pinkbike

Primul Ajutor in salbaticie...

Recommended Posts

Tocmai am vazut un filmulet care m-a pus pe ganduri:

http://dirt.mpora.com/news/cedric-gracias-mega-crash.html

Actiunea incepe la 1:30, si se vede clar ca pana si pentru cel mai experimentat ciclist, orice cazatura banala pe plat se poate transforma intr-o tragedie.

In concluzie... cred ca se impune un schimb de experienta: cand mergeti la munte, aveti trusa de prim ajutor? Ce anume contine?

Eu sunt pregatit doar pentru chestii minore, gen dezinfectare julituri cu iod, si lipire de taieturi cu superglue. M-am gandit la un moment dat sa-mi iau si un garou, dar pe MTBR spune lumea ca poate face mai mult rau decat bine.

• Upvote 1

Se poate incepe cu un curs de prim ajutor pentru trauma. Daca nu sti ce faci, poti face mai mult rau decat bine - ex: garoul. Ideal ar fi in cadru organizat, cu practica. Dar se gasesc si pe net ceva cursuri.

Am incercat sa ma uit la clip-ul postat de distinsul @@pinkbike insa nu prea am fost in stare: m-a cam socat si nu sunt un fan al socurilor. Din pacate insa, ceea ce am vazut pana m-am oprit m-a pus si pe mine pe ganduri, cu atat mai mult cu cat din excursiile facute, cele mai multe le-am realizat singur. Cel mai probabil nu este cea mai buna idee. Nu am avut pana acum decat doua incidente pe care nu le-as numi majore, dar au fost: o cazatura urata la o cursa organizata la Targu-Jiu si pe care mi-au tratat-o ambulantierii si o tranta urata in Grecia in pustietate. Daca la prima se justifica absenta unui minim bagaj de prim-ajutor avand in vedere ca ma aflam intr-o zona supravegheata, pentru a doua nu prea am scuze: cu o rana urata, fara mijloace de interventie din propriul bagaj, fara apa, la multi km de prima asezare umana, usor ratacit si fara semnal la telefon, m-am simtit destul de nasol. O fractura in zone izolate si fara sanse de ajutor te pot aduce pe marginea prapastiei...

Unul din colegii si prietenii nostri, in tura din vara acestui an a reusit o fractura de clavicula, nu foarte aproape de un punct de prim ajutor. A avut noroc insa de existenta colegilor si a unei masini de insotire care l-a putut transporta de urgenta la spital. Probabil ca daca o patea singur, ar fi urmat momente de cosmar pentru impricinat.

Gandindu-ma cu aplicatie la eventualitatea unui accident, este evident ca nu putem sa le avem in vedere pe toate: trusa pentru ORICE, masina care sa stea la popou permanent, excursii doar pe langa spitale - eventual doar in curtea lor s.a.m.d. Probabil ca solutia este, inaintea unei truse care va contine cel mai adesea lucruri nefolositoare unei situatii reale, maxima atentie in parcurgerea unui traseu si o farama de noroc. De asemenea, cred ca inaintea trusei, este absolut necesara informarea familiei si a prietenilor cu privire la:

- locul de desfasurare a turei;

- ora la care in mod obligatoriu se va lua legatura telefonic sau prin alte mijloace cu cei informati.

Cred ca aceste minime obligatii vor permite celor din jurul nostru sa se poata organiza in eventualitatea unui incident sau accident major.

Pentru mine este evident ca, cu exceptia unor mijloace cel mai adesea nepotrivite interventiei in caz de accident, nu prea poti sa cari in spate ceva care sa semene cu un ATI. Raman celelalte mijloace fie de comunicare, fie de urmarire. 

Oricum, prudenta este - cel mai adesea - un mai pretios aliat.

• Upvote 3

In cazul hemoragiilor garoul este ultimul lucru ce se aplica. Este cel mai bine de evitat. De obicei hemoragiile se opresc prin compresie. Deci in loc de garou ar fi mult mai utile niste pansamente compresive. Si un alt element foarte important in cazul accidentelor este calmul, care te ajuta extraordinar de mult in luarea deciziilor vitale.

Cu referinta strict la accidentul lui Cedric Gracia, se poate spune ca gravitatea, pe langa multiplele fracturi, a fost mult amplificata de un traumatism vascular major: ruptura arterei femurale, la interfata cu fractura de pelvis (relatarea din interviul lui e chiar mai impresionanta decat videoclipul):
aorta-side-view.JPG

Din aceasta cauza omul a pierdut cam 3 litri de sange din cei 5 (in cifre rotunde). Fiind un accident in cadrul unui concurs organizat, interventia si transportul cu ambulanta aeriana a fost posibila imediat.

Teoretic nu putem extrapola evenimentul la turele noastre obisnuite, insa practic, exemplul dat de @a_mic mai sus este destul de elocvent (mai ales ca l-am si trait impreuna): e foarte posibil ca, indiferent de viteza si panta, sa apara accidente.

Cel mai bine e sa existe niste masuri de prevedere, asa cum au si fost mentionate. Turele pe munte ar fi bine sa nu fie facute de unul singur, pasajele abordate sa fie pe masura abilitatilor si dotarilor tehnice. Contactul cu Salvamontul si topografia zonei (ma refer mai ales la refugii) sa fie cat mai la indemana.
La noi Salvamontul are aplicatie Android si iOS cu trafic netaxabil in vodafone:
https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.vodafone.salvamontapp

O trusa de prim-ajutor dotata ca mai sus sa fie disponibila, plus niste cunostinte minime care sa te ajute in primul rand sa nu faci rau celui accidentat.  
Nu in ultimul rand, indemanarea si norocul au rolul lor imposibil de ignorat...

• Upvote 4

@@pinkbike, eu nu plec niciodata pe munte fara trusa de prim ajutor, dar chiar si cu trainingurile anuale cu cei de la Ambulanta (la serviciu sunt in echipa de prim ajutor de ani de zile) la asa ceva nu prea as avea ce face fara perfuzii si elicopter.

Trusa e una moto cumparata de-a gata, e echivalentul ceva mai bun al celei auto uzuale dar intr-un spatiu de vreo 3-4 ori mai mic si in geanta textila, flexibila. Am adaugat eu o sticluta mica cu spirt si o cantitate suplimentara de fasa+comprese+banda adeziva si am mai avut niste comprese fenomenale cu amoniac (efect excelent la muscaturi de insecte, daca isi aduce cineva aminte de viespile uriase de la Targoviste), dar compresele cu amoniac s-au terminat si nu am gasit in Romania.

Pana acum nu am folosit decat spirt, rivanol si comprese cand eram pe munte, nu a fost cazul de ceva mai rau, dar acum vreo 3 veri am avut un accident destul de nasol in Bucuresti in urma caruia am ramas fara piele in echivalentul a vreo 2-3 palme, m-am tratat acasa si mi-a luat vreo 2 saptamani ca sa pot dormi intr-o singura pozitie fara sa ma trezesc din ora in ora cand atingeam una din cele 6 zone afectate. Cu trusa medicala poti sa rezolvi zgarieturi sau taieturi nu foarte profunde, e inutila la o artera rupta. Fracturile inchise le lasi asa cum sunt si chemi SMURD-ul daca pacientul e nedeplasabil si le ancorezi daca e vorba de o mana ca sa poti ajunge la primul drum de unde sa il pui intr-o masina, la fracturile deschise doar le drapezi si procedezi la fel, altceva nu prea ai ce face pentru ca suntem deja in epoca in care o masina de teren sau un elicopter pot ajunge aproape oriunde daca vremea o permite, in cel mai rau caz Salvamontul.

PS. Tipii de pe elicopterele SMURD sunt dati naibii, m-am intalnit cu ei de cateva ori si au tot respectul meu. 

PPS. In rucsac car si un manual mic de prim ajutor. Daca nu practici uiti si nu are mai mult de 100 de grame, e mai putin decat o camera de rezerva.

• Upvote 2

Cu trusa medicala poti sa rezolvi zgarieturi sau taieturi nu foarte profunde, e inutila la o artera rupta.

Depinde ce pui in trusa, exista solutii si pentru artere:

• Upvote 1

Gasesti pe amazon combat gauze de tot felu, quikclot, celox etc...

Americanii au o tara mare, cand pleci in padure poti fi si la 3-4 zile de un echipaj smurd... e total alta cultura la ei, sunt mai pregatiti sa se descurce independent.

Multe chestii pe care le recomandau diversi doctori pe mtbr nu le-am gasit in europa, de exemplu cum lipesti un leucoplast peste transpiratie? La ei se foloseste Benzoin Compound Tincture, la noi nu am primit raspuns in directia asta de la nimeni. Ca sa nu mai zic ca am cautat un echivalent pentru israeli bandage prin farmacii si se uitau fatucile astea la mine ca la Unabomber.

• Upvote 1

Si compresele cu amoniac le am tot de acolo, dar am uitat sa mai iau altele asta vara si nici nu am cautat combat gauze. Ideea e sa ai ceva accesibil, ca nu o sa inceapa tot forumul de ciclism sa faca comenzi in SUA pentru articole medicale.