Recommended Posts

Sa nu mai deschid un topic nou, vreau sa-mi fac ceva similar http://livedoor.blogimg.jp/hasirin/imgs/4/1/41e35b99.jpg pe SSP deci intrebarea mea e: am vreo sansa sa gasesc:  http://www.bicyclestore.fr/en/brake-lever/417-mx-122.html# si http://www.bicyclestore.fr/en/handlebar/241-pista-aluminum-handlebar.html# la un pret asemanator pe la noi prin magazine? nu de alta dar livrarea de peste tot din afara depaseste 20 EUR si nu prea merita investitia

As avea si eu o intrebare pentru cei mai experimentati intr-ale SSP-ului. Sa presupunem ca avem doi butuci de spate, unul pe caseta pentru viteze si celalalt special pentru SSP, la acelasi nivel de calitate. E adevarat ca daca voi folosi butucul pentru viteze la SSP se va uza mai repede decat celalalt? In prezent am pe SSP-ul meu un butuc pe caseta ( Joytech ce-i drept...) care dupa vreo 3000km are joc si ma gandeam cu ce sa-l inlocuiesc.

DragosG, e foarte greu sa gasesti un freewheel bun asa ca mai bine te descurci cu caseta + kit singlespeed. Daca vrei freewheel trebuie sa iti iei din afara ceva de genul White Industries daca vrei sa te tina mult; altfel cam orice freewheel o sa cloncane si o sa scape dupa 3000 de km (alea ieftine nu te tin nici pe jumatate). Cea mai ok combinatie dpdv calitate/pret e un butuc pe caseta bun si un kit ssp.

Rhadoo, ghidoane gasesti la greu second, foarte ok si la preturi mult mai mici (asta daca nu vrei ghidon de pista neaparat). Manete nu stiu daca gasesti fix din alea dar poti folosi manete de ciclocros (eu am XLC de la MosIonRoata si sunt foarte multumit).

DragosG, e foarte greu sa gasesti un freewheel bun asa ca mai bine te descurci cu caseta + kit singlespeed. Daca vrei freewheel trebuie sa iti iei din afara ceva de genul White Industries daca vrei sa te tina mult; altfel cam orice freewheel o sa cloncane si o sa scape dupa 3000 de km (alea ieftine nu te tin nici pe jumatate). Cea mai ok combinatie dpdv calitate/pret e un butuc pe caseta bun si un kit ssp.

Rhadoo, ghidoane gasesti la greu second, foarte ok si la preturi mult mai mici (asta daca nu vrei ghidon de pista neaparat). Manete nu stiu daca gasesti fix din alea dar poti folosi manete de ciclocros (eu am XLC de la MosIonRoata si sunt foarte multumit).

Mersi de raspuns, oricum daca as lua butuc pentru SSP s-ar putea sa am probleme si cu alinierea pe care am facut-o cam greu si cu kitul de SSP.

N-a iesit nimeni cu fixa pe vremea asta :) ?

eu nu sunt din bucuresti, dar am vazut pe fb niste poze cu niste tipi pe fixe pe acolo.

a mea e in reparatii ca as fi incercat si eu. cert e ca pe un city bike e foarte greu sa mergi pe zapada.

• Upvote 1

Merci de pont, o sa dau o fuga pana la mosion sa vad ce si cum 

si eu caut o astfel de maneta, pentru fixa. sa postezi aici daca te duci pe la mosionroata.

eu ma gandesc sa iau o maneta de bmx, mai veche (cam asta ar fi si acele manete de frana, dia compe, din poza ta

• Upvote 1

@@Rhadooo pentru ghidoane BLB incearca sa vb cu cei de la Pegas fara sa fac reclama mascata. Sunt distribuitori BLB, pretul era ultima data cand am solicitat o oferta cel de catalog (mai putin transport pe care nu-l platesti) - convenabil zic eu. Vezi in ce masura mai este de actualitate oferta asta eventual daca te ajuta .

cheers

@@Rhadooo pentru ghidoane BLB incearca sa vb cu cei de la Pegas fara sa fac reclama mascata. Sunt distribuitori BLB, pretul era ultima data cand am solicitat o oferta cel de catalog (mai putin transport pe care nu-l platesti) - convenabil zic eu. Vezi in ce masura mai este de actualitate oferta asta eventual daca te ajuta .

cheers

Bun, merci de pont, am impresia ca BLB fac si manete de frana speciale pt ghidoanele lor

m-am gandit la ce s-ar putea strica la un astfel de butuc si ar fi: ruperea flansei(aluminiu prost), rulmenti prosti(astia sunt ieftini de schimbat, cred), sau cum am mai patit odata sa se rupa butucul de la jumatate :|

Ce fel de butuci se strică la modul ăsta? Nu mi s-a întâmplat niciodată aşa ceva, nici cu butuci no-name de la biciclete extrem de ieftine. Mi s-a întâmplat să se defecteze la interior (bile, coroniţe). Se strică şi cele cu rulmenţi, mai rar dar se strică. Astea sunt genul de probleme care se rezolvă relativ simplu. Dar să se rupă efectiv bucăţi, în condiţii de folosire de stradă, nu. Chiar şi când dai cu un bike de street de pământ, prima crapă janta sau se rup spiţele, de butuc rupt n-am auzit.

Eu cred ca cat de curand trebuie sa schimb roata spate .

Cand pun roata pe pinionul fix , efectiv nu se invarte , butucul are putin joc si pe pinionul liber se aud tot felu de chestii dubioase din cand in cand , janta are nevoie de centrare deci nu cred ca merita reparata pentru ca probabil voi iesi la pretul uneia noua .

Unde gasesc set de roti/roata spate pentru fixa , la un pret cat mai scazut ?

eu, acum vreo 4 luni de zile, am reusit sa rup un butuc pe filet, cu fixa. efectiv s-a rupt de la jumatate. am presupus eu, ca din cauza bruscarilor cu skid.

roti sau set de roti cat mai ieftin, nu stiu de unde. eu cred ca iesi mai ieftin daca le cumperi separat.

se poate largi 10mm furca spate fara nici o problema. in cazul in care cadrul este de otel

Dar zi-i şi că e probabil să fie nevoie o deformare plastică, şi să aibă grijă să fie egală pe ambele părţi. Adică să nu se înţeleagă că merge mereu să înfigi pur şi simplu butucul acolo. Teoretic poate merge, dar trebuie să iei în considerare riscurile.

Daca e janta de cursiera/trekking/ciclocross, da.

Daca e janta de 29er, care are acelasi diametru dar e mai lata, nu prea.

Ok, am adus inculpatul. Astazi l-am luat la smirghel, dupa cum arata pozele, a vazut si zile mai bune.

P4vd4ubl.jpg

TbniEGVl.jpgHYjk7ctl.jpg

Ok, continuam cu update-urile, am terminat astazi de pregatit cadrul pentru vopsit. Urmeaza filler/grund si culoarea. Intre timp ma ocup de reconditionarea partilor cromate.

Salut, poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea dilema : dupa vreo 4000km cu SSP-ul meu am constatat ca lantul s-a cam lungit si ar trebui schimbat. Numai ca daca il schimb mai mult ca sigur ca nu o sa se mai potriveasca cu pinionul, poate nici cu foaia si n-as vrea sa schimb toata transmisia ca acum merge fara probleme. Dilema ar fi daca sa merg asa cu el pana nu se mai poate si dupa aia sa schimb toata transmisia sau sa incerc sa schimb doar lantul dar este posibil ca pana la urma sa schimb si pinionul si/sau foaia?