nicezice

MTB Thassos 2014-2015-2016

Recommended Posts

Nebunie Thassos pentru cine nu e obisnuit cu terenul. :) Si prilej de imbunatatire tehnica de urcat pe pietre si bolovanis.

S-au pierdut bidoane la greu, pentru cine a dat in dusmanie pe coborari.

29erele au trimfat, dar nici 26 n-a murit, dovedind ca poate purta cu succes batalii, mai ales pe urcare, si ca indiferent de roata, tot trebuiau alese trase atent, nu doar bazandu-te pe marimea rotii.

Rog baiatul care mi-a dat un bidon Cube pe traseu inainte de urcarea spre Trikorfon sa ridice o mana, ca sa-l pot inapoia cu multumirile de rigoare.

Cine mai are poze va rog puneti.

Salut. Eu sunt "baiatul cu bidonul". Ma bucur ca ti-a fost de folos, nici nu vreau sa-mi imaginez cum e urcarea aia fara un strop de apa. Cat despre bidon, stai linistit, poti sa-l pui la gunoi pentru ca oricum trebuia schimbat.

Andrei

• Upvote 3

@@Croocodillul: foarte frumos filmul! Un remember perfect! Felicitari!

• Upvote 1

Mulţumesc, încă sunt învăţăcel în domeniul editării, mai am muuuuuulte de prins :). Se termină cam brusc pentru că am terminat bateria la cameră :).

Oricum, pentru mine e cel mai frumos concurs, iar asta o afirm şi cu mai multă tărie anul ăsta deoarece nu am ajuns rupt de oboseală la finish cum a fost anul trecut.

iar asta o afirm şi cu mai multă tărie anul ăsta deoarece nu am ajuns rupt de oboseală la finish cum a fost anul trecut.

Pe HT iti trebuie vana ca sa termini ok. Te omoara la energie, balans de greutate constant (urcare si coborare + pasaje traversate pe pietre mari), te rupe pe coborari daca ii dai tare, samd.

Pe aceasta cale pot sa laud linistit cadrul si rotile de la cyclemaster. Pe coborari le-am dat sa zaca, mai rau ca unii cu FS, si pe urcari am beneficiat de ele.

O chestie care-mi demonstrează că checkpoint-urile sunt degeaba:

- un amic cu care am venit la concurs a greşit traseul şi ulterior a continuat pe single trail şi a ajuns la finish, iar acum apare în clasament :). A sărit cred 3 puncte de control şi nu s-a sesizat nimeni.

De asemenea, faptul ca nu exista chip permite o abordare neconforma a cursei: impricinatul nu se prezinta la startul oficial pe care il ia, de fapt, de la CP1... Impreuna cu distinsul meu coleg si prieten MaC, am sesizat (ca si in anii trecuti) un tip de "organizare" cu care nu suntem obisnuiti - am sa-i spun mai... relaxata. Din fericire pentru noi, esenta nu era castigarea concursului, ci parcurgerea traseului si finalizarea cursei: din acest punct de vedere nu avem nimic de obiectat. Pentru cei care insa si-au dorit performanta, acest tip de organizare poate genera frustrari celor care s-au pregatit intens, au muncit, si-si doresc PE BUNE locul pe care-l merita... Din acest punct de vedere, colegii nostri (a caror cinste si integritate nu poate fi pusa la indoiala si pe care ii stim cu totii) care au obtinut locuri fruntase sunt cu atat mai mult de respectat.

- un amic cu care am venit la concurs a greşit traseul şi ulterior a continuat pe single trail şi a ajuns la finish, iar acum apare în clasament :). A sărit cred 3 puncte de control şi nu s-a sesizat nimeni.

Cred ca cunostea  bine locurile ca nu poate fi doar o intamplare faptul ca a reusit sa ajunga in single trail.

Dar pe locuri fruntase nu are cum sa ajunga, ca se stie cine a alergat langa cine.

Cunoștea din părți :)) Era prima oara pe insulă.

A făcut 4 ore și 20. Dacă era la vârf, clar se sesiza cineva. Dar zic ca idee, fără chip e aiurea.

Ajunsese in Theologos și acolo i-a zis cineva că trebuia să vină din sens invers :)). Apoi a luat-o pe single trail.

Lasa ca si cu chip e la fel. Sunt foarte putine concursurile unde ai covoare de citire intermediare si chiar si asa nu prea e baga nimeni in seama....

da fratilor, stiu prin ce treceti - mi s-a intamplat si mie. am fost o victima a chipurilor la prima evadare. am tras de mine anul trecut si am dat tot ca sa termin in sub 7-8 ore. pentru ce? ca sa ii vad pe altii care nici nu au venit la competitie clasati in fata mea!?!?!

LE: rusine.

Edited by abuwz

Cum mai sa scoti 8 ore la PE, anul trecut a fost fara noroiala, si daca alergai pe langa bicla scoteai decent

In 2011 cand a plouat doua saptamani, la PE "am reusit" 7:40 

Cat despre cipuire este oricum mai bun decat deloc , la concursul de sosea au folosit o camera la finish dar tot mi se pare aiurea

Cat despre cipuire este oricum mai bun decat deloc , la concursul de sosea au folosit o camera la finish dar tot mi se pare aiurea

Dap, la fel si la king of the mountain. fara chipuri, doar o camera. sunt convis ca multi cursieristi au luat-o offroad ca sa scurteze. rusine inca o data. daca nici in ciclism nu exista fairplay si corectitudine ...

La sosea, ati avut onoarea sa va dati impreuna cu domnul Mircea Romascanu. Acum tot la Otopeni. Sper ca n-am facut o confuzie.

Pentru mine a fost o onoare sa pedalez alaturi de ciclisti precum Alex Ciocan, Maus, Petrache etc , chiar daca am cursiera de f putin timp a fost o super experienta pe care o recomand tututor

Pentru anul asta se stie data la care va avea loc concursul?

Cine merge in Thassos (2015!) si are un loc liber in masina (  +bicicleta) ?

eu merg , dar nu stiu deocamdata cu ce masina , te anunt

Dintre cei care fac deplasarea in Thassos ( 29 aprilie-3 mai ) si mai au vreun loc liber in masina,as fi interesat sa merg .Bineinteles ,alaturi de bicicleta.
Multumesc