Recommended Posts

Buna tuturor!

Sunt recent posesor de bicicleta pliabila, o buna optiune de dus la servici fara masina si alte batai de cap si cu o buna dispozitie si forma fizica desigur :)

Am deschis acest topic pentru a afla parerea voastra despre acest tip de biciclete si de a vedea care sunt plusurile si neajunsurile unui asemenea bike.

Stiu ca exista in multe tari comunitati ale posesorilor de asa tip de transport, se organizeaza competiti si alte intruniri.. Deci sunt foarte populare.

Cine ce biciclaeta are si cat de multumit este de ea?

In curand o sa scriu mai mult despre Simplex-ul meu cand mai fac niste teste cu el..

post-16445-0-62314200-1389260552_thumb.jpg

Salut Dragos!

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Si eu sunt in cautarea unei biciclete pliabile. Ce specificatii are a ta? Cat ai dat pe ea si de unde ai luat-o?

Spor la biciclit!

Multumim pt welcome. Topicurile sunt un pic cam vechi. M-ar interesa daca cineva are BFold 5 de la Decathlon si ar putea oferi un feedback in privinta lor (fiabilitate, manevrabilitate, tinuta de drum, experienta in utilizare etc). 

Eu am de cativa ani un Dahon Matrix (cu roti de 26"). E ok pentru plimbare si drumuri prin oras sau pe afara.

Eu am fost la prima evadare in 2012 cu ea. a mers destul de bine, dar am avut cauciucuri de asfalt si m-a cam zguduit.

In rest o recomand pentru versatilitate.

Am mers prin oras si cu pliabila de 20" si e ok si aia. ai o viteza acceptabila, plus ca e destul de robust cadrul de otel. Interesant e ca pe aia de 20 o bagi in geanta si iei transportul in comun daca vrei sa mergi rapid din berceni in pipera :)

Asta mi se pare geniala si pret ok : 3200lei

TILT 9 COPPER

maxresdefault_zps8952e5fa.jpg

ptr unDahon, exista varianta de a se schimba ghidonul ce l drept ,cuunul mai curbat?

ptr unDahon, exista varianta de a se schimba ghidonul ce l drept ,cuunul mai curbat?

Sunt mai multe modele Dahon, eu am doua, cu roti de 20 si de 26 si nu nu vad la nici unul vreo problema. Poate la cel de 20, daca ghidonul nu e curbat intr-un singur plan, sa ai probleme cand il pliezi, ghidonul vine intre roti si posibil sa nu mai poti apropia rotile complet.

Eu dacă ar fi să-mi iau pliabilă de 20, mi-aș lua Pegas. Da, dintr-acelea noi. Și nu, nu m-o plătit nimeni ca să le fac reclamă. Ci pt. ca să și încânte ochiul totodată și nu în ultimul rând pt. că-s făcute la noi. Și ca preț sunt cam tot în zona asta.

Mai puțin că nu-s făcute la noi și-s urâte.

• Upvote 1

...grele, scumpe, materiale de cacao(ieftinituri), conceptie 1970, scumpe, fier mort,..........

Buna,

As vrea sa achzitionez pliabila,sunt nehotarat intre 26" si 20" din pdv al spatiului din portbagaj unde va sta.

Maine incerc la magazin care si cum incape.

Daca cineva are experienta cu ambele variante as aprecia ideile.

Am 183 si spre 92kg.,daca are loc as opta totusi spre 26" dar daca nu ,erge am sa caut Dahon,Tern sau Oyama 20" ,la fel si aici as vrea pareri neavand experienta cu ele.

Am cautat centru de inchirieri sa folosesc una doua zile sa imi fac o parere doar ca nu se gasesc de inchiriat.

Salutare

eu am pliabile si de 26 si de 20. ambele intra in portbagaj (Clio Symbol) fara sa demontez ghidonul la aia de 26.

in general eu fac drumuri scurte in Bucuresti, dar am mers si 40-50 km cu ambele, fara probleme.

Chiar as vrea sa renunt la una din ele si nu sunt hotarat pentru ca fiecare are avantaje si dezavantaje.

Aia de 26 este mai rapida, dar ocupa loc mai mult in portbagaj si e putin mai grea

Aia de 20 este mai usoara dar mai lenta (nu are decat 6 viteze si pinionul cel mai mic e de 14. ar trebui unul de 11, dar e complicat de pus)

nu stiu daca te ajuta informatiile, dar daca ai intrebari mai punctuale, poti sa mie le spui