andidani

Slatina pe MTB

Recommended Posts

Eu aș fi amator, dacă ești dispus să mergi mai domol și dacă nu bate vântul (pe care-l urăsc!).

Și n-am MTB... cică a mea e Trecking... merge? :)

Traseul nu contează, decât dacă plouă (nu-s amator de nămoale).

Eu aș fi amator, dacă ești dispus să mergi mai domol și dacă nu bate vântul (pe care-l urăsc!).

Mult succes baieti la tura de astazi. Vremea se anunta superba cu mult soare si 21 grade. Noi ne intalnim la ora 12 pentru o tura de sosea pe care nu am stabilit-o inca.

Se pune. Eu cu MTB merg mai incetisor, iar de obicei am o atitudine contemplativa, poze, admirat peisaj, chestii din astea. Deci, plimbare lejera. Ai un traseu preferat? Sau mergem pe tura pe care am mai propus-o? http://www.bikemap.net/en/route/1563686-slatina-balteni-slatina/

Nici mie nu imi plac noroaiele!

Ramane de stabilit ora. Eu propun 12:30, e bine?

Mult succes baieti la tura de astazi. Vremea se anunta superba cu mult soare si 21 grade. Noi ne intalnim la ora 12 pentru o tura de sosea pe care nu am stabilit-o inca.

Multumim, si voua la fel!

Mergem oriunde. :)

12.30 e foarte bine (eu vin din Slătioara).

La Lidl ăla de la Steaua în parcare e bine dacă ne-ntâlnim (la intrarea dinspre Str. Drăgănești)? Că nu prea știu alt reper mai important pe-acolo.

Ai PM cu telefonul meu, să nu ratăm întâlnirea cine știe cum...

@@Chrystyan: asfalt uscat!

Eu stau chiar in centru, la Posta. Putem sa ne intalnim in fata la Posta.

No problem. Dar hai să fie în colțul opus (în fața fostei case a Bărbuleștilor) că e în direcția de mers. La 12.30.

Sunt singurul mascul feroce cu cască roșie din Slatina, așa că nu poți să mă ratezi. ;))

De acord. Am mai gasit inca un partener, asa ca vom fi cel putin trei.

Pana la urma am plecat pe traseul de mai sus in sensul Brebeni - Greci - Schitu - Recea. Am avut de toate: urcari, coborari frumoase, putine paduri, multa saracie, dar si palate care cresc prin toate satele etc. Peisaje nu prea am avut parte, asa ca nici poze nu prea au fost. Drumul a fost in cea mai mare parte bun, dar au fost si portiuni de "off-road". Un sfat pentru cei care mai vor sa faca traseul asta: luati apa de la Recea sau de la Brebeni, in rest nu mai gasiti cismele pe marginea drumului, iar fantanile se pare ca nu au apa potabila (pe majoritatea scrie"apa rea"). Per total a fost o tura placuta, cel putin in ceea ce priveste miscarea.

• Upvote 2

Am terminat de scris si povestea : http://prinromaniasinunumai.blogspot.ro/2014/03/o-tura-de-dezmortire.html

Ieri am iesit in sfarsit din hibernare cu o tura faina de vreo 50 kilometri.
Impreuna cu Marius si cu Joby_toss am iesit la iarba verde.
Traseul parcurs a fost prin Brebeni, Greci, Schitu, Perieti, Balteni, Recea si apoi acasa.
 De aceasta data nu am mai iesit catre Recea, am ales iesirea spre Brebeni, pentru ca cineva a vrut sa evite urcarea de la Brebeni. Imediat dupa iesirea din Slatina  mi-a atras atentia o fantana cu cumpana pe care nu am remarcat-o pana acum.

Dupa cum se vede, am avut parte de multa verdeata. Din pacate am avut parte si de un usor vant din fata, dar ne-am descurcat. Pana la Brebeni cunosteam traseul, asa ca nu au fost probleme. Insa, cand am facut stanga spre Greci, am vazut o panta care parea destul de mare, asa ca am facut o pauza de alimentare.

S-a dovedit ca era destul de solicitanta (acum la iesirea din iarna, cred ca mai la vara va fi floare la ureche). Odata ajunsi in deal am avut in fata imensitatea campiilor. Nici urma de vreo constructie, copac sau ceva asemanator, nimic. Doar cativa pacatosi care lucrau pamantul in ziua de duminica. Fiecare cu alegerile lui. Chiar daca nu sunt un bisericos, totusi, ziua de duminica o respect. Dupa ceva kilometri am ajuns la liziera unei paduri de stejar, dar care nu era decat pe o parte a drumului, cel putin momentan. Avea sa ne inconjoare in curand. Am mai facut o pauza, iar eu am schimbat si hainele de pe mine.

La iesire din padure ne astepta o coborare frumoasa pe care am savurat-o din plin. Dupa o scurta pauza de orientare, am virat stanga spre Schitu. Un drum fara prea multe cuvinte. Tot ce am remarcat a fost saracia  lucie care domneste, desi din loc in loc mai vezi si cate o masina scumpa, sau cate un castel (finalizat sau in constructie).

Un alt lucru pe care l-am remarcat este ca dupa ce iesi din Brebeni nu mai gasesti cismele sau fantani pe marginea drumului. Putinele fantani pe care le-am intalnit aveau scris pe ele "apa rea". Noi am facut aprovizionarea din curtea unei bunicute. 

Am avut parte de cateva urcari mai serioase dupa care am oprit pentru o pauza de realimentare in Perieti.

Pana aici drumul a fost in general bun, cu ,ici portiuni mai proaste, mai ales pe masura ce ne apropiam de Recea. Odata cu lasarea serii incepea sa se simta si racoarea.
Ajunsi la Recea am mai facut inca un popas la cismeaua de dinaintea ultimei urcari. Speram sa ne putem racori cu ceva rece, dar din pacate dugheana pe care o stiam, disparu-se. Asa ca ne-am multumit cu apa rece. Ne-am facut curaj si am inceput urcarea. De jos parea destul de fioroasa, dar pana la urma s-a dovedit mai mult lunga, insa panta nu era chiar atat de mare. Am trecut in viteza pe langa herghelie indreptandu-ne in viteza catre Slatina. Odata intrati in oras, am avut parte de un drum distrus de catre Doreii care s-au apucat sa sape pentru noua canalizare, fara a avea aceasta zona in plan.

De aceasta data nu am avut probleme cu cainii, singurii mai fiorosi fiind cei de la cosmelia padurarului de la intrarea in Recea. Cel mai periculos loc pe care il stiam, in zona RAR-ului, s-a dovedit a fi foarte linistit de aceasta data. Pe marginea drumului am vazut destul de multi caini loviti de masini, parca cineva facuse o campanie contra acestora.
Odata ajunsi in centru, ne-am despartit cu gandul la urmatoarea iesire.
Edited by Traveller
  • Upvote 1

Ceva amatori pentru o iesire duminica? Eventual propuneri de traseu.

Eu ies dacă e vremea bună. Spre Moșteni merge? Apoi trecem Oltul la Mamura și venim pe Pleșoiu, Salcia...? Habar n-am cum e drumul, n-am fost de ani buni pe-acolo...

Din pacate eu sunt cel care trebuie sa renunte. Am fost nevoit sa plec in Curtea de Arges. Imi pare rau, trebuie sa o las pentru saptamana viitoare. Traseul pare interesant. Problema va fi cu traficul care este destul de intens pana la Mosteni. Pe malul celalalt nu stiu cum este.

Nici o problemă, rămâne pe altădată. Eu ies oricum, rămâne de văzut acum pe unde.

Nici o problemă, rămâne pe altădată. Eu ies oricum, rămâne de văzut acum pe unde.

O sa ai o zi superba de pedalat. Succes.

Mulțumesc și baftă la campionat!

Sper sa reusim clasari bune chiar daca este prima data cand participam la o cursa de duatlon individual (5km alergare, 20km de bicicleta si 2,5km de alergare).

Distractie placuta! Ramane pentru data viitoare.

@@paxstadt: Scuze, am văzut prea târziu mesajul, eram deja echipat și cu un picior pe ușă...

Pentru că n-am dorit să-mi bat capul cu cercetarea unui traseu necunoscut (singur fiind) și pentru că eram foarte curios să văd cum sunt pantele de la Saru, am decis să dau o fugă până la Balș.

M-a păcălit puțin soarele și am plecat doar în tricou; pe drum a bătut o nenorocire de vânt rece de-am plâns tot timpul, mi-au curs mucii, m-a obligat să-mi împrăștii secrețiile salivare în toate cele patru zări (deși nu-mi stă în caracter) și mi-au mai și înghețat degetele pe ghidon. La venire a fost puțin mai bine, deși își schimba și atunci direcția din când în când.

Am oprit doar de 3 ori, scurt: înainte de urcarea la Saru, la monumentul de la Balș și la venire tot înainte de panta de la Saru.

Și pot afirma cu mândrie că am realizat ceva extrem de important pentru mine: nu am folosit absolut deloc foaia mică și nici pinionul mare; am urcat eu ca melcu' și cu inima stând să-mi sară din piept, dar am reușit. Treaba asta mi-a dat speranța că poate în câțiva ani oi fi și eu în stare să stăpânesc o cursieră.

De data asta am luat doar strictul necesar și am renunțat la portbagaj și aripi în speranța că m-oi descurca ceva mai bine și așa a fost.

Câteva imagini aiurea, făcute cu un telefon ce scâncea după un pic de energie:

nbbIkvS.jpg

Dye7JKe.jpg

T3XiIqy.jpg

uDReb9S.jpg

wYT3uPo.jpg

6RzsoqX.jpg

XQpEPNG.jpg

AzvFvPn.jpg

bG8DGog.jpg

puR0aa6.jpg

zQ3ttug.jpg

Bravo stimabile, ma faci sa imi para rau ca am ratat o asa ocazie.

Singur m.am plimbat si eu :(

Pt toti care citesc , am si eu nevoie pt un frate de un Mtb marimea L, estetic sa arate bine , rulata un sezon max , pret max 2000 lei , multumesc

Eu am mers spre mosteni , l.am vazut si eu pt prima data , l.am traversat . Am vazut serele de la strejesti si m.am intors p European , Strejesti-plesoiu -slatina , 43 de km parca , lejer de duminica asa, apoi o bere la history ca betivu singur la masa si apoi acasa :x

Poate ne strângem sâmbăta sau duminica asta (vorbim mai din timp). Vremea bună abia a început! :-bd

Traseu, careva? Eu parcă aș tăia-o spre Caracal... ;))

Cel mai indicat cred ca ar fi duminica. Spre Caracal nu e prea mare traficul? Intoarcerea pe unde?

Duminica nu-i cine știe ce trafic... Oltu' pe unde se mai poate trece după Slătioara? Pe la Fălcoiu? Se poate ieși cumva spre Coteana?

Sau oriunde, numai să ieșim.

O sa fac eu un traseu putin mai tarziu (cam o ora). 

Merge? Sau e prea lung? http://www.bikemap.net/ro/route/2536878-duminica/?newly_saved=true#gsc.tab=0

Mai e uyn baraj mai jos de Icoana, dar mi s-a recomandat sa il evit din cauza drumului foarte prost si mai ales ca in zona sunt si ceva balastiere, deci caini. Nu ar fi o problema daca am fi 5-6. Dar in 2-3 prevad probleme.

93 de km nu pot duce duminica asta; luni sunt de dimineață și nu pot să merg legumă la serviciu. ;))

Altceva până în 50?