Recommended Posts

de ce nu s-ar potrivi cu foaia sau pinionul?

ai un lant special?

de ce nu s-ar potrivi cu foaia sau pinionul?

ai un lant special?

Pai daca foaia si pinionul au o uzura de 4000km nu cred ca se vor potrivi cu un lant nou. Si cand  lantul , pinionul si foaia erau toate noi a durat ceva pana s-au obisnuit unele cu altele...

Daca la un pinion scrie 1/2x1/8/18t  , ce inseamna asta? 18t adica 18 dinti ok, in rest ce este, pasul? eu am un angrenaj sugino si nu stiu daca sa iau un pinion cu 1/2x1/8 sau am mai gasit unde scrie 1/2x3/32 . http://m1.निषिद्ध/f/i/normal/8/1462/14629148_1.jpg asta e angrenajul. diametrul filetului butucului meu e de 35mm.

1/8 (lant pentru o singura viteza) e mai lat decat 3/32 (lant pentru mai multe viteze, mai subtirel).

Lantul,pinionul si angrenajul. trebuie sa le ai la fel.

nu prea poti pune lant de 3/32 pe placa/pinion de 1/8, dar lant de 1/8 se poate pune pe 3/32, dar nu e ok.

angrenajul acela cred ca este de 3/32, fiind de cursiera.

pentru single speed eu va recomand DID 420 si un raport de 2.1 (foaie 38 dinti si pinion de 18 dinti), este perfect pentru pedalatul de zi cu zi, nu va forteaza prea mult nici la deal nici pe drept!

doua poze cu ssp-ul meu de zi cu zi!

@Danyutz  Incearca ori Kenda Kwest ori CST! Ambele sunt "chinezarii" dar isi fac treaba cu brio si ieftin! Asta daca n-ai pretentii, ca de ai, mergi direct la Schwalbe si dai vreo 100 lei pe cauciuc dar macar stii o treaba!

;-)

Pentru lanturi si tipo-dimensiuni citeste aici:

http://www.sprocketsunlimited.com/Chainspecifications.html

post-16723-0-55679000-1396288880_thumb.jpg

post-16723-0-23265900-1396288888_thumb.jpg

lant de motocicleta?

2.1 e cam putin. 2.4/2.5 e ok.

depinde si unde locuiesti.

Pai nu mai vreau d-alea, m-am schimbat, ori CST or Michelin de la Decathlon.

@@boGT  pai da, lant de moto, ca am rupt vreo 3 din alea de bicicleta! Locuiesc in Ramnicu-Sarat, dupa cum spune si la profil, dar ajung destul de des(de obicei sambata) prin zone cu panta de 7% sau mai mult si nu ma dau jos de pe bicicleta!  <):)

Daca ai sa-mi urmaresti ultimele 5-6 postari ai sa vezi si o cursiera Koga Miyata in stare "semi-jalnica" dar cu roata spate spitata si pusa de proba in cadru!

Asta o sa fie bicicleta de urcat pe munte, cu angrenaj 28-38-48 si pinioane 11-32!

Nu stiu cand o s-o termin ca n-am timp nici de WC, dar  SSP-ul asta CILO galben o sa ramana muuult timp la mine! N-am avut niciodata o bicicleta care sa mi se potriveasca atat de bine, iar SSP imi face viata mult mai usoara cand fac muuulti km zilnic si n-am carcasa inchisa pentru transmisie/lant!

Mult mai simplu de intretinut/curatat/lubrifiat comparativ cu 3x11 foi/pinioane pe care, sa fim seriosi : RAR le folosesti pe toate! Sau asa sta treaba cu mine, nu stiu altii cum urca muntii/dealurile...

mi-e ca iti va trebui si pinioane de motocicleta la ritmul in care iti creste forta in picioare....

nici Sir Chris Hoy nu rupea lanturile inguste....

or fi lanturile de proasta calitate , poate KMC nu-i de ajuns, nu stiu...

Oricum, ma declar foarte multumit de lanturile DID , mai ales la partea de durabilitate, doar ca-s putin cam grele!

Dar ce mai conteaza juma de kil la o bicicleta de plimbare?!

:-)

Daca jumatea aia de kil e distribuita global sigur nu conteaza. Daca vorbim de juma de kil doar pin cazul lantului, e disproportionat, ca e piesa in miscare. 

Un ssp e facut sa fie simplu, iar lantul sa se incadreze si el in simplicitatea si proportionalitatea biclei.

Orice ai zice, lant de moto pe bicicleta ssp arata ca-n epoca de piatra. Si lanturile ssp sunt mai rezistente decat alelalte, multiviteze.

In concluzie, daca le rupi ca pe chipsuri problema e altundeva. Adica forjezi mai tare decat ar fi cazul.

Si socra-miu de 65 de ani rupea lanturi. L-am intrebat cat platea pentru ele. 10 lei mi-a spus. I-am zis sa-si ia unul de 20 de lei si nu l-a mai rupt niciodata. Problema la astea cele mai ieftine e ca bolturile nu sunt deloc sertizate. Stau doar cat sa nu ti se dezintegreze in mana cand il cumperi dar la cel mai mic efort se dezbina, la propriu.

Sa ne scuze gowriel ca ignoram intelepciunea si traditia populara de a pune lant de moto la Ukraina. Pe de alta parte, batranii satului din Ramnicu Sarat sunt sigur ca ii apreciaza solutia aleasa.

• Upvote 1

@@gowriel: te rog frumos sa nu mai postezi doar "ca sa fie postat" si nici ca sa moderezi activitatea altor colegi. Astfel eviti situatii neplacute.

Cand vii si propui lant de moto pe un topic de bicle SSP, fara ca asta sa fie vreo adaptare temporara, de urgenta, trebuie sa iti asumi si "observatiile" care vor urma.

La fel cand intrebi unde e transalpina si cate frane iti trebuie acolo (pe alt topic).

Iti multumesc anticipat de intelegere!

This just got harder. Am incercat sa desfac angrenajul (n-a fost desfacut de mai bine de 20 ani - are joc) si vreau sa spun ca e asa de tare intepenita pedala, incat cand am strans presa, mi s-a stricat filetul din pedala si nici nu am clintit-o! Ce as putea sa-i fac, sa o duc la un service?

@@Danyutz  Daca ai "taiat" filetul interior , nu mai ai alta solutie decat un ciocan si un "spitz"/dalta rotunda sau normala + sa bati bine in el in puncte diametral opuse pana iese! Trebuie sa te ajute cineva sa tina de cadrul bicicletei! Daca nici asa nu vrea sa iasa, ia un polizor unghiular cu panza de 125 mm  diametru si taie bratul in doua puncte diametral opuse! Doar asa sa mai faci ceva, dar o sa ai nevoie de alt brat,bineinteles...

Am patit asta la o bicicleta  si nici incalzit cu flacara, nici cu WD40 lasat sa balteasca vreo cateva zile, nici cu ciocanul si dalta n-a iesit , asa ca polizorul unghiular a fost ultima solutie si ... alt angrenaj!

Ce ar fi si mai rau , este sa fie intepenita de tot piulita ce tine angrenajul, cum stau eu de vreo saptamana cu bicicleta unui amic, si probabil ca voi ajunge la ultima solutie: un fier beton de vreo 12 mm diametru si lung de 1 metru, sudat pe piulita si tot asa : vreo doi amici tin de cadru si eu fortez nemernica de piulita/cuveta...

Dar nu te descuraja, o sa reusesti s-o faci asa cum vrei tu pana la urma!

p.s.: pune o poza sa vad si eu despre ce este vorba mai exact!

@@gowriel: te rog frumos sa nu mai postezi doar "ca sa fie postat" si nici ca sa moderezi activitatea altor colegi. Astfel eviti situatii neplacute.

Cand vii si propui lant de moto pe un topic de bicle SSP, fara ca asta sa fie vreo adaptare temporara, de urgenta, trebuie sa iti asumi si "observatiile" care vor urma.

La fel cand intrebi unde e transalpina si cate frane iti trebuie acolo (pe alt topic).

Iti multumesc anticipat de intelegere!

am inteles ce spui tu aici, dar "mistourile" lui andreibelcic nu le vezi?

sau ... el este exclus de la reguli?

later edit: sunt ferm convins ca un lant mai mare gen 420 este mai rezistent, dovada fiind lanturile de bmx care nu-s prea departe fiind 410!

Nu-s tampit, stiu unde este transalpina, eu intrebam/ceream mai multe detalii de la ciclistii care chiar au facut traseul respectiv! In privinta asta m-a lamurit filmuletul tipului cu www.transalpina.biz!  Si noteaza pe ceva  sa nu zici ca n-am spus-o : o sa fac transalpina NUMAI cu frana fata!

Multumesc si eu!

post-16723-0-24773800-1396545832_thumb.jpg

Replicile sale, desi "la misto", nu au incalcat regulamentul. 

Ti-am spus, cand afirmi ca pui lant de motor pe un SSP iti asumi riscul de a primi astfel de replici.

Si daca te superi si incerci sa "faci ordine", iesi din limitele regulamentului.

Incheiem aici discutia off-topic si sa lasam in buna pace topicul omului. Cel mai probabil am sa mut toate aceste posturi care au denaturat discutia initiatorului.

Trebuie improvizat un extractor care sa prinda bratul dinspre partea cadrului si surubul extractorului sa se sprijine pe surubul infiletat inapoi in angrenaj. Sau, mai grobian, orice parghie intre brat si cuveta. Sau flexul pe brat.

eu as taia axul cu flexul, intre brat si cadru, pe urma, as pune bratul intr-o menghina si cu ceva rezistent (echivalentul unui dorn, dar mai mare, cat sa intre pe patrat) as lovi axul pana ar iesi. trebuie sa iasa

astfel ai ramane cu bratul, ca de ax sigur nu mai ai nevoie.

@@Danyutz mda, n-arata bine... ori a stat numai afara bicicleta?ca prea e oxidat tot in zona aia!  incerci pe rand ce ti-am spus mai sus , si ... vezi care functioneaza!

@@andreibelcic  ai descris o presa de extras rulmenti pe care poate n-o are , iar de improvizat e greu ca n-are materialele necesare...

@@boGT e foarte dur axul ala,ca nu-i fier beton simplu... poate sa incerce sa-l taie dar cu o panza noua de 125 mm si neaparat ochelari de protectie, ca fiare se mai gasesc dar ochi noi "nu prea"...

pe viitor e bine sa foloseasca piese /brate din aliaj de aluminiu care se scot mult mai usor cu presa normala de angrenaj iar ca monobloc poate sa aleaga intre shimano bb-un 26 sau truvativ square LE  care poate fi desfacut pana la ax-rulmenti-carcasa si curatati/lubrifiati/schimbati periodic! Shimano bb-un26 e de unica folosinta , nu poate fi desfacut fara sa nu-l distrugi, dar rezista sigur mai mult de 10000 km si cativa ani de exploatare! Am avut unul si dupa fix 5 ani l-am schimbat cu altul identic din motive de lungime ax(trebuia mai scurt) nu ca ar fi fost stricat...

Mie mi se pare mai nevaloros angrenajul ala de fier decat axul butucului. Iar un extractor universal e folositor pe langa casa omului.

Cum am zis, angrenajul n-a fost desfacut de mai bine de 20 ani. As vrea sa pastrez bratele si foaia ca sunt cromate si le-am si curatat acum de urme de rugina, dar mi-e teama ca o sa caut pana-mi vine acru dupa un ax care sa se potriveasca.

Il duc undeva si sper sa-l rezolv cat mai curand.

Atunci taie axul daca altfel nu reusesti. Ax vei gasi, nu-i problema. Mai degraba risti sa se intepeneasca iar pe noul ax. Fier pe fier plus apa inseamna intepeneala.

Ce este inauntrul angrenajului, nu am desfacut de mult timp, axul si 2 coshãrci?