tomcat

Laptele si organismul sportiv

Recommended Posts

Eu daca mananc/beau lapte din magazin, dupa 1/2 litru simt ceva ciudat in cap (de parca as avea febra). Probabil intoleranta la lactoza. De la laptele de la tara nu simt absolut nimic. Si nici cu branza n-am problema. Banuiesc ca e de la omogenizare (centrifugare si sita).

LE: Astia oare fac studii reale, sau sponsorizate de fabricile de lapte si rezultatul trebuie sa fie favorabil ? http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12800871

LE2: Si cariile si osteoporoza cred ca au legatura mai multa cu lipsa de vitamina C si D (dintii mi-s stricati banuiesc fiindca eram saraci in anii 80-90, deci mancare proasta, si n-am stat la soare in timpul saptamanii).

• Upvote 2

Vin si eu cu o intrebare un putin mai ciudata.Am inceput sa consum in medie 4 litri de lapte pe zi , lapte natural nu de la magazine alimentare.  Ma ingras ?

Vin si eu cu o intrebare un putin mai ciudata.Am inceput sa consum in medie 4 litri de lapte pe zi , lapte natural nu de la magazine alimentare.  Ma ingras ?

Hmm, cand eram tanar am baga doar 1,5 pe zi si am luat 10kg pronto. deci estimarea mea este ca o sa ai rapsunsul la intrebare super repede.

4 litri/zi nu e mult, e foarte mult! Chiar daca asimilezi perfect laptele, mai mult de 2L/zi nu ar trebui sa bei.

Eu am baut perioada indelungate cate 1-2L/zi fara nici o problema si fara nici un kilogram in plus.

• Upvote 1

De anul acesta , s-a instalat primul automat de lapte in Hateg ( asemenea ce sa gasesc in orasele marii ) si am inceput sa beau lapte crud ,nu l-am fiert deloc. Cred ca o sa ma ingras ca beau mai mult seara dupa ora 18 ( eu dupa ora 18 nu mai mananc nimic ). Nu am activ decat o sapt ( sambata 25.01.2014) daca o sa continui tot asa cred ca o sa ma ingras serios ?

4 litri de lapte pe zi

818822d1374697449-too-early-get-roll-cal

profile_picture_by_dayum_plz-d487tea.jpg

dayum.jpg

Şi mie îmi place laptele, dar... jos pălăria. ;))

Sunt serios. Deobicei beau cam 0,5-1 litru de lapte... dar până la 4l/zi îi cale lungă. Deci toată stima :)

• Upvote 1

Scuze ca nu prea are, am bagat-o doar ca cainii au bani de alimente bune sa nu faca carii, pe cand orfanii nu conteaza ca fac din lipsa de bani pentru alimentatie buna.

• Upvote 1

Frumoasa reclama .

Chiar mai frumoasa decat cele de la Coca Cola :)

Doar ca nu prea poti compara laptele cu Cola, oricat ai putea dori (in scopul de a iti construi un argument ce-ti va folosi probabil mai tarziu in aceasta dezbatere) :).

In egala masura, sa nu uitam ca si Hulk Hogan facea reclame pentru cereale pline de zahar.

Asta nu inseamna ca, daca mananci orice tip de cereala, te faci "ca ala", cum se spune in popor, la fel cum daca bei orice lapte nu "te faci" ca Dwayne Johnson.

La fel cum nu "te faci" mai slab si sanatos daca mananci doar quinoua sau mai stiu eu ce samanta exotica la moda. E doar chestie de marketing. 

"Te faci" intr-un anumit fel prin atentie, echilibru si nitica munca ;)

Deci, DA!

Deci da ... ce? Faptul ca un figurant gen Dwayne Johnson face o reclama faina pentru care ia bani gramada nu inseamna ca el s-a facut baiat mare band lapte.

Ai vazut pain&gain sa vezi ce mare si defnit era? Ai vazut ce tzatze a avut in tinerete (gyno)? Stii pe cine mai are in familie: tata si bunic?

Acolo este bobo la greu (testo) nu lapte de vaca ... get real! Sau poate tu crezi ca este un natural genetic si a fost cuminte, a fost la sala si si-a baut lapticul cu proteine?

http://forum.bodybuilding.com/attachment.php?attachmentid=220727&d=1121750653

http://www.profightdb.com/img/wrestlers/thumbs-600/19c03e49b8petermaivia.jpg

http://catch-americain.wifeo.com/images/r/roc/rocky-johnson01.jpg

Deci da, ca mi-a placut reclama. 

In rest stiu despre ce-i vorba, ma pricep la culturism la fel de bine ca la biciclete.

Bine atunci, mesajul intial nu a fost clar, aclamai reclama sau ideea de got milk :). Poate intr-o buna zi reusim sa facem cateva superseturi impreuna si dupa o tura cu bicicleta. Daca esti prin zona (BV) da un semn.

@@akebono

reclama transmite ceva si nu altceva.

In nici un caz ca baietul cela si-a facut masura la ţâţarnic band lapte.

Nimeni nu a ajuns Bud Spencer halind lapte, si nu despre asta se discuta pe topic, zic.

E un aliment, nimic mai mult, care impreuna cu cateva radacini si frunze, niste boabe date la moara si foarte rar carne, a tinut natia asta timp de 500 de ani in functiune.

Vaca, buna, rea, proasta, vaca cum e ea este considerata doica omeniirii din acest motiv, si tot amaratul, cat de sarac, putea tine in batatura o capra macar daca nu o vaca.

Reclama in modul imbecil inteles de majoritatea americanilor transmite sa lasi totul balta si sa dai o masa de lapte copiilor.

In locul respectivului D.J putea fi si Sebastian Papaiani. Sigur ca induce sistereotipul ca asa "te faci ca nenea" dar sa lasam inductia asta pentru americani.

• Upvote 1

Te asigur ca daca in locul lui DJ era Papaiani, reclama avea un impact redus. DJ a fost bine ales acolo tocmai pentru ca acum ca Arnold este la pensie, el a ajuns un simbol. Adica: daca aista hunk of a man baga lapte ... tre sa bagam si noi. Alegerea asta ... vinde. Got milk? este o campanie veche de prin '90 iar reclamele au folosit multi super-eroi: Superman, Wolverine si acum bufonul asta.

• Upvote 1

In realitate extrem de putin culturisti beau lapte. 

Are ceva proteine, dar trebuie sa bei cel putin un litru la o masa ca sa le simti.

Am vazut odata un sondaj despre importanta laptelui, facut printre americanii de rand, si toti afirmau cu tarie ca trebuie sa bem lapte deoarece avem nevoie de proteine.

Dar pun pariu ca aproape nici unul nu stia ce-s alea proteine si ce rol au.

Olech Jaroslaw, la categoria 75 kg.

maxresdefault.jpg

Oare el bea laptic? 

Evident ca reclama aia duduie de americanisme. Si, pana la urma, daca bei lapte ce are? Ma refer la noi, astia de pe forum. Ce credeti voi ca are? Ma indoiesc ca suntem un forum plin de sportivi de performanta. Daca ar fi asa, nu prea ar tasta nimeni atat de mult caci toti ar fi la antrenamente, nu la taclale.

Indiferent ca bei sau nu, totul se rezuma la ce faci si cat de mult "muncesti".

Sa fim seriosi, majoritatea suntem fosti shaormisti profesionisti, care nu prea ne miscam si, de-o data, ne-am dat seama ca nu prea era ok.

Or, sa te duci in extrema ailalta spunand ca un aliment este "nociv" imi pare de-a dreptul haios. 

Da, poate ca fost saormist sa ti se para asa. Insa dupa ce ai experimentat multe, tii regim zilnic de multi multi ani, incepi sa vezi ce pui in farfurie ca o suma de nutienti si apoi arome samd. Nu stiu daca Olech bea laptic, dar cred ca daca-l intrebi de sustanon stie cu ce sa-l combine.

Una, stereotipul cu shaormist este o imbecilitate.

Nu e un FF de tip McD unde ce e aia e. Atata vreme cat poti alege.

In lipia aia tu alegi ce intra, si poti foarte bine sa ceri putini cartofi sau deloc, sa nu pui shaormarul sa dea trei ture dus-intors cu maioneza, samd.

Nu esti ceea ce mananci ci ceea ce alegi sa mananci.

Si mai conteaza daca ei shaorma cat presul de la usa facut sul sau una cat batista si ce faci dupa ce glojdesti dihania.

Una e sa mergi inapoi la santier sa dai la tarnacop sau sa muncesti fizic la rupere, si alta sa mergi pe un scaun, sa ragai a satul si sa faci tractiuni in mouse.

Fix asa e si cu laptele.

Erau in vremuri(si poate nu cu totul) apuse, luni bune din an in care se manca preponderent mamaliga cu lapte si/sau branza.

Acum, conteaza mult daca mergi alene pe munte cu oile si esti baci, sau esti taran la ses si tragi de cand se crapa de ziua si pana se aprinde festila.

Incomparabil alt efort, dar in primul rand alt aer in care faci activitatea, alta temperatura.

Sigur ca si la cioban cand ii vine randul dupa ce a doinit din fluier sa mulga cateva sute de oi, nici aia nu este usor, desi sta pe buturuga si lucreaza doar din brate.

Cea mai strasnica pilda din istorie e cea cu Pinocchio si cu perele.

Coaja cea mai gretoasa poate fi cea mai savuroasa, pentru ca foame este cel mai bun bucatar, si organismul scoate energie din ce-i dai.

Ca adult, in majoritate ne distantam de lapte odata cu modificarile hormonale de la pubertate, si natura stie ce face.

Ca adult mancam sporadic si foarte des in mancaruri compuse.

Pentru ca laptele trebuie sa il ai. Nu e cosarul langa bloc sa poti mulge ceva si bmw-ul nu da lapte.

Pentru ca laptele trebuie sa fie nutritiv, nu o spalatura degresata luata din raft.

Pentru ca laptele la adult e mai bine sa fie crud decat fiert, iar asta e dificil daca nu ai sursa accesibila atunci cand este muls laptele.

Pentru ca laptele trebuie sa fie tolerat de organism.

Pentru un sportiv, cea mai utila parte din lapte este zerul. :) Poate parea hilar, dar majoritatea bauturilor isotonice sunt pe baza sau substituenti ai compusilor din zer.

• Upvote 5

majoritatea bauturilor isotonice sunt pe baza sau substituenti ai compusilor din zer.

Zerul este si cea mai scumpa proteina. 

Deci, din lapte se scoate grasimea din care se face smantana si unt, apoi se extrage caseina din care se face branza si lapte praf, iar zerul ce ramane este transformat in cea mai scumpa proteina.

Cu adevarat un aliment valoros!