ii puneai portbagaj era perfect pt ciclotorism.

Si mai tin minte ca era pe aici pe undeva o tura descrisa de urspe2roti cu o cursiera cu portbagaj. Si daca va uitati bine la bitele lui csuporj, tot mtb cu portbagaj is. Si in poza cu tipu barbos oare ce ii? O cursiera care are atasat un trailer. Ce sa mai zic? Cam atat.

si io in tura am folosit cursiera cu porbagaj de sa, plus diverse alte inventii gen legat sandale de cadru. a mers perfect, comportandu-se onorabil si pe macadam. mai nasol a fost cu saua care este moale ca o banca de lemn si ceva mai putin confortabila.

Cu o cursiera nu poti merge pe drumuri de munte, iar cu un MTB cu suspensii mergi cam greu pe asfalt si la deal. O combinatie intre astea doua e perfecta.

Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni asa ca puteti pune ce biciclete vreti.

O sa mai treaca o vreme pana cand cicloturismul va ajunge si in Romania.

lucian, daca modifici acolo in "cu o cursiera mergi mai greu si mai incet pe drumuri de munte" ai dreptate.

si da, pentru cicloturism adevarat, ai nevoie de o bicla ceva mai alfel (chestie resimtita pe pielea mea). dar in lipsa de spatiu de depozitare, am transferat aceasta sarcina pe cursiera :D

Cicloturismul nu impune bicicleta. Luciane lasa aerele de vedete(faza cu cicloturism in Romania) ca nu tin la noi si nu te cheama nici Frank. Chiar mai multa lume decat crezi tu face cicloturism si nu se lauda cu asta. Sunt oameni care bat tara in lung si lat pe bicicleta; asa ca sa nu ai imp[resia ca esti o specie rara. Sa nu crezi ca esti singurul care faci asta.

Iarasi o cearta inutila generata de intelesurile cuvintelor :D Oare e vreo miza mare in joc? :oops:

A aruncat unul odata o vorba acolo care suna bine "cicloturism" :tongue: si de atunci realitatea arata altfel pentru omenire ;). Turismul, in cazul in care nu-l confundati cu o competitie sportiva :cool:, nu depinde de mijlocul de transport, poti sa-l faci si pe propriile picioare. Asa ca daca il faci cu orice fel de bicicleta se numeste cicloturism. Ca sa mai vinda o marfa producatorii de biciclete inventeaza conceptul de "trekking" si un produs destinat pentru a nu pierde targetul. Iar voi va certati aici la tastatura :cry: pe probleme de identitate. Oricine poate fi cicloturist :tongue: incepind cu ziua de maine cu conditia sa fi posesorul unei biciclete si sa aiba ca scop sa ajunga undeva, sa viziteze ceva.

Cred ca oricine care a plecat intr-o tura mai lunga ne poate impartasi cum si-a pregatit/adaptat bicicleta, bagajele.

P.S. Cicloturismul de tipul legiunea Paris-Pekin a ajuns in Romania. Cine vrea sa preia de la ei forma de organizare, uniforma, legitimatia, viteza medie de deplasare nu are decat. Spor!

In alta ordine de idei, cicloturismul chiar o sa prinda greu la noi pentru ca stam prost la sosele.

• Upvote 1

Mai.. eu am inteles ce vrea omul cu threadul asta. Iar eu in ciuda faptului ca am facut 1500km intr-o tura (turistica) cu o cursiera tot nu mi-am permis sa o pun aici ca bicicleta de cicloturism. Pt ca nu e... cel putin nu in acceptiunea mea sau a initiatorului threadului.

O bicicleta de cicloturism trebuie sa iti ofere confortul necesar pe ture mai lungi. Sa fi capabila sa transporte echipamentul necesar pt o astfel de tura. Oricine a mers timp de mai multe zile cu un rucsac plin in spate poate sa-ti spuna ca nu asa se face cicloturism. E ca si cum ai merge pe munte in tenesi iar apoi ai posta pe un thread cu incaltaminte pentru mers pe munte. Nu e vorba ca nu se poate face, sau ca cel care inceput threadul e elitist si nu vrea sa accepte ca se poate face si asa, dar ideea e de a gasi niste produse specializate pe domeniul acela.

Subiectul cicloturism ar putea atinge multe aspecte cum ar fi cel de corturi, saci de dormit, genti, haine, incaltaminte. Dar pe moment hai sa vedem, caci eu chiar caut niste solutii, ce variante avem pt a putea face o tura de mai multe zile cat mai confortabila.

In alta ordine de idei, cicloturismul chiar o sa prinda greu la noi pentru ca stam prost la sosele.

Eu zic ca mai ales la capitolul bani. Ca cicloturism poti sa faci si peste munti, pe carari, nu neaparat pe sosea.

Doruk are reductor în butuc; ăla transformă foaia de 46 într-una de 23 :D.

adevar graiesti mai Lulu, asa este Luciane, butucul are o demultiplicare la jumatate, dati naibii nemtii astia cu sacks-urile si rohloff-urile lor.

Bicla speciala doar pentru cicloturism cei mai multi nu avem posibilitatea sa avem. Ba nu ai loc in casa, ba nu ai bani pentru 3 bicle: un MTB, o cursiera si o bicla de cicloturism. Asa ca 99% din noi facem compromisuri, transformam bicla cu care facem ture de o zi in bicla cu care facem o tura de o saptamana in fiecare an, asa incat transformarea asta sa iasa cat mai ieftin. Eu zic ca pe threadul asta are loc orice bicicleta cu care s-au facut ture cu bagaje multe, daca e prezentat modul de carare a bagajelor si avantajele/dezavantajele lui.

Eu zic ca mai ales la capitolul bani.

Daca mergi cu cortul nu-ti trebuie prea multi bani, iti trebuie doar timp liber. Ai de cumparat doar echipamentul: portbagaj, genti, cort, sac de dormit, izopren/saltea si de schimbat piesele care se uzeaza pe bicicleta. In tura asta si asta am nu am cheltuit nici un ban pentru cazare.

Cu câţi ai mai fost ? Sau te-ai dus singur cu cortul ? Nu ţi-a fost frică de urşi ? :D În românia sunt mai mulţi urşi ca-n toată Europa.

Sau o dau în offtopic ? :)

@offtopic

Am fost singur in ambele ture si am mai fost singur in ture fara bicla in Rodnei, Retezat, Fagaras. De fapt am mers in muntii astia pentru ca in astia mergi cel mai putin in padure, si in golul alpin cred ca nu prea umbla ursul. Daca suntem mai multi am mai mult curaj sa merg in munti mai salbatici, de exemplu saptamana asta am fost in Mtii Lotrului de la Olt pana la Transalpina, fara biciclete.

E drept ca daca sunteti mai multi dormi mai linistit.

Si mie imi place sa merg pe munte fara bicicleta si pana acum n-am avut nici o problema cu ursul. Daca pleci de la premiza asta e ca si cum ai zice ca vrei sa te dai pe trans cu bicla si ti-e frica sa nu dea vreo masina peste tine.

De curand am terminat de montat inca o bicicleta de cicloturism. Eu daca nu am cel putin doua biciclete nu pot dormi bine.

Bicla asta e mai slaba la dotari si cam grea la cantar, dar am facut-o cu piese ramase de la alte biciclete, asa ca a iesit foarte ieftina.

Cadrul si furca sunt din otel cu suspensie pe arc, piese Shimano aproape in totalitate, frane V Tektro, revoshifturi, jante Sun, butuci de al cu pinioane pe filet, cauciucuri cu cercuri reflectorizante.

Dotari extra - far cu halogen la dinam + far cu baterii, stopuri spate la dinam + baterii, pompa, bidon, gentuta ghidon, cric dublu, aripi lungi, portbagaj pe spate si fata. Poartbagajul de spate a fost montat mai neobisnuit (din cauza suspensiei) cu ajutorul a doua fasii de tabla groasa. Portbagajul de fata a fost initial de spate de pe un MTB, dar i-am facut niste modificari si sta foarte bine pe furca cu suspensie si roata de 28''.

Insa s-ar putea sa o vand ca s-a interesat multa lume de ea.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postatăImagine postată