Recommended Posts

Axul cu conuri modelate pe el, 2 cosarci, contrapiulita cosarcilor si bile sau coronite cu bile.

Maine incerc sa tai axul cu flexul, scot bratul si o sa caut un al ax.

Multumesc de recomandari baieti.

L-am taiat pana la urma. Inauntru era mai rau decat ma asteptam si daca scoteam bratul normal, tot trebuia inlocuit axul. O sa-mi schimb si angrenajul pana la urma.

@@Danyutz ai mare grija ca daca era ruginit RAU axul angrenajului pedalier, cadrul este si mai ruginit doar ca nu vezi tu! Mai mult ca sigur bicicleta a fost tinuta afara mereu iar umezeala sau chiar ploaia a intrat prin toate gaurile! As avea retineri sa "calaresc" o bicicleta tinuta ani de zile p-afara! Doar sa fie din otel inoxidabil , dar asa , e periculos!

Poti sa pui o poza cu ce ai gasit in interiorul cadrului?

Bicicleta n-a stat afara, il stiu pe tata si lucrurile lasate in ploaie. Partea nasoala e ca angrenajul si axul n-au fost 3 componente diferite, sunt doar 2, bratul intepenit si axul cu foaia si bratul drept - si eu l-am taiat.

Acum trebuie sa iau alt angrenaj, cu totul ... recomandari?

Treci la nivelul urmator. Ia un Octalink.

Am uitat sa precizez ca vreau sa raman la un look clasic, oldschool.

Bicicleta n-a stat afara, il stiu pe tata si lucrurile lasate in ploaie. Partea nasoala e ca angrenajul si axul n-au fost 3 componente diferite, sunt doar 2, bratul intepenit si axul cu foaia si bratul drept - si eu l-am taiat.

Acum trebuie sa iau alt angrenaj, cu totul ... recomandari?

Shimano BB-UN26+un angrenaj Shimano mai ieftin sau vezi in link-ul asta ce gasesti potrivit pentru tine: http://www.bikexpert.ro/angrenaje_18/angrenaj-point-3-foi--ax-patrat_5788_16080.aspx

Depinde ce vrei pana la urma, bicicleta de urcat munti si atunci iei un angrenaj cu 22/32/42  sau sosea, in cazul asta iei un angrenaj cu doua foi , ideal cea mare de 53 dinti si cea mica de 39 dinti!

Totul depinde de ce iti doresti tu si ce bani ai disponibili pentru bicicleta ta!

Bafta!

Na, hai ca m-am amuzat - bicicleta de urcat pe munti si asta-i topic de fixe  :))

Am zis, vreau ceva sa se potriveasca pe cadrul ala vechi si sa fie clasic - caut ceva cromat, cu brate subtiri.

Totusi poate te gandesti si la ceva la fel de clasic dar pe aluminiu. Poti sa-l slefuiesti sa semene cu cromul. Dar unul cromat, din fier, nu e o idee buna: greu, rar, din gama componentelor ieftine, de duzina. Poate fi scump daca e vintigi, antebelic. Exista angrenaje de dural din anii 50-60. Deci clasic. Si nici nu risti sa se intepeneasca precum fierul....

pai da, eu m-am gandit ca POATE n-o sa faci ca mine , cand "mi se pusese pata" rau de tot pe angrenajul Truvativ FiveD si am dat vreo 120 lei pe el , o singura foaie de 38 dinti ,bratul cu cele 4 gauri si o panarama de protectie de lant ce a zburat in secunda 2 dupa ce l-am primit!

E bine ca ti-ai dat seama, incerc sa-ti bag niste idei in cap, "abureli", stii tu , cum baga dracu coada cateodata!

Sau mai bine zis : esti sigur ca vrei single speed? Eu sunt fortat de amici si imprejurari sa-mi fac alta bicicleta , mai capabila asa , stii tu , sa urce pante de 35 grade minim  :D , pe sosea ori drum de piatra si pamant(ala te omoara daca-i si panta ca lumea...).

Eu am venit cu sugestii , tu decizi!

Ar fi bun si Truvativ Square LE ca mai poti sa-l desfaci si eventual pui si ce rulmenti vrei tu, SKF,Timken,KOYO,  eventual o pasta de bisulfura de molibden ceva cu o concentratie de 60% MoS2 ca sa "uiti" de lubrifiere in zona aia, sau daca-ti permiti niste WS2, bisulfura de tungsten sa pedalezi cu inima impacata!  :rolleyes:

Eu "presimt" ca voi folosi single speed-ul mai rar , iar cyclocross-ul mai mult in urmatorul an!

Spor la treaba!

later edit: da da ,stiu ce vor zice "unii": o sa curat transmisia , lantul/foaia/pinionul...

am terminat insa bicicleta amicului ,monobloc,angrenaj noi, curatat si lubrifiat transmisia lui 3x7...

m-a cam obosit si mi-a pierit cheful s-o mai "aranjez" si pe aia de la CILO...

uite aici cateva "manivele" ieftine:

http://bikecentral.ro/angrenaj-bicicleta

post-16723-0-45155100-1396716538_thumb.jpg

Am facut cateva poze cu angrenajul in cauza si intradevar cum a zis si @@andreibelcic, e al dracu de greu. Dupa pozele astea, puteti sa-mi spuneti ce ax mi-ar trebui? Dimensiuea este de 148mm, banuiesc ca mi-ar trebui ceva nu foarte mic de dimensiunea respectiva?

TsIq1pDl.jpg zzrsujTl.jpg QAyigAHl.jpg

"mai taica" da' ce fel de angrenaj e ala?! sa fie ca la "Dunarea" cu cuvete in cadru? Am observat ca si "noutatile astea" de jdemii de euro tind sa revina la cuvete in cadru si sa renunte la filete in cadru... Ia un subler si masoara diametrul axului, diametrul filetului in cadru, daca exista asa ceva, a bratului pedalier si inarmeaza-te cu multa rabdare ca o sa ai nevoie! Si eu care ma "speriasem" de un filet italian de  36 mm diametru...

Nu exista filet in cadru, o cuveta se dezfileteaza, cealalta e una cu foaia si bratul.

Daca ne-ai fi prezentat toata bicla de la inceput, poate nu insistam cu solutia flexului. Acum ai trei variante:

- cauti alt angrenaj identic

- adaptezi una din solutiile moderne la cadru. Taiere de filet in cadru sau butuci press fit

- duci cadrul si angrenajul la fier vechi

DA, e ca la bicicletele "Dunarea"... e grav atunci! NU poti folosi shimano bb-un26...

ce pacat!  totusi masoara toate cotele poate gasesti ceva sa pui in locul celui vechi! Dar sincer iti spun, daca eram in locul tau , cautam alt cadru, ca piese de calitate la asa tipo-dimensiuni nu gasesti prea curand...

mai ales la un single speed unde fara sa vrei TREBUIE sa apesi tare pe pedale deci "cam omori" rulmentii/bilele din pedalier!

@andreibelcic se gasesc rulmentii/ conuri/cuvete pedaliere cu tot cu axul ala dar sunt de slaba calitate, spun asta pentru ca am avut de-a face cu asa ceva si e chin mare pentru cel care foloseste bicicleta aia!

fata de shimano bb-un 26 pe care l-am calarit in toate felurile vreo 5 ani de zile si de-abia daca si-a facut un joc foarte greu de sesizat, asta-i nenorocire...

Dai bani pe prostii...

Mergi pe varianta 3 si i-ati o bicla ca lumea. Fara suparare...

andrei nu te supara ca-ti spun dar poate omul nu are bani de biciclete "ca lumea"...

mai se descurca oamenii si cu ce au! se poate face dar n-o sa fie de calitate si prea de "nadejde"  bicicleta! unde mai pui ca poate bicicleta lui are valoare sentimentala , din ce am inteles fiind al tatalui lui si exprimarea ta s-ar putea sa-l "deranjeze"/supere pe danyutz...

si inca ceva ce sigur n-o sa-ti placa dar o fac oricum:  se scrie ia-ti , de la verbul a lua/ia si pronumele -ti de la tie, iti, -ti!

daca mai aveam un  cadru de cursiera "disponibil" ti-l faceam pachet acum si-l trimiteam prin curier Danyutz dar cadrul de Koga-Miyata i l-am promis unui tip si maine/luni vine sa si-l ia...

eu ma axez pe cadrul de cursiera Welter cu acel "deosebit filet" italienesc de 36 mm care mi-a cam dat toate planurile peste cap...

Maine aflu si ce au sau n-au cei de la bicishop.ro

...

Daca ar fi avut si bicla lui daniutz filet italienesc ar fi fost mai simplu. Se gasesc BB pe italienesc cu duiumul. Dar sistemul ala cu filet pe ax e de-a dreptul exotic. Te dai de ceasul mortii sa gasesti un butuc si un angrenaj sa se potriveasca si gasesti numai variante de calitate proasta. Axul ala de 170 mii de lei nu cred ca rezista 170 km. Ma gandesc ca daniut o sa inceapa sa investeasca in diverse piese si reconditionari si, in final sa-si dea seama ca ar fi putut sa-si ia o bicla in mintile ei cu banii bagati in actuala. Asta daca scopul e sa aiba o bicicleta. Daca scopul e reconditionarea/restaurarea acestei bicle, se schimba treaba. Desi, transformarea in SS ar cam elimina varianta restaurarii. Am impresia ca nici cadrul nu e ceva deosebit. Banuiesc ca e vorba de o semicursiera de duzina. Occidentala, dar de duzina.

PS Ma indoiesc ca cei de la bicishop au ceva pe italienesc. Sunt axati pe MTB unde se foloseste doar british. Dar sigur iti pot aduce la comanda.

De la inceput am considerat reconditonarea ceva de buget - singurul lucru mai scump a fost setul de roti - care si ala, daca alegeam sa le iau separat, ma scotea mult mai scump. O sa vad ce fac in continuare, dar ma descurc eu cumva.

Ma ocup si de reconditionarea jantelor - am de lucru si bani de investit, peste tot!

3FYOelel.jpgHI43UXql.jpg6nsZoWQl.jpg0lh9KmSl.jpg

Ce raport de transmisie folositi la SSP-urile pe care le aveti?