tomcat

Laptele si organismul sportiv

Recommended Posts

Mi-am asumat riscul de a fi inteles gresit (la faza cu carnea). Ma rog, vroiam sa spun ca prea se insista pe studii legate de ABSENTA sau PREZENTA unor anumite alimente (studii care, nu stiu cat sunt de veridice sau elocvente) si mult mai putin pe CUM si CAND se consuma ele, cele din urma fiind, in egala masura, la fel de importante. Asta vroiam sa ilustrez prin comparatia cu "reteta" de preparare a carnii. 

Mai departe, putem extinde discutia cu "beneficiile".

Intrebare: ce face o femeie care adopta un regim vegetarian (atentie, respectand definitia - ca tot vorbim de definitii foarte mult, adica pastrand lactatele si ouale), face sport si miscare chiar destul de mult (alergat, mers pe jos - de la serviciu pana acasa: ~10 km, bicicleta, munte - in general, nu trec 2 zile fara vreun tip de miscare de minim o ora, decat daca e racita) dar are anemie de cand se stie? Si nu e la menopauza, deci o data pe luna...intelegi tu.

Ce, ii recomandam iar prafuri? Si multe "pastile cu fier"? In contextul in care corpul ei inca este tanar si capabil sa produca cele necesare pentru absorbtia fierului dintr-o alimentatie ce ar putea fi echilibrata (adica sa contina si carne rosie - exemplu, slaba, gatita ok macar de doua ori pe saptamana)?

Se aplica aceeasi filosofie ca in situatia "sunt vegan! nu mananc carne! n-am nevoie! ....dar beau prafuri cu proteina sintetizata chimic..."?

Uite un articol despre anemie si vegetarieni. http://herghelia.org/?page_id=1209

Daca se mananca alimentele care trebuie, probabil e altceva care impiedica asimilarea .

Ar trebui ca toti vegetarienii sa fie anemici daca asta ar fi o problema.

@@LucianTheOne majoritatea oamenilor au intoleranta la lactoza (in forme mai severe sau mai putin severe) .

http://medlive.hotnews.ro/intoleranta-la-lactoza-o-problema-cu-care-se-confrunta-trei-sferturi-din-populatia-lumii.html

Oricum exita un topic dedicat si despre lapte :)

MBZ are dreptate . Hai sa ne intoarcem ontopic

Eu nu am intoleranta la lactoza, deci beau lapte fara probleme.

Pentru ceilalti exista ca si supliment enzime digestive pe baza de lactaza, pentru a ajuta stomacul sa digere lactoza.

Finlanda este pe locul 1 in lume la consumul de lapte. O fi o coincidenta ca Finalanda e printre primele locuri la invatatura, promovabilitate, anticoruptie, onestitate si multe altele? Cum se poate ca niste oameni asa destepti si educati sa nu cunoasca riscurile asociate consumului de lapte?

Uite aici niste studii despre legatura intre consumul de lapte si osteoporoza. 

http://www.healingteethnaturally.com/biological-transmutation-calcium-from-horsetail-silica.html

Finlanda e una din tarile cu o  mare incidenta a osteoporozei.

Uite si aici un grafic edificator :

http://www.unsystem.org/SCN/archives/rwns03/ch07.htm

• Upvote 1

Finlanda este pe locul 1 in lume la consumul de lapte. O fi o coincidenta ca Finalanda e printre primele locuri la invatatura, promovabilitate, anticoruptie, onestitate si multe altele? Cum se poate ca niste oameni asa destepti si educati sa nu cunoasca riscurile asociate consumului de lapte.

OMG! Si tu crezi ca finlandezii spun poeziile asa de bine in timp ce noi ne balbaim pentru ca ... beau mai mult lapte? Probabil a convinge publicul sa se lase de baut lapte (dulce) este mult mai greu decat sa se lase de fumat, dar ceva imposibil in anii '50 a fost posibil astazi. Old habbits die hard.  Trebuie sa mai treaca cateva zeci de ani probabil vom evolua o fractiune mai inteligenta (la nivel mondial) ca sa constientizam ca "Got Milk" n-a fost o idee asa de stralucita.

Faptul ca nu ai intoleranta la lactoza (inca) nu inseamna ca laptele este bun pentru tine. La nivel mondial sunt tot mai multi, de la o generatie la alta. Si da, poti suplimenta insuficienta de lactaza, dar te intreb de ce ai face-o? Daca este pe motive de gust, pret si obiceiuri din trecut, crede-ma ca se poate mai bine doar trebuie pus creierul la lucru.

Eu am reuntat la consumul de lapte dulce de aproape 4 ani, timp in care am continuat antrenamentele la sala si am tot mai putine problema articulare (desi cateva raman evidente). Greutatile au crescut, masa musculara la fel desi ma apropii tot mai mult de 40 ani. Pot spune cu mana pe inima ca singura diferenta majora in alimentatie a fost sa renunt la lapte si recent (~1an) la carnea de pui. Eu eram un mare fan al laptelui dulce inainte, considerandu-l o sursa de proteina de buna calitate, usor de asimilat si procurat. Nici eu nu nu am simtit vreodata simptome ale intolerantei desi consumam cam 1l pe zi.

Una la mana, topicul de refera la altceva.

Se poate face un alt topic despre consumul de lapte si organismul practicatului de sport.

In ceea ce priveste raspunsul organismului uman la alimentarea cu lapte, inca ne aflam in stadiul detectorului de mine albanez.

De la un meridian la altul si de la o latitudine la alta, organismele raspund altfel la stimulii alimentari, si daca in america de nord(este si din cauza industrializarii productiei) efectele sunt preponderent negative, in  mongolia si zona asiei centrale si de nord raspunsul este complet diferit la acelasi consum de lapte. Sursa difera, calitatea si compozitia difera, adaptarile difera, calitatea mediului si nutretului difera.

Asadar ramaneti pe subiectul acestui topic.

• Upvote 2

Vad ca discutia de la dieta vegetariana si sportul, care se purta oricum off-topic fiind mai mult despre potentarea anumitor boli grave de catre alimentatia fara carne, a facut pui. Oare e o idee buna proliferarea aceste discutii purtate de useri in baza unor cautari facute pe google sau din pareri personale, majoritatea celor neimplicati neavand pregatire de specialitate?

Isi asuma cineva responsabilitatea pentru cei care pot fi influentati usor si citind acest "chat" pot lua decizii mai extreme cand nu e cazul, fara avizul dat de un nutritionist, de un medic?

Buna ideea de a face un topic separat despre lapte. Sa speram ca nu a fost facut degeaba.

Si eu ma apropii de 40 de ani si toata viata am consumat lapte fara restrictii. Dupa 20 de ani am consumat preponderent lapte crud, foarte rar fiert sau pasteurizat. Nu am nici o problema de asimilare si toata viata nu am avut aproape nici o afectiune la oase, articulatii si dinti.

Chiar anul trecut (2013), am decis sa mai limitez consumul de lapte, si in premiera am suferit niste accidente nemaintalnite. Banuiesc ca e doar o coincidenta, dar in 2013, pentru prima data in viata mi-am spart capul si mi-am rupt un deget de la picior, o coasta si nasul. Mentionez ca pana la varsta de 37 de ani am doar 4 carii, prima aparand cu putin inainte de a implini 30! 

Am practicat multe sporturi, in special culturism si ciclism, fara probleme osoase sau articulare si cred ca din cauza consumului crescut de lapte am capatat o asemenea rezistenta. Poate fi doar un factor genetic, nu am cunostinta de rude cu probleme osoase sau articulare.

Recordul meu este de 6 litri de lapte intr-o zi! O fi bine, o fi rau...?

Sportul ajuta foarte mult in absortia calciului, si fortificarea oaselor.

Se poate masura densitatea osoasa (prin metoda DEXA) pentru a verifica daca ai o problema sau nu.

Oricum osteoporoza apare in general la varste de +50. Din pacate e cam tarziu.

@@Trevizes daca as fi medic, crezi ca Lucian ar inceta sa mai bea lapte ?

referintele pe care se dau sunt suficent de serioase ca sa fie luate in considerare si evident ca fiecare va face ce doreste in cunostinta de cauza.

Oricum , parerile sunt atat de impartite incat e greu sa spunem ca putem sa influentam cu ceva pe cineva.

Cred ca putem doar sa ridicam un semn de intrebare ...

Beau lapte de cand ma stiu, zilnic. In plus, cum am ocazia, cum dau pe gat 2 litri nefierti, dairect de la vaca. Sunt un foarte mare (1.92 metri) fan al laptelui si, in general, al lactatelor: sana, lapte batut, kefir, fagaras, monor, branza, cascaval, sveitzer, smantana, iaurt... tot ce misca de la vaca merge bine la gatul meu, la stomacul meu, la colonul meu, la oasele mele, la articulatiile mele. Dar merg la MINE, lucru care nu inseamna in mod obligatoriu ca merg si la altii. Ma simt excelent cand inghit seara o juma' de litru sau un litru, iar un kil de lapte rece vara langa o buca' de paine calda, pe arsita, de multe ori bate berea sau spritul slab. Am si o varsta... imi permit!  ;)

Nu recomand, ca vreau sa-mi ramana mie tot! :D

• Upvote 3

Un topic despre vin cand facem? Ca si eu am gasit referinte tot la fel de serioase din care reiesea ca segmentul de consumatori moderati de alcool are o medie de varsta mai mare decat abstinentii sau cei care "citesc bine de tot"?

Pai Lucian va asculta de un medic cand va avea nevoie de unul. Sa pui laptele la indoiala chiar mi se pare prea mult, iar cercetatorii daca o fac nu cred ca au de gand sa-l elimine. E recomandat in cure de slabire, in diabet, intr-o gramada de diete cu scop terapeutic. Eu m-am nascut cu un fel de intoleranta la lapte si am consumat foarte putin in tinerete si copilarie dar acum aceasta incompatibilitate intre metabolismul meu si lapte a scazut foarte mult in ultima vreme si il consum cu atentie si cumpatare. 

As accepta pe cineva care nu ar consuma lapte din considerente etice, ca este imoral sa fortam vacile sa produca lapte ca si cum ar avea continuu vitei de alaptat (starea naturala) decat sa fac legaturi logice neserioase intre date statistice serioase. Finlandezii sunt diferiti, au multe probleme genetice, investesc mult in cercetare din acest motiv, au si mari probleme cu bautura ... combinarea acestor informatii nu are rost sa fie folosita la intamplare ...

• Upvote 1

Aaaaa.... bun asta cu vinu'... Am si despre el referinte bune: o relevanta experienta proprie. Ma ajuta la stomac, oase, articulatii, colon... si o iau de la-nceput  :P

• Upvote 4

Daca vreti sa postati ceva cu credibilitate atunci cautati studii peer-reviewed, de exemplu de pe http://scholar.google.com.

Apropo de nutritionisti, termenul nu inseamna nimic dpdv legal, orice plictisit cu idei putine si fixe(si eventual si cu o clinca privata in spate) poate da sfaturi.

O remarca citita pe undeva(nu mai stiu unde) spunea o chestie de bun simt: suntem singurul animal care bea laptele altor animale si facem asta toata viata ! O fi ok ?

Laptele de vaca este consumat toata viata daca are de unde sa il ia sau i-l da cineva  si de catre porc, pisica, caine.

Ca o fi ok trebuiesc intrebati chiar ei.

Ce legatura are cu bunul simt, si mai ales al cui?

• Upvote 2

Un topic despre vin cand facem? Ca si eu am gasit referinte tot la fel de serioase din care reiesea ca segmentul de consumatori moderati de alcool are o medie de varsta mai mare decat abstinentii sau cei care "citesc bine de tot"?

Pai Lucian va asculta de un medic cand va avea nevoie de unul. Sa pui laptele la indoiala chiar mi se pare prea mult, iar cercetatorii daca o fac nu cred ca au de gand sa-l elimine. E recomandat in cure de slabire, in diabet, intr-o gramada de diete cu scop terapeutic. Eu m-am nascut cu un fel de intoleranta la lapte si am consumat foarte putin in tinerete si copilarie dar acum aceasta incompatibilitate intre metabolismul meu si lapte a scazut foarte mult in ultima vreme si il consum cu atentie si cumpatare. 

As accepta pe cineva care nu ar consuma lapte din considerente etice, ca este imoral sa fortam vacile sa produca lapte ca si cum ar avea continuu vitei de alaptat (starea naturala) decat sa fac legaturi logice neserioase intre date statistice serioase. Finlandezii sunt diferiti, au multe probleme genetice, investesc mult in cercetare din acest motiv, au si mari probleme cu bautura ... combinarea acestor informatii nu are rost sa fie folosita la intamplare ...

Daca citesti cu atentie studiile o sa vezi ca nu se refera specific la Finlanda, ci la tarile in care exista un conum foarte mare de lapte,

si da ai dreptate : exista si considerente etice. dar hai sa fim seriosi. Gustul e mai important ....

O remarca citita pe undeva(nu mai stiu unde) spunea o chestie de bun simt: suntem singurul animal care bea laptele altor animale si facem asta toata viata ! O fi ok ?

Si pisica mea va bea lapte toata viata.

• Upvote 2

mai era candva n topic despre lapte. am spus acolo ca beau si eu lapte in mod frecvent, dar lapte de la tara, nefiert, "au naturel"

acum un an si ceva am fost racolat dintr-un magazin de catre o reprezentanta wellnes ( aia cu messi) si am fost la ei sa ma masoare. nu mai gasesc fisa aia, dar stiu ca mi-a iesit 2.9 kg masa osoasa. eu am 1.81m si 63kg in ultimii 8 ani ( + sau - 1,2 kg) IMC=19 si ceva. daca tin bine minte, parca normal era 2,6(7)

oricum nu stiu cat de relevant a fost testul ala facut pe cantar si nu DEXA sau alte avioane. totusi rezultatele erau in acord cu ce simt eu.

daca tot m-am apucat mai spun ceva. pe orice eticheta de produs se vorbeste de o recomandare de 2000 calorii pt un adult barbat. mie mi-au recomandat 1800 in stare de repaus, pt mentinere. altfel 2600-3000. 

imi cer scuze pt deviere

Eu stiu pe cineva care a tzuicarit si laptarit toata viata in cantitati industriale as putea sa spun. Rezultatul? 70 de ani, 120 kg, gonartroza ( oarecum normal la varsta si greutatea lui ), iar in rest rezultate la analize mai bune ca ale mele la jumatate din varsta, toti dintii prezenti la apel si intregi spre deosebire de mine care am ramas cu jumatate si cred ca s-ar mai gasi ceva diferente. Pe langa altele, cred ca laptele l-a ajutat foarte mult.

Ma animale nu!

Femeile pot regla doar Sulina, nu si Insulina.

Nu direct. Si doar daca esti tu "Petre muncitoru" si dai la ciocan de te trec toate naduselile, puls 180, 3500 calorii arse pe numero cardinal.

Daca esti lenes si munceste doamna, atunci ioc consumuri, acneea rezista.

:) trust me

• Upvote 2

Nu stau sa caut studii despre asta, dar nu cred ca exista vreo legatura intre acnee si sex.

pai este, ca toti adolescentii au acnee la pubertate, si dupa ce dau de gust, trec acneele. :) ;-)

Au acnee tocmai din cauza adolescentei, nu a lipsei de sex.

Incep hormonii sa actioneze si se intampla multe schimbari in organism.

• Upvote 1