Recommended Posts

Salut,

Cand ati achizitionat mtb-ul sau pedalierul, dupa caz, ati tinut cont de lungimea bratului pedalier?

Sunt interesat de importanta lungimi bratului cand vine vorba de mentinerea cadentei pe urcari? In cazul meu, inaltime 167cm si pedalier pe 175mm simt ca trebuie sa descriu un cerc prea mare cand vine vorba de pedalat pentru a sustine cadenta necesara si pana la urma prefer sa maresc raportul si sa ma ridic in picioare.

Multumesc,

Silviu.

Sunt foarte multi factori ce intervin in alegerea unui angrenaj potrivit, nu doar inaltimea.

Conteaza lungimea picioarelor, tipul fibrelor musculare, capacitatea pulmonara si caracteristicile articulatiilor.

Singura solutie este sa testezi brate cu lungimi diferite si sa compari rezultatele.

Unii ciclistii folosesc angrenaje cu brate de lungimi diferite la MTB si cursiera, alti le schimba chiar in functie de traseu, sau conditia fizica de moment.

Brat de 175 mm se pune pe biciclete de marime L sau mai mare. Este o directa proportionalitate intre inaltimea biciclistului si lungimea bratului.

Nu ai de ce sa tii brate atat de lungi pe bicicleta ta, daca ai 1.67. Risti sa dai cu pedala de pamant (sau de radacini, pietre) in curbe.

In plus, esti obligat sa dai saua mai jos ca sa ajungi la pedale, ceea ce iti modifica pozitia normala pe bicicleta. 

Treci pe brate de 170, sunt mult mai potrivite in cazul tau, si pune pinion mai mare.

• Upvote 2

Salut,

Cand ati achizitionat mtb-ul sau pedalierul, dupa caz, ati tinut cont de lungimea bratului pedalier?

Sunt interesat de importanta lungimi bratului cand vine vorba de mentinerea cadentei pe urcari? In cazul meu, inaltime 167cm si pedalier pe 175mm simt ca trebuie sa descriu un cerc prea mare cand vine vorba de pedalat pentru a sustine cadenta necesara si pana la urma prefer sa maresc raportul si sa ma ridic in picioare.

Multumesc,

Silviu.

Poate ca nu poti mentine o cadenta sustinută  si compensezi cu forța . Eu  merg la cursiera cu 170 dar la mtb merg cu 175. Mtb insemna urcari grele unde am nevoie de parghie  ca sa inving rapoarte grele.Nici eu nu stau bine cu cadenta .Compensez cu forța ,si platesc prețul...

Din pacate, nici sa vrem si tot nu putem tine cont de ce brat pedalier ni se potriveste! Si eu as avea nevoie de brat pedalier intre 162 si 167, in functie de unde il calculez. Sub 170 cred ca poti sa dai cu tunul si nu gasesti brate pe standarde. Nu e util economic sa faci x modele de biciclete de y marimi si z dimensiuni de brate. La nivelul meu ma multumesc cu ce am si prefer sa dau ca hamsterul ca sa protejez articulatiile.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this