cristi_xtr

Rock Shox 30 Gold TK Solo Air - garnitura iesita

Recommended Posts

la suntour cartusul de ulei nu face mare lucru... de cele mai multe ori are compression damping si rebound actuat de cantitatea de rugina de pe arc :))

Azi mi-au venit saibele alea din link-ul de mai sus.

omSKU2V.jpg

Am crestat la lucru 2 bucati ca sa le am facute. Sambata voi face schimbarea/ inlocuirea. Mai am vreo 18. Daca e cineva interesat de asa ceva sa ma anunte. Pot oferi cateva gratis. Sunt pentru brate superioare/uppere de 30mm , iar saibele astea ondulate sunt la 27mm diametru exterior.

Eu inca nu am inteles care e rostul acestei saibe ondulate. Cu aia improvizata functioneaza brici furca, dar am zis sa fac inlocuirea ca...asa o fi bine/asa o trebui.

Intrebare: damperul trebuie montat intr-o pozitie anume? Intreb pentru ca dupa ce am desfacut furca si am servisat-o pe acesta l-am bagat inapoi la nimereala. Apoi am descoperit ca acea cheita de reglaj a revenirii/rebound-ului (imbusul ala cu care reglezi sensibilitatea de la iepuras - la broscuta care se infige in tija aia metalica cu resort interior ce face legatura cu cartusu) a ajuns in alta pozitie. Mai exact ea indica intervalul in care te afli in alta parte, adica in afara intervalului in care este desenat traseul iepure-broscuta. (Mai greu cu o asa exprimare sa ma fac inteles...)

O sa incerc sa il reamplasez cat mai corect data viitoare, dar vroiam sa stiu daca au vreo importanta pozitile in care introduci/reasezi tija aia si cartusul?