Roomster

Achizitie Full Suspension 29er

Recommended Posts

Salutare baieti! De ceva timp am decis sa fac trecerea de pe hardtail pe fullsuspension. Vreau neaparat 29er, pentru ca m-am simtit foarte ok pe HT-ul meu. Deci, in buget asemanator am de ales intre urmatoarele modele:

1. Cube STEREO 120 HPC PRO 29 (cadru carbon)

http://www.cube.eu/bikes/fullsuspension/stereo/stereo-120-hpc-pro-29/

2. Cube AMS 120 HPA RACE 29

http://www.cube.eu/bikes/fullsuspension/ams/ams-120-hpa-race-29-black-anodized/

3. Giant ANTHEM X ADVANCED 29er 1

http://www.giant-bicycles.com/en-in/bikes/model/anthem.x.advanced.29er.1/15140/66873/#features

Parca as alege Giant-ul pentru suspensia Maesstro laudata de multi si greutatea relativ mica. Are insa o furca de 100 mm, fapt ce ma rezerveaza un pic. Cube-urile au toate furca de 120 mm si echipare similara cu Giant-ul. Aici e marea dilema. Ce sa aleg si cat de importanta e cursa furcii pentru un FS 29-er ce va fi exploatat in mare parte prin paduri si drumuri accidentate. Vara planific si o evadare la munte. 

Multumesc.

Suficient 100 pentru "paduri si drumuri accidentate"

In primul rand iti recomand un test drive. Mie personal imi place foarte mult suspensia de la Stereo si absolut deloc cea de la AMS.

Toate firmele cam au un 29er full in gama acum, deci tine doar de gust si de buget.

Alte favorite de-ale mele: SC Tallboy, Lapierre Xcontrol, Scott Genius, GT Sensor, Canyon Nerve (in ordinea asta).

Nu iti lua Giant de 29". Just because.

Mi-am facut eu Cube-ul AMS120 in noiembrie, dar cu mici diferente de configuratie; am construit-o singur pentru ca o gasisem la preturi aberante, chiar si in promotii, si am facut cateva modificari intentionate: frane Magura, furca de 130mm. Nu am apucat sa merg cu ea pe drumurile pentru care am facut-o, doar ceva paduri, asa ca nu am din pacate cum sa iti confirm cat de bine se comporta fata de un HT si cat de buna e suspensia (Manitou), dar pentru padurile si drumurile accidentate de care pomenesti cred ca e mai mult decat suficienta oricare din bicicletele alea. Nu stiu daca iti trebuie cadru de carbon si suspensii avansate, dar daca vrei sa dai banii in plus nu comentez, e alegerea ta si e buna oricare ar fi :)

Merg pe AMS de 26 de cativa ani si chiar nu poti folosi toata suspensia aia niciodata eficient, ori e prea tare, adica buna pentru urcare ori prea moale si nu mai poti pedala calumea, io as merge pe Stereo 29 fara retineri dintre ele, e mult mai fun :) desi sincer pentru full io as trece la 27.5 nu 29, mult mai usor si fun de manevrat, am testat Merida asta http://2014.merida-bikes.com/en_int/bikes/2014/One-Forty+2-B-166.html stai mult mai bine pe ea si la deal si la vale, modelu superior 1B  e absolut ideal cel cu Talas ca sa si poti urca calumea la deal :) daca nu esti peste 1.90 chiar nu as vedea rolul unui 29 full dar asta e doar părerea mea, am mers si pe 29-er full tot de la Merida e colosal de grea de spate greu de manevrat si un chin la deal :)

Cu Stereo 29 m-am dat puţin şi era şi varianta hybrid, dar nu mi s-a părut deloc greoaie, deci ăsta normal ar trebui să fie şi mai ok.

AMS-ul şi Giant-ul nu am avut nici interesul nici ocazia să le încerc.

Merida-ul full de 29 nu mi-a plăcut deloc (de la poziţie până la suspensie)

Merida-ul de 27,5 îi aproape acceptabil, aproape. Mi s-a părut cam la fel de manevrabil ca şi Camber-ul pe care-l am, dar Camber-ul îi de 29, deci bilă neagră pentru Merida.

Plus n-am reuşit să mă împac cu shock-ul de pe Merida-ul de 27,5, pe "D" era prea moale, iar pe "T" era prea tare. ("C"-ul l-aş folosi doar pe şosea). Furca am lăsat-o doar pe "D" şi nu aş schimba-o cu un Talas (prefer să lucreze căt mai fin şi pe pante medii nu am simţit ca faţa să se desprindă de pe sol)

Dacă mă scap de Camber, următorul 29er va fi fie Niner RIP sau Niner WFO.

Totuşi... din ce în ce mai mult începe să mă tenteze un Nicolai Helius AC 29 Pinion. ;))

Cei 110/110mm de cursă de pe Camber mi-au fost deobicei suficienţi, dar nu am încercat să ţopăi prea mult cu el..

am mers si pe 29-er full tot de la Merida e colosal de grea de spate greu de manevrat si un chin la deal :)

Asta nu e o bila neagra pt 29er full, e o bila neagra pt Merida :))

Mersi baieti, mi-au fost de folos sfaturile. Azi, deci, am luat decizia si mi-am comandat bike-ul respectiv: http://www.cube.eu/en/bikes/fullsuspension/stereo/stereo-120-hpc-race-29/

Pretul l-am negociat si la final a iesit cu doar 250 de euro mai mult decat as fi platit pentru Giant. Diferenta de pret cred ca merita. Abia astept sa mi-o aduca si sa o testez. Parerile vostre sunt binevenite:)

Mi se pare ca nu are compromis dpdv al pieselor(all the right goodies are there), acum nu stiu cum e geometria si cum se simte, dar pare foarte faina!

De sesizat doar prezenta unor frane care pana acum lumea le considera inapte pentru un FS cu valente AM. :)

As zice doar ca discurile OEM nu-s cea mai fericita optiune daca sunt tot Formula. In rest, configuratia e cam ce trebuie.

Doar ca mie mi se pare cumva exagerat daca este cadru de 16 cu rotile de 29. Parca este un Polo cu roti de 19...

:)

Sa o porti cu placere.

Doar ca mie mi se pare cumva exagerat daca este cadru de 16 cu rotile de 29. Parca este un Polo cu roti de 19...

Polo nu e pt offroad :))

Asta e o comparatie mai potrivita:

daSJSuFs.jpg V xzzneDZs.jpg

De sesizat doar prezenta unor frane care pana acum lumea le considera inapte pentru un FS cu valente AM. :)

As zice doar ca discurile OEM nu-s cea mai fericita optiune daca sunt tot Formula. In rest, configuratia e cam ce trebuie.

:)

Sa o porti cu placere.

E cadru de 20. Am 1.86 si nu ma vad pe altceva decat un 29er. Mersi :)

Canyon Nerve

Nu mai intrasem de mult pe situl astora de la Canyon, chiar e o surpriza placuta Nerve asta de 29.

Ce mi-a atras insa atentia e Canyon Spectral :D

De sesizat doar prezenta unor frane care pana acum lumea le considera inapte pentru un FS cu valente AM.  :)

Nu lumea ce inseamna Formula atunci. :D