varg13ro

Transportul bicicletei pe motocicleta

Recommended Posts

Salut, pentru ca  nu vad topic pe tema asta, eu am carat cursiera pe motor.

Cele necesare:

• Motocicleta;
  • Top Case (cazul meu);
  • Bicicleta;
  • Doua corzi elastice foarte groase;
  • 6 corzi elastice normale;
  • Banda adeziva (scoci)

Procedura:

• Se dau rotile jos;
  • Se leaga intre ele cu banda adeziva (scoti);
  • Se pune cadrul cu furca in sus pe saua motocicletei;
  • Se leaga cadrul cu bun simt de motocicleta, cu cele doua corzi elastice mai sanatoase;
  • Se pozitioneaza rotile langa cadru si se leaga cu doua corzi elastice;
  • Se stabilizeaza pozitia bicicletei pe motocicleta cu celelalte corzi elastice ramase.

Am mers cu 100/h fara probleme in felul acesta, singura grija este in trafic aglomerat. Poze sunt >aici< ma scuzati pentru calitatea lor

Sau se poate folosi un suport de genul acesta http://www.pashnit.com/pics/products/2x2cycles/gs-bike-racked-1-600.jpg

• Upvote 2

Păi și asta e rău? :) Dacă ar fi să facem o listă cu cei care au cerut informații mură în gură pe forum fără să se ostenească a căuta pe google... ar ieși un ceaslov intreg ;)

• Upvote 3

E colectia mea de solutii gasite pe diferite forumuri ;)

• Upvote 4

E colectia mea de solutii gasite pe diferite forumuri ;)

Asadar ai carat vreo motocicleta in orice fel pe mobra ta? Poze ceva?

@varg13ro

Cred ca ai vrut sa spui:

Asadar ai carat vreo bicicleta motocicleta in orice fel pe mobra ta? Poze ceva?

Pentru a evita alte discutii inutile, vis-a-vis doar a completat postarea ta cu niste poze (multe, ce-i drept) legate de subiectul initial al topicului.

Nu a judecat solutia ta, nu a spus ca este buna sau rea, eficienta sau ineficienta, etc.

Nu este nimic rau in a completa o postare cu un set de poze legate de subiectul postarii, chiar daca acele poze sunt gasite pe Internet.

• Upvote 4

@ varg13ro

Mobra este un produs romanesc, chit ca este antic ... din secolul si mileniul trecut cu motor de doar 49 cm3... respectati-l daca aveti Permis de Conduire categ. A dobandit in conditii legale la Ro-manella. Pozele domniei voastre.... sunt execrabile!

@ vis-a-vis 

Merci de poze.

• Upvote 2

Da' io nu-s convins ca vis-a-vis colectioneaza poze cu biciclete ambalate pe motor, mai degraba GS-uri cu bicicleta...

• Upvote 1

Mai citesc pe advrider.com si acolo am vazut pentru prima data o bicicleta transportata pe motocicleta. Mi-a placut ideea si am strans poze de pe net pentru a gasi cea mai buna solutie. Dupa mintea mea cea mai eficienta ar fi un suport clasic cu prindere de furca prins pe codita motocicletei. Daca ai si doi coburi generosi iti poti lasa echipamentul moto in ele. Inca n-am pus in practica din lipsa de resurse si timp.

@@vis-a-vis - tari pozele... însă cam iese din discuție top-case-ul în cazul ăsta... pe de altă parte, mi-au schimbat schița, am reușit să măresc una din ele la o dimensiune la care să văd prinderea de placa de la top-case... iar cum ăștia usalezii de la care ai pus poazele folosesc (se pare) suporți auto cu prinderile adaptate, încep să se nască idei în capu' meu...

Se pare ca ingeniozitatea in domeniul acesta nu cunoaste limite! :)

1900057_642993025762560_940368965_n.jpg