LucianTheOne

Bicicletele Noastre de Cicloturism

Recommended Posts

deci saua aia de la brooks e ok pentru asa ceva

Eu unul recomand Brooks din toata inima, dupa 100 de km te simti excelent pe ea.

Si in plus arata si beton m/

L.E. Eu am B17 Narrow.

Dupa parerea si experienta mea da. Daca compari cele doua modele discutate poti vedea ca aia mai scumpa e si putin mai lata. Cea pe care o calaresc la ora actuala cred ca e mai ingusta si n-am avut probleme. O sa masor diseara (daca nu uit :D)

Eu merg cu ghidon riser si grip-uri ergo. In felul asta pot sa misc pozitia ghidonului cu 2-3 cm fara sa schimb nimic, doar rotindu-l. Nu fac asta des, doar ca ofera flexibilitate. Dezavantajul este ca ramane mai putin spatiu pentru accesorii din cauza curburii ghidonului.

Pedale pentru DH ca sa pot sa merg cu orice de la sandale la bocanci cu Gore-Tex. Stiu ca nu este cea mai usoara sau eficienta solutie, dar nu renunt la bocanci..

Daca vrei cauciucuri mai late de 35-37 pentru roti 700c este destul de greu sa gasesti aparatori suficient de late sau spatiu pentru ele in cadru.

Accesorii pe ghidon:

- o sonerie mica

- un ciclocomputer

- o lampa

- un suport pentru handlebar bag

mai multe nu-mi trebuie

Aparatori late:

35 mm / 45 mm / 50 mm / 55 mm / 60 mm

http://www.sks-germany.com/sks.php?l=en&a=product&i=6409800121

Spatiu in cadru:

Asta este o problema. Daca sti dinainte ca ai de gind sa montezi eventual cauciucuri mai groase poti alege un cadru corespunzator (asa cel putin am fact eu)

Eu zic ca pentru 130 de grame chiar nu se merita diferenta, mai ales ca e vorba de o sea pentru cicloturism...

Confortul este oricum acelasi la sania de titan si cea de otel.

Later edit: la tine s-ar potrivi varianta mai lata intradevar :D

LLE: Uite asta e la fel de lata ca cea de titan: http://www.wiggle.co.uk/p/cycle/7/Brooks_Saddles_B17_Special_Saddle/5360023053/ 170 mm

Daca tot vorbim de bicla ta... am vazut ce cadru ai :D

Ce mai ai la ea si ce-ti mai trebuie ca s-o termini?

Sunt curios, la furca te-ai orientat la una cat mai asemanatoare cu ce era pe cadrul de la Jamis din poza, sau pui ce se gaseste pe la noi, eventual SH?

ce am deja

cadrul si furca sunt jamis

schimbatorul spate: shimano deore lx

pinioane: cred ca tot deore (11-34)

schimbator fata : shimano sora

pedale: sora

roti: Shimano Deore/Mavic A319 (fara partea de cauciuc)

si cam aici s-a terminat ce am + extrawheel

ce-mi mai trebuie:

- frane

- sa si tija

- schimbatoare (ori 105 ori dura ace)

- porbagaj (fata spate)

cablaraie....

Si angrenajul?

Iti pui cu 3 foi?

Cat despre schimbator spate, 105 cred ca e de ajuns, si au am o combinatie pe spate de schimbator Shimano 105, dar cu lant si pinioane SRAM 11-34 si merge foarte bine. Culmea, un set de pinioane Shimano Deore 11-32 nu s-a potrivit.

M-as incumeta sa zic chiar ca ar merge si 2 foi pt orice fel de urcare (eu am 32-44) mai ales daca faci ciclism si ca sport (sosea, MTB, ciclocros) si ai ceva vana in picioare.

poi schimbatorul spate si pinioanele sunt deja.

ai ceva vana in picioare

lol. nu-i cazu.

angrenaju ii un compact sora

bicla ii exclusiv pentru cicloturism. Pentru sosea sau mtb am altele

bicla ii exclusiv pentru cicloturism.

Vezi, vezi, vezi cu "ciclo..." astea! Sa nu te "pierdem" si pe tine! :D

poi schimbatorul spate si pinioanele sunt deja.

da, scuze, n-am fost atent unde ai scris ca schimb spate e deore LX, citisem doar la sectiunea "mai trebuie schimbatoarele, 105 sau Dura-Ace" - te refereai la manete - presupun ca iti pui ergo

Angrenaj compact nu inseamna 34/50? deci 2 foi

Si nu ma refeream ca faci altceva cu bicla asta, ci doar ca daca mai faci si alte chestii legate de ciclism, esti obisnuit cu pedalatul si ai ceva antrenament, nu-i tbuie raport foarte mic de pinion/foaie.

Animaloo, vad ca ai ganduri serioase, nu glumesti deloc.

Extrawheel + portbagaj spate + portbagaj fatam/

Ai idee cat vor cantari toate astea incarcate cu bagaje:)) Crede-ma iti trebuie un angrenaj triplu de preferat cu foaie de 22.

dany nu te speria. tot imbecil o sa fiu si mai incolo.in nici un caz nu ma transform in cicloimbecilus carpaticus :|

34/50 sa-i ramana numele. de cantarit nu stiu...pe la vro 30-40kg. Daca imi iau tzapa, ghinion. o sa schimb din mers. sau nu. o sa testez in primavara dupa ce termin totul. Orcum, in loc sa pun foaie ar trebui sa dau jos. nu din bagaje ci din burta :)

• Upvote 2

poi cursiera noname si un mtb (vag il am ca sarmanul e pe bucati si n-a mai vazut soseaua din primavara :D)

Ein edler Arsch braucht ein edles Teil, vulgo "un cur nobil necesita o piesa nobila", sau cam asa ...

deci status de mess :P

astept sa primesc piesa si o sa te intreb mai multe. Mi-e un pic ciudata ideea de a merge cu ea pe ploaie. Cum se comporta? trebuie prezervativ atunci?

Mi-e un pic ciudata ideea de a merge cu ea pe ploaie. Cum se comporta? trebuie prezervativ atunci?

De stricat nu strica. Fratele meu asa procedeaza, eu trag prezervativul numai noaptea sau daca parchez pe timp de ploaie (bucata aia de piele are o grosime de cca 5 mm si nu e chiar asa de sensibila).

deci status de mess :D

astept sa primesc piesa si o sa te intreb mai multe. Mi-e un pic ciudata ideea de a merge cu ea pe ploaie. Cum se comporta? trebuie prezervativ atunci?

Ce ti-ai luat pana la urma?