Nexus

Tura cu bicicleta pe la manastirile din Bucovina (Putna-Sucevita-Moldovita-Voronet)

Recommended Posts

La multi ani tuturor ciclistilor si un an cu cati mai multi kilometri la bord :)

Anul acesta doresc sa merg impreuna cu prietena mea care nu prea are experienta sa vizitam manastirile din Bucovina. As vrea sa plec din Iasi cu trenul. Sa ajung cat mai aproape de Putna, iar de aici sa continuam pe biciclete inspre Sucevita - Moldovita - Voronet - Manastirea Humorului.Tura va fi de vreo 2-3 zile si incercam sa o realizam mai spre vara ca ziua sa fie mai mare.

Dorim sa aflam daca a mai mers cineva prin zona cu bicicleta, cum este traseul, daca putem sa mergem cu cauciucuri de 1,4 (la MTB) tura fiind pe asfalt.

Am mai vrea sa stim daca pe acest traseu s-a cazat cineva pe la pensiunile din zona si ar putea face ceva recomandari. Bineinteles si oricare alt sfat este bineprimit.

• Upvote 1

Bine ai venit!

Foloseste cu incredere functia de cautare a forumului, iti va returna cateva rezultate interesante pentru scopul tau.

Printre cele mai relevante ar fi urmatoarele 2: 

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/14398-manastiri-in-moldova/

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/16214-1000km-prin-orientali/

Daca mergeti cu MTB pe asfalt, nu ar trebui sa aveti probleme cu gume de 1.4. Pensiuni sunt foarte multe, iar pe siturile de profil turistic (ex. www.turistinfo.ro) clientii le evalueaza prin note si comentarii. Daca sunt colegi care au innoptat pe acolo, poate vad topicul si iti transmit opinia lor. Cu siguranta ai de unde alege. Noroc! 

• Upvote 1

E o zona foarte buna sa incepi cicloturismul cu prietena. Sigur nu veti avea probleme cu cazarile pe drum. E plin de pensiuni.

• Upvote 1

Buna ziua,

o intrebare: cum sint drumurile prin Bucovina intre manastiri (Agapia, Voronet, Sucevita)?

Va multumesc.

Salut!

Poti citi aici oarece detalii: http://www.ciclism.ro/forums/topic/17483-bucovina-berile-şi-bicicliştii/#comment-672844

Ca idee:

Sucevita - Moldovita, peste pasul Ciumarna, e asfalt (era in reparatie in 2014).

Sucevita - Marginea - Vicov - Putna e tot asfalt.

Agapia - Voronet se poate face si pe drumurile judetene asfaltate, si pe drumuri de caruta.

Merci!

Poze frumoase, complimente! Peste 2 saptamini mergem si noi in zona aceea.

Inca o intrebare: este periculos cu bicicleta pe strazile nationale cu camioane, trafic intens, etc??

In primul rand ca nu prea ati nimerit sezonul potrivit, e inca rece si ploua.

Drumurile nationale care unesc manastirile de mai sus, dar si altele (DN 17A, DN 2E. DN 2K) nu sunt foarte frecventate de camioane.

Traficul mi s-a parut acceptabil, insa din partea soferilor suceveni e posibil sa primiti numeroase si indesate claxoane.

E58 (pe bucata Gura Humorului, ca sa ajungeti la Voronet) e intens circulat.

@Tedy Eu am origini moldovenesti rele de tot, mama fiind nascuta undeva pe valea Bistritei asa ca am sa-mi permit sa fac urmatoarele remarci. 

In Suceava si Neamt este foarte periculos pe orice drum pentru ca oricine e pe bicicleta pare a fi un amarat care nu are bani de masina, deci nu merita respect.

Afirmatia de mai sus este o generalizare destul de corecta. Zona rurala este marcata de saracie, astfel incat, a avea orice rabla de masina, chiar si cu volan "pe ambele parti" este o marca a statutului social.

Mai mult, vei vedea soferi care nu incetinesc nici in localitati, nici cand ar trebui sa se asigure. Asta se intampla dintr-o prostie pe care ei o numesc inteligenta, pentru ca, nu e asa, daca franezi, trebuie sa accelerezi si iti cresti consumul de combustibil. Se merge pana acolo incat pentru cateva sute de metri si o infima economie de combustibil, aleg drumuri neasfaltate in locul celui asfaltat, ca doar rablele nu trebuie reparate ca nu ar mai fi rable.

Moldovenii si in special rutenii sunt oameni deosebit inteligenti si talentati dar din pacate li se aplica cel mai bine zicala: "Unde e minte multa e si prostie cu carul."

In concluzie, fiti prudenti si pastrati-va calmul dar cel mai bine mergeti cand e sezonul secetos, adica sfarsitul lui iulie - inceputul lui august.

Salut. 

Despre cum a fost in 2015 prin zona (eu am sarit putin calul si am ajuns la Cernauti) poti gasi si aici 

Grija mare la trafic mai ales pe drumul european Gura Humorului - Voronet (trafic super intens, tiruri multe, plin idioti care nu stiu ce e cu adevarat o bicicleta)

In rest, pasurile au ceva mai putin trafic. 

Cu vremea e destul de critica treaba, sper sa se mai schimbe mult in bine pana la sfarsitul lunii (daca am retinut bine cand vreti sa mergeti). Pe pasuri si mai ales in varf aveti sansa de temperaturi foarte mici si ceva zapada (pe Palma am avut si eu la final de Aprilie).

Multa bafta, distractie maxima si fara incidente.

Va multumesc la toti pentru informatii. Noi avem in saptamina dinainte de pasti concediu si aduc un prieten al meu neamt care n-a fost niciodata in Romania. Stam o saptamina in regiune cu bicicletele.

O sa avem grija, incercem sa mergem pe drumuri laterale si piste ciclabile, mai putin pe drumuri pincipale.

Am vazut pozele voastre sint fff frumoase, manastiri, cabane, multa natura, va felicit !!!

Ciaoo

în urmă cu 43 minute, Tedy said:

O sa avem grija, incercem sa mergem pe drumuri laterale si piste ciclabile, mai putin pe drumuri pincipale.

Poate pana atunci se mai indreapta vremea.

Piste ciclabile... :) Am ras un pic, nu exista asa ceva.

Legaturile dintre manastiri cam sunt pe drumuri principale plus ceva judetene.

De exemplu, In triunghiul Arbore - Cacica - Parhauti aveti parte de ceva judetene mai linistite.

Exista si niste poteci (de exemplu Sucevita - Putna, pe valea Bercheza sau Sucevita - Poiana Micului - Manastirea Humor, dar mai ales dupa ninsorile/ploile din ultima vreme, este exclus sa poata fi parcurse cu bicicleta, chiar si cu piciorul ar fi problematic).

Patrauti si Dragomirna sunt legate de un drum forestier foarte frumos, prin inima padurii. Problema e sa nu ajungi sa mergi pe E85 in drum spre ele, e un drum intens circulat.

E fain pe drumul forestier, chiar si prin padure mergem mai incet, noi avem timp 1 saptamina nu ne grabim. Noi mergem cu busola in directia geografica, stii cumva daca functioneaza navigatorul de bici garmin?   

In orice caz ne orientam pe harta.

Si cu dormitul la cabane/pensiuni am vazut ca sint multe si frumoase, si se gasesc libere fara rezarvare din inainte.

Speram ca vremea sa fie misto, macar sa nu fie ploaie. Am vazut ca azi dimineata au fost 2 grade la gura humorului.

Voi/tu cunosti zona mai bine, nu?

De Paște s-ar putea să nu găsiți așa ușor fără rezervare.

Dacă ai GPS, desenează traseele pe un site dedicat (bikemap, Strava, mapmyride, ridewithgps) și apoi descarci fișierele .gpx în dispozitiv.

Tu vrei sa te plimbi prin zona sau sa mergi mai mult pe la manastirile de acolo?

Vrem sa vizitam manastirile, Voronet, Sucevita, Putna, nu am mai fost niciodata.

Dar si peisajul natural

Daca-mi permiti o intrebare - unde intentionati sa va cazati si cai km sunteti dispusi sa pedalati zilnic?

Ca sa iti dau un live update in ceea ce priveste vremea - astazi de dimineata fulguia usor prin zona Gura Humorului (source: Mama, cea care are intotdeauna dreptate ;-D)

Weather underground (asta îți arată vremea de la mai multe stații) sau the weather channel (acesta l-am folosit în excursii și a fost precis 100) te-ar putea ajuta pentru vreme.

Ne-am decis, lasam masina la suceava la hotel, prima zi mergem la manastirea Dragomirna (20km), dupa aceea a 2-a zi la Sucevita (ca. 60KM) prin Volovat, a 3-a zi la manastirea Humorului (60 km), a 4-a zi -  la Voronet (15km), si dupa aceea inapoi la Suceava cu o pauza la Ciprian Porumbescu, in total cam 210 km de pe 2 aprilie Pina pe 9 aprilie.

Da cu vremea nu o putem influenta, speram sa nu ploaie.

Avem totul pregatit, sac de dormit, nr de telefoane ale pensiuni/moteluri cu adrese, camere de schimbat pt. roti (speram sa nu avem nevoie), harti, etc... .. numai vremea sa fie buna ...

Pare un plan bun și (aproape) bine făcut.

Voroneț - Suceava pe european? O sa fie horror din punct de vedere al traficului

La fel și Suceava - Humor.

Suceava - Sucevița sunt 60 km dus, dormiți peste noapte la Sucevița sau faceți 120 km in ziua aia?

Am făcut 120 km intre Sucevița și Dragomirna și retur, prin Cajvana și Pătrăuți. E frumos, dar destul de solicitant.