cristi_xtr

Rock Shox 30 Gold TK Solo Air - garnitura iesita

Recommended Posts

Nu stiu daca mai ii pe alt topic subiectul acesta, dar in caz contrar o sa rog un admin sa mute in topicul aferent.

Problema este urmatoarea: am cumparat furca Rock Shox 30 Gold TK Solo Air model 2014 si cand a venit avea pe bratul cu cartusul de aer iesita garnitura de sus si ceva ulei curs afara:

pzuy.jpg

Din cate mi-am dat eu seama nu pare sa fi fost vreodata introdusa acea garnitura in furca. 

Ce trebuie sa ii fac acuma? Pot pur si simplu sa introduc eu acea garnitura sau ar fi de preferat sa mai completez cu ulei (15W?)? Acel burete din furca pare f bine imbibat in ulei. Eu ma gandeam ca sa nu desfac furca sa scot usor acel burete si sa mai completez cu ulei, dar in acest caz nu stiu cat ar mai trebui sa pun.

zyrn.jpg

Mentionez ca am fost si la un service in Timisoara, dar ei au zis ca nu vor sa o faca ca cica nu au sculele care trebuiesc pentru acest model de furca. Bine era inventar, asa ca poate nu au avut chef de lucru.

Va multumesc.

Bagă 10 ml de ulei W15 şi bagă wiperul la loc.

Alternativ, desfă furca şi fă-i schimbul complet de ulei - aşa ai şi loc de manevră să bagi wiperul ăla calumea la locul lui fără să zgârii braţele.

Multumesc de raspuns.

Are cumva cineva din Timisoara sa imi dea 10 ml de ulei ca sa nu iau un bidon intreg? 10x

Sa inteleg ca pot baga de ex. ulei de motor 5w40? Nu are nimic daca se combina cu cel actual din furca?

Multumesc.

la bucse poti pune orice ulei. nu se va amesteca decat cu uleiul de jos din lower, care si asa e putin spre deloc. uleiul pt blocaj e in bratul de sus pe partea cealalta, nu ai treaba cu el.

ca sa impingi semeringul la loc foloseste un levier de plastic.

eu mi-as face griji avand in vedere iesirea semeringului, e posibil sa pierzi ceva presiune in lower. dupa ce rezolvi problema cu semeringul, scoate presiunea din furca, desfa capacul de la camera de aer (cel cu valva), pune 5ml de ulei de motor in capul pistonului, refa presiunea si fa o tura cu furca. dupa tura desfa surubul de jos si vezi daca lowerul e presurizat (cu atentie sa nu ti-l scuipe in cap). daca iti scapa e caz de garantie.

• Upvote 1

Am completat cu ulei, bagat semeringul la loc, umflat furca, dupa care am facut cateva cicluri de apasare cu ea. Am desfacut si surubul de jos, dar nu am lovit in cheie ca sa impinga surubul in sus. Si doar asa din simpla lui desfacere nu era nici un fel de presiune acolo. Sa mai desfac inca o data si sa lovesc in cheie sa mearga surubul in sus?

Inca ceva mai vreau sa intreb: cand apas pe furca se aude ca si cum ceva lichid ar merge prin ea, ii normal asa?

Multumesc.

Inca ceva mai vreau sa intreb: cand apas pe furca se aude ca si cum ceva lichid ar merge prin ea, ii normal asa?

Păi pentru că ESTE lichid în ea :P

Am completat cu ulei, bagat semeringul la loc, umflat furca, dupa care am facut cateva cicluri de apasare cu ea. Am desfacut si surubul de jos, dar nu am lovit in cheie ca sa impinga surubul in sus. Si doar asa din simpla lui desfacere nu era nici un fel de presiune acolo. Sa mai desfac inca o data si sa lovesc in cheie sa mearga surubul in sus?

Mai verifica in mod regulat treaba asta... daca scapa aer, nu e garnitura asa de stricata din fabrica incat sa scape doar la o simpla apasare cu mana. Cel mai probabil va scapa cand tuburile sunt solicitate de socuri mari, la franare violenta etc. Cred ca in colet a scapat de la contractare la frig, avioanele firmelor de coletarie nu sunt presurizate si climatizate.

Revin cu aceasta problema. Am pus furca pe bicicleta saptamana trecuta, iar in week-end cand am iesit cu ea la tura a iesit din nou simeringul. Am vorbit cu cei de la bike-components si mi-au zis sa le trimit furca inapoi. Intrebare, cu ce sa le trimit? Am intrebat la DHL si mi-au dat un pret de aproximativ 540 lei. Parca nu as da atatia bani pentru transport chiar daca ii recuperez apoi de la ei. Ati mai facut retur careva la ei pana acuma? Cum ati procedat?

Multumesc.

Revin cu aceasta problema. Am pus furca pe bicicleta saptamana trecuta, iar in week-end cand am iesit cu ea la tura a iesit din nou simeringul. Am vorbit cu cei de la bike-components si mi-au zis sa le trimit furca inapoi. Intrebare, cu ce sa le trimit? Am intrebat la DHL si mi-au dat un pret de aproximativ 540 lei. Parca nu as da atatia bani pentru transport chiar daca ii recuperez apoi de la ei. Ati mai facut retur careva la ei pana acuma? Cum ati procedat?

Multumesc.

Poşta română. Îţi ia cam 80 de lei şi durează cam 5 zile. Eu am mai făcut retururi cu poşta şi a fost OK.

Stiu ca a avut abuwz ceva probleme de retur si l-a costat putin. Ai putea sa-l intrebi.

Mai puţin decât la poştă nu e pe nicăieri. Tot 80 lei am dat şi eu pentru un colet cu frâne pentru Magura anul trecut. Ținând cont că furca nu e chiar mică (o să ai un colet de vreo 3 kg cu totul şi destul de voluminos) ar fi bine să întrebi cam cât ar costa.

@@abuwz cred că a trimis doar caseta, nu toată roata.

am trimis toata roata dar la shimano romania. cred ca posta romana e varianta cea mai fericita.

btw, daca e vorba de garantie, poti incerca si la dhs-bikeparts care importa sram. da-le un telefon. eu asa am facut, cu un produs cumparat de pe bike-components - am vb la shimano romania (rom-eurotrade) si au acceptat sa rezolve ei garantia in baza facturii de la bike-cmp. Tot 3 saptamani a durat, insa :))

Am intrebat si o sa ajunga pe la 160 lei coletul. Le-am si comunicat celor de la bike-components pretul si au fost de acord sa il accepte dupa ce se confirma ca ii problema de garantie. Am dat acuma seara jos furca si maine pleaca la ei prin posta romana. Am si vorbit cu ei la telefon si au spus ca daca pot sa repare ei furca si sa nu o trimita la furnizor o fac in cateva zile si mi-o trimit inapoi. Ma gandesc ca sub 3 saptamani tot nu scap.

Multumesc de indrumari si spor la pedalat.

A venit furca inapoi in aproximativ 3 saptamani. Am apucat sa fac cu ea aproape 200 km si pana acuma toate cele bune. Sper sa si ramana asta. Din ce am inteles eu de la ei au schimbat kit-ul din camera de aer cu totului, cele doua simeringuri din partea superioara a bratelor inferioare, weiperele si uleiul.

Va multumesc inca o data pentru sugetiile date si spor la pedalat.

Am si eu o problema la furca mea RockShox 30 Gold Tk 29.

S-a rupt o bucatica din inelul (garnitura) acela metalic ondulat.

KbhaNhn.jpg

Am tot cautat pe site-urile cunoscute un kit de servisare care sa includa si garniturile astea si nu am gasit (sau poate nu am cautat eu bine).

Pe unde pot gasi un kit dintr-asta sau doar  garnitura ca aceea?

Apoi dupa ce gasesc cum se poate inlocui? Adica se pot scoate acele capete marcate cu sageti verzi (nu aia rosie :) ) ?

c7vgIEA.jpg

Cred că vine doar la pachet cu kit-ul de arc. Nu am mai desfăcut Solo Air, dar e posibil ca ansamblul compus din pistoanele albe și distanțierul argintiu să culiseze pe tijă și să iasă prin partea inferioară.

l.e. Evident că se poate improviza ceva... l.l.e Greșeală, acolo e o șaibă mai mică din partea superioară.

ala argintiu iese de tot afara prin partea inferioara fara probleme, fara sa fie obstructionat de ceva. (n-am mai facut poza cu el scos, dar e ca-n film :) )

acum intre timp m-am mai tot uitat pe net si nu gasesc decat varianta de pachet http://www.universalcycles.com/shopping/product_details.php?id=43829&category=705 la sectiunea 

'11-'13 Recon Gold 100mm 26/29"

Acum chiar in halul asta nu cred ca se poate..adica sa fiu nevoit sa comand din state tot cacatul ala de ansamblu din cauza unei amarate de garnituri...

mai cercetez si eu. sper sa gasesc o solutie foarte ieftina si simpla...altfel.....arunc bicicleta pe geam (ptr interesati va anunt cand se va intampla asta)...

Mda, pistonul de negativ nu cred că e demontabil. Dacă găsești un arc de diametrul potrivit cred că poți tăia un segment din el cu o daltă; ar trebui să-l poți deforma suficient cât să intre la locul lui.

Trebuie să ai grijă la kit, furca ta are brațe de 30 din oțel. Nu cred că diametrul interior e același ca la brațele de 32 din aluminiu (Recon Gold).

• Upvote 1

Multam de link otsdr. O saiba dintr-aia cautam si cred ca e solutia la problema mea. Oricum aia ondulata trebuie taiata pentru ca si cea originala e despicata. Ramane sa vad daca au de diametrul potrivit.

Avand in vedere ca nu am nicio sansa de a gasi cat mai repede o saiba ca aia, si nici macar pistonul respectiv care este livrabil prin februarie-martie 2015, mi-am bricolat o saiba:

20141213_171254_zps0f8b7b92.jpg

20141213_171516_zps26d24a15.jpg

Sursa: un capac de la un borcan de bulion olimpia

Rezultatul final:

20141213_174259_zpsf857048a.jpg

O las asa pana gasesc o saiba adecvata sau macar pistonul respectiv, deoarece vreau sa ma mai bucur un pic de vremea asta buna.

• Upvote 1

Cred că era mai bine dacă o montai pe cea veche, asta nouă e... inadecvată.