andidani

Slatina pe MTB

Recommended Posts

Salutare! 

Urmare a discutiilor din planificatorul de ture pentru slatineni si a discutiilor cu stimatul domn a_mic, iata ca deschid acest subiect in care sa ne punem pe povestit. Nu stiu daca e bine ales Oltenia, avand in vedere ca geografic Slatina este in Muntenia, dat sa mergem pe obisnuinta. Daca cineva doreste, putem cere ajutorul administratorilor sa il mute in Muntenia. Oricum ture putem face atat in Oltenia cat si in Muntenia, nu neaparat in jurul Slatinei, muntii sunt aproape (Gorj, Valcea, Arges sunt la 2 ore cu masina).

Acum apare problema planificarii turelor. Ramane aici sau tot pe vechiul topic? Ma refer exclusiv la turele destinate detinatorilor de MTB, sau si altora care doresc  sa se alature.

Pai hai sa nu o mai lungesc si sa incep.

Duminica trecuta, profitand de vremea buna dar si de faptul ca aveam, in sfarsit, companie am hotarat sa ies la o plimbare in afara orasului. Imediat ce am aflat ca s-a abonat un prieten la iesire, am dat fuga la nenea Gogu sa il intreb cam pe unde ne puteam da vreo doua-trei ore (era deja trecut de pranz). A iesit plimbarea pe care unii deja o stiu de pe planificator.

Am plecat spre Recea. Ca de obicei, cand ies pe bicicleta, am vazut cu totul alta priveliste decat din masina.

post-15640-0-46348500-1389901381_thumb.jpg

post-15640-0-38265700-1389901382_thumb.jpg

De aici am mers inainte si am facut dreapta prin Zorleasca. Daca pana aici am avut parte de asfalt, la scurt timp de la intrarea in sat drumul a devenit de piatra, dar bun. Dar nici asa nu avea sa tina prea mult fiindca la iesirea din sat s-a ingustat si a devenit de pamant din ala care dupa ploaie se lipeste in strat gros pe roti. Nu vreau sa ajung pe aici dupa o ploaie, insa de data asta era bine batatorit, asa ca nu au fost probleme.

post-15640-0-37140800-1389901630.jpg

Am plecat mai departe catre Saltanesti, dar la intrare in sat am oprit sa facem cateva poze cu meandrele Darjovului.

post-15640-0-04167900-1389901697.jpg

Imediat ce am intrat in sat a revenit si asfaltul dar nu cred ca este un sat in care sa te opresti la o pauza de rehidratare.

Mai departe, dupa o scurta invarteala prin Brebeni am hotarat ca e vremea sa ne intoarcem acasa, dar nu inainte de a mai face ceva fotografii dupa urcarea dealului.

post-15640-0-36425400-1389901814.jpg

Am avut parte de nesimtirea colegilor de drum (soferii) dar si de salutarile a doi caini, chiar la intrarea in oras.

In total s-au strans 32 kilometri, dar important a fost ca am spart gheata in acest an si ne-am relaxat.

O remarca: in afara de cismeaua de la Recea nu am mai remarcat alte locuri de unde sa faci aprovizionare cu apa. Magazine, carciumi satesti sunt in fiecare sat.

In principiu cam atat pentru moment, cam asta este scopul acestui topic, nu stiu ce ar mai fi de adaugat in privinta informatiilor utile. Oricum, va stau la dispozitie cu alte raspunsuri daca aveti intrebari.

Povestea originala este pe blog, dar acum ,ma rezum la atat. Data viitoare cand vom fi mai multi vor fi mai multe maini care sa scrie povestea, asa ca va fi mult mai detaliat.

M-as bucura ca si altii care au facut diverse traseee sa le publice si sa reusim sa facem o baza de date mai cuprinzatoare care sa fie de ajutor tuturor celor interesati.

• Upvote 2

@@andidani: Ma bucur ca ai deschis un asemena topic. In Slatina e o trupa buna de ciclisti si aveti ce vedea si povesti. Am o rugaminte: intrucat aceasta tura este prezentata mai bogat pe blog, am sa te rog sa nu te superi daca o completez cu adresa acestuia: 

http://prinromaniasinunumai.blogspot.ro/2014/01/bine-v-am-regasit-ultimul-sfarsit-de.html

In week-end se anunta vreme frumoasa asa ca hai cu tura!  :)

Maine plec in recunoasterea unor trasee pe langa Curtea de Arges si ma intorc cu vesti, sper ca bune.

Maine plec in recunoasterea unor trasee pe langa Curtea de Arges si ma intorc cu vesti, sper ca bune.

Incearca mai sus spre Vidraru si daca se anunta vreme frumoasa poate venim si noi Duminica :P.

Sunt zone mult mai frumoase pe vaile vecine. Gasesti o poveste aici:http://prinromaniasinunumai.blogspot.ro/2013/09/valea-valsanului-intoarcere-in.html. Sunt nascut in Curtea de Arges, asa ca va ofer informatii de la sursa. Maine vreau sa verific o vale paralela cu a Valsanului, despre care am auzit ca a primit asfalt nou pe 20-30 kilometri din ultimul sat spre munte. Din cate am inteles este calea cea mai facila de a urca pe Moldoveanu. Daca nu ma insel, VladG a fost pe acolo cu ceva timp in urma.

Din acelasi sat in care am o casuta mai este cineva de pe aici. Plus ca in zona mai sunt si puncte de interes turistic. Maine merg in recunoastere.

Din pacate nu voi putea sa merg cu bicicleta, timpul este prea scurt.

Am revenit cu vesti bune. Sper ca si sfarsitul vostru de saptamana sa fi fost la fel de bun ca al meu. 

In urma inspectiei am descoperit o zona superba. Atat prin sate cat si de la intrarea in munte. Cat se merge prin sate asfaltul este bun cu exceptia unor portiuni de cateva sute de metri. Dupa ce se termina satele se intra pe forestier. Bun si acesta, cel putin cat am mai mers noi.

Tragem linie: asfalt 20 kilometri, restul pana la 55 forestier. Cat timp am fost prin sate drumul a avut multe urcari destul de accentuate si unele destul de lungi, suficient cat sa nu fie un traseu pentru incepatori. Trebuie ceva antrenament anterior. Obiective in zona ar fi lacul Invartita din Nucsoara (un ocol de 3 kilometri dus cu o panta medie  6.5%, dar pe alocuri undeva la  10% ), biserica din piatra de la Corbi. Peisajele sunt superbe. Daca cineva isi propune sa doarma in zona, am remarcat cateva pensiuni prin sate, si chiar doua pensiuni in munte.

Fotografiile vor veni pe seara, poate chiar maine.

Eu zic ca e o zona care merita explorata. Se mai baga cineva alaturi de noi?

@@andidani: Super! Asteptam pozele, cand ai timp. Sunt curios de zona. 

Vorbesti cumva de forestierul ce coincide cu marcajul Triunghi Albastru, de urca din Nucsoara pana spre Moldoveanu (trecand pe langa lacurile din caldarea Galbenul ,parca...)? L-am parcurs in 2012. Ar fi interesant sa primeasca asfalt....dar si semn rau pe timp de vara (manelaraie). Daca ai o schita de bikemap, e perfect.

Eu am in plan o ruta mai pentru incepatori, cu pante mai domoale, pe valea raului, pe la lacul de acumulare. Nu stiam de acest traseu, dar pare interesant, si mai ales de luat in calcul.

Ruta este aceasta:

http://www.bikemap.net/ro/route/2418790-domnesti-stana-lui-burnei/?newly_saved=true#/z9/45.39844,25.08178/terrain

Nu stiu inca cine va mai participa, si mai ales in ce forma vom fi, asa ca mai bine iau in calcul o varianta mai usoara. Avand in vedere ca sunt din zona, se pot face mai multe plimbari, functie de participanti.

Multam! Nu stiam de varianta asta. 

Acu', de-ar veni vara... :D

Cand am fost pe acolo (sambata), daca am fi putut ajunge de vineri, am fi avut si biclele cu noi. Cel putim dadeam o tura pe ruta mocanitei intre Curtea de Arges si Bradetu pe valea Valsanului, cat a mai ramas din ea. Se aduna in jur de 15-20 kilometri. Dar primavara este aproape ;). Pana atunci sper sa mai putem iesi macar prin jurul orasului, insa la cum arata prognoza meteo nu prea sunt sanse, decat poate saptamana viitoare la sfarsit. 

Nu pot sa incarc poze. Initial imi spune ca pot incarca numai 216 kb apoi 59 dar in realitate nu pot sa incarc nimic. Solicit ajutorul moderatorilor.

Superbe locuri!

Ai idee cum se numeste bisericuta asta?

DSCN1057.1.jpg

Nu stiu, dar ma interesez. Este biserica veche din satul Musetesti. Episcopul insa i-a pus gand rau si vrea sa o demoleze si apoi sa o reconstruiasca in curtea Manastirii din Curtea de Arges. Prietenii stiu de ce. Se pare ca dezastrul se va intampla in vara aceasta. Din pacate acoperisul a inceput sa se degradeze iar in interior se pare ca situatia este cam la fel.

Biserica este asta (comuna Musatesti, satul omonim): http://www.biserici.org/index.php?menu=BI&code=11381

Initial din lemn, a fost zidita ulterior (anii disponibili in link). Din pacate nu e monument istoric, deci nu e protejata la astfel de manevre.

Alte 2 biserici din aceeasi comuna (satele Costesti-Valsan si Valea Faurului) sunt monumente istorice, la o tura prin zona presupun ca ar merita vazute.

• Upvote 1

S-a incercat introducerea pe lista monumentelor istorice dar din partea primariei nu s-a facut nimic. Aici este o poveste mai interesanta. Musetestiul impreuna cu Valea Faurului au incercat in urma cu vreo cativa ani sa se separe de restul comunei (condusa din Valsanesti), iar de atunci acest satul Musetesti este dat la o parte de la orice modernizare, sau cel putin se incearca (de foarte multe ori s-a si reusit). Eu am ca sursa de informatii pe cineva de acolo, asa am aflat ca data construirii ar fi 1808 sau 1818. Locatia de pe Panoramio este a actualei biserici.

O propunere: se baga cineva la o tura Recea - Balteni - Perieti - Schitu - Brebeni? 

Ieri am iesit la cateva ture prin oras. Neavand parteneri de tura, am preferat sa nu ma razboiesc cu caini de pe la iesirile din oras.

Se apropie primavara. In luna mai am in plan sa leg cateva zile de concediu si merg in zona Lotru, Latorita, partial pe traseele prezentate de a_mic, partial pe tura lui VladG. Se baga cineva? Trebuie sa stim din timp ca sa putem sa ne organizam. Propunerea pentru cazare ar fi in Valea Macesului. Cred ca 4 zile ar fi suficiente, dar pot fi si mai multe. Eu sunt in concediu in luna mai, dar inca nu am stabilit exact in ce zile anume. Voi hotara numai dupa ce se incheaga o trupa de plimbareti.

Bineinteles ca sunt dispus sa vad si alte locuri frumoase daca cineva propune altceva.

E cineva amator pentru o plimbare duminica? Ceva la 50-60 km. Traseul il alegem impreuna.

Eu aș fi amator, dacă ești dispus să mergi mai domol și dacă nu bate vântul (pe care-l urăsc!).

Și n-am MTB... cică a mea e Trecking... merge? :)

Traseul nu contează, decât dacă plouă (nu-s amator de nămoale).