Sign in to follow this  
mcm_xyz

Cerere trasee zona Bucegi si Ciucas

Recommended Posts

Salutare cicloturisti!

Tot sapand pe internet am dat de un canal video al unui suedez:

http://happymtb.org/video/channel.php?member=8640

m-au impresinat tare placut filmuletele lui, si frumusetile traseelor pe care le-a filmat.

Din pacate nu-s din zona si afara de o mica bucata dintr-unul dintre filme (coborarea spre Padina, care cred ca este o bucata comuna din traseul mtb de la Padina Fest), nu stiu nici unul dintre trasee.

Apelez la cei din zona, poate ma pot ajuta cu ceva tracuri GPS pentru unele dintre trasee sau bucati din ele.

Mersi!

Mihai 

Vezi ca aici pe forum are @@shauru trasee facute si povestite exact in Bucegi si Ciucas. Citind continutul postat de el o sa gasesti cam tot ce-ti trebuie. :)

Salut,

Am si eu o intrebare legata de un traseu in zona Ciucas - Grohotis.

Traseul initial pe care vrem sa-l atacam e asta:

http://www.bikemap.net/en/route/2598368-cheia-ciucas-tigaile-marimici-bratocea-cheia/#gsc.tab=0

Dar nu imi place bucata lunga de asfalt de la sfarsit, la intoarcere spre Cheia. Ma gandeam ca in loc sa coboram spre Cheia pe Dn1a, sa continuam pe drumul spre Valea Doftanei, urcand in muntii Grohotis, si sa facem cumva stanga la un moment dat, spre Cheia. Mai exact, la km 30 pe track-ul de deasupra, in loc sa facem stanga pe DN1a, sa traversam soseaua si sa mergem in continuare in fata pe (ceea ce pare sa fie) forestier.

Problema e ca nu prea vad pe harti o astfel de coborare. Am gasit doar intr-o harta veche ceva ce pare sa arate ca o poteca, dar nu stiu detalii. Este pe urcarea spre Grohotis, undeva pe curba de nivel de 1500m altitudine, se face stanga si coboara pana in Cheia, mai jos de manastire.

Are cineva idee daca exista si daca e practicabila o astfel de coborare in zona? Eventual un link de bikemap, ceva?

Am făcut eu traseul, o parte din el:

http://www.bikemap.net/en/route/1991201-ocolul-crestei-gropsoarele-zaganu-via-cheia-cab-ciucas-saua-gropsoarele-si-poiana-stanii/#/z11/45.42038,25.88241/terrain

Eu am lăsat comentariul ăla acolo :)

Traseul e frumos, dar mare parte nu a fost abordabil pe bicicletă. 

L-am făcut cu urcare pe la cabana Ciucaş.

Mersi Catalin, dar din cate inteleg eu din descriere, lipseste exact bucata care ma intereseaza pe mine, mai exact cum sa ocolesti soseaua nationala pe un drum laturalnic, preferabil offroad.

OK, ca sa fie mai usor pentru toata lumea, am facut o poza dintr-o harta veche si am marcat cu albastru traseele despre care as vrea sa stiu daca sunt ciclabile:

grohotis_closeup_cheia.jpg

Am făcut eu traseul, o parte din el:

http://www.bikemap.net/en/route/1991201-ocolul-crestei-gropsoarele-zaganu-via-cheia-cab-ciucas-saua-gropsoarele-si-poiana-stanii/#/z11/45.42038,25.88241/terrain

Eu am lăsat comentariul ăla acolo :)

Traseul e frumos, dar mare parte nu a fost abordabil pe bicicletă. 

L-am făcut cu urcare pe la cabana Ciucaş.

@crocodillul - care parte nu e abordabila pe bicicleta? Poti da mai multe detalii - eventual alternative. Stiu ca zona de la DN..cat e el.. pana unde se face stanga spre poiana stanii(partea de sfarsit) e ciclabila in totalitate - am mai fost pe acolo. Dar dupa aia..e zona gri o stiu doar din google earth :D. Si m-ar tenta tura asta

In ambele sensuri e de carat bicicleta zona aia până în aproape de Cabana Ciucaş. Nu ştiu cum se pot ocoli din păcate. Nu e un traseu pe care mi-l doresc să-l mai refac prea curând. :)