tomcat

Laptele si organismul sportiv

Recommended Posts

Coaja cea mai gretoasa poate fi cea mai savuroasa, pentru ca foame este cel mai bun bucatar, si organismul scoate energie din ce-i dai.

Iti dau friptura de vita la tava cu salata de varza de 3 ori pe zi + 3l de apa. Caloric esti la 1500, scoate tu energie din asta dupa trei zile de regim atunci cand si ficatul s-a golit de glicogen. Iti dau sa cari o lada de bere la etajul 3 si esti praf, faci trei pauze.

Izolatul de zer are avantajele lui, caseina pe ale ei. Sunt proteine cu scopuri diferite, dar trebuie sa stii cand sa le ei si daca nu le ai pe ambele, poti sa iei doar proteina de zer dar trebuie sa stii cu ce sa o combini si cand sa obtii rezultate similare cu caseina.

Calitatea unei proteine nu se judeca dupa pretul acesteia ci dupa profilul de aminoacizi. Desi pare, nu este acelasi lucru. Proteina de zer, intr-adevar este una de foarte buna calitate cu dezavantajul ca lactoza este prezenta, ceea ce o face inutilizabila de cei care nu o tolereaza, insa de obicei producatorii mai rasariti includ si enzime. Daca izolatul de zer mai este si hidrolizat cu atat mai bine.

In vremurile "vechi" la alimentara din colt, daca reuseai sa apuci sticle de lapte erau de regula cu lapte acrit, asa ca il fierbeam si produceam branza "dietetica" si zer din belsug. 

Sunt foarte curios cum mai poate cineva din Bucuresti sa produca (sa faca rost) de zer in ziua de azi

Iti dau friptura de vita la tava cu salata de varza de 3 ori pe zi + 3l de apa. Caloric esti la 1500, scoate tu energie din asta dupa trei zile de regim atunci cand si ficatul s-a golit de glicogen. Iti dau sa cari o lada de bere la etajul 3 si esti praf, faci trei pauze.

Te prinzi? fara nimic altceva, timp de trei zile. Dacă o car până la 3, de 3 ori dus intors fara sa ma opresc e ciubucul tau, daca nu o platesc eu. :D

In vremurile "vechi" la alimentara din colt, daca reuseai sa apuci sticle de lapte erau de regula cu lapte acrit, asa ca il fierbeam si produceam branza "dietetica" si zer din belsug. 

Sunt foarte curios cum mai poate cineva din Bucuresti sa produca (sa faca rost) de zer in ziua de azi

Simplu. Are şmen cu cineva de la ţară care îi aduce lapte de vacă "fără os"...

Despre laptele de la automatele din intrarile la metrou stie cineva dintre voi daca E sau nu E?

Eu l-am incalzit cand a inceput sa se acresca, am stors casul, iar zerul ramas a fost destul de gustos.

Nu consider ca am organism de sportiv :D

• Upvote 1

Despre laptele de la automatele din intrarile la metrou stie cineva dintre voi daca E sau nu E?

As merge pe "E". Mie-mi pute a vaca si atunci pentru mine e minunat!

@@MBZ: Evident ca tu alegi ce-ti pui in lipie si cat de mare este. Dar asta o faci dupa ce constientizezi ca e ok sa procedezi astfel ;). Refuz sa cred ca majoritatea membrilor societatii s-a gandit dintotdeauna ca "poate e suficient sa mananc atat, nu imi trebuie ceva extra", mai ales daca erau "la o berica" - repet, exclud aici adevaratii sportivi de performanta, ce probabil oricum nu stau pe forumuri.

Nu am dorit sa ofensez, am vrut doar sa fiu "franc" (in spiritul ideii "prea mult ciclism de performanta pe forumul asta..."). Sunt de acord ca efortul este foarte important. In egala masura, un efort mare nu poate "da inapoi" colesterolul "injectat" de prea multa grasime (in general). 

Da, organismul este adaptabil. Si da, nu suntem toti identici, asta e de la sine inteles. Da' parca-mi vine sa-l citez si aci pe nenea @@maus, care a spus candva ca "prea ne concentram pe ce bagam pe gura si uitam de ce ar trebui sa scoatem din picioare" (sau ceva de genul asta). 

Acum vreo 2 zile, la Realitatea si nu numai, vreo 24 de ore s-a facut mare tam-tam ca nu stiu ce studiu american (pe oameni? pe soareci?) a ajuns la concluzia ca laptele provoaca ... cancer. 

O fi ajuns si la urechile lor o bucatica din Studiul China :)

Bineinteles ca in studiu nu se face referire in mod specifc la lapte, ci in general la proteine, si nu provoaca ci favorizeaza  :)

studiul china...ala unde la pagina x zice ceva ca pe urma la pagina y sa zica altceva?

ala din care reiese ca daca chinejii nu pot manca lapte io o sa fac cancer?  Beton. E din acelasi ciclu cu "daca un bebelus nu poa sa haleasca o friptura nici eu nu ar trebui sa manc una"?

• Upvote 7

@@tomcat

Respect orice alegere personala, cata vreme ramane personala si, cel mult, prezentata ca si experienta proprie. Cand deja se exagereaza, e mai greu...

• Upvote 2

Asta ca sa poata cumpara laptele cu 50 bani litrul de la tarani si mai apoi sa vanda cascavalul cu 50 lei kila.

• Upvote 1

Daca cum sa nu provoaca cancer , deja mor de ras de ce prostii mai spun cercatatorii. Atunci de ce la tara oamenii care au baut lapte natural de la vaca,capra,bivolita or trait atat de mult. Batranii din prezent de la tara care au baut laptele ca pe apa, traiesc si acuma si sunt mai lucizii la minte si mai sanatosi si in putere(bineinteles nu se pot compora cu tineret 20-30 ani) decat oamenii de la oras , care au mancat prostii de la oras.

Presupun ca nu ati inteles ce am spus ...

Si tocmai cand va dadeam intr-un anumit sens dreptate :)

Ca sa fiu mai explicit : In Studiul China se face o corelatie intre consumul ridicat de proteine si favorizarea dezvoltarii cancerului. Intr-un experiment pe soareci a fost folosita cazeina din lapte pentru a demonstra asta.

In cazul unui sportiv nu ar trebui sa fie probleme, avand in vedere necesitatea unui aport spiorit de proteine, necesare pentru refacerea musculara.

Din punctul meu de vedete laptele are alte probleme, asa cum s-a tot discutat.

• Upvote 1

Pentru conformitate:

http://www.realitatea.net/sanatate-laptele-este-sursa-de-cancer_1414942.html  (deci ... Harvard!) ... partea cu prostata poate fi copy&paste si pe topicul cel nou cu alegerea seii potrivite .... 

si alt link cu pareri pro si contra (interesanta parerea lui dom' doctor "Menci", si el e cu cancerul) 

http://www.eva.ro/dietafitness/nutritie/laptele-este-bun-sau-nu-pentru-sanatate-trei-pareri-pro-si-trei-contra-articol-50045.html

Mergeti la tara si vedeti cati batrani au cancer de la lapte. Sunt alte chestii care pot cauza cancerulul  ca alcoolul si tutunul.

..sau traitul in Bucuresti, eventual in sectorul 6. Tone de noxe (vara, pe la ora 5AM se simt cel mai bine cand deschizi geamul) combinate, eventual, cu semipreparate :D

"Bojocii e fericiti"

Am uitat sa precizez , poate laptele ala de la supermarket cu tot felul de ingrediente bizare si ciudate, gen conservanti alimentari , E-uri si alte chimicale , poate acela provoaca cancer, dar in nici un caz laptele natural de la tarani.

Pentru conformitate:

http://www.realitatea.net/sanatate-laptele-este-sursa-de-cancer_1414942.html  (deci ... Harvard!) ... partea cu prostata poate fi copy&paste si pe topicul cel nou cu alegerea seii potrivite .... 

si alt link cu pareri pro si contra (interesanta parerea lui dom' doctor "Menci", si el e cu cancerul) 

http://www.eva.ro/dietafitness/nutritie/laptele-este-bun-sau-nu-pentru-sanatate-trei-pareri-pro-si-trei-contra-articol-50045.html

Da. Deci e vorba de celelate 2 probleme legate de lapte discutate : hormonii si faptul ca de fapt cei ce consuma preponderent lapte au sanse mari sa faca osteoporoza. .

Mergeti la tara si vedeti cati batrani au cancer de la lapte. Sunt alte chestii care pot cauza cancerulul  ca alcoolul si tutunul.

Eu as spune ca e posibil ca chestia asta cu batranii de la tara care sunt sanatosi,  sa fie cam un mit ...

2 dintre  bunicii mei care au avut vaci toata viata, au murit de cancer la aprox 77 de ani . Dar ultimii zece ani din viata au fost cu medicamente , tratamente cu raze etc.

Eu cred ca in afara de varsta la care poti sa ajungi, conteaza si care  e calitatea vietii din final .....

Alimentatia contribuie cu mai putin de 50% la starea generala de sanatate, inca pe atat e miscarea (pe care taranii o cam fac toata ziua), restul starea psihica. Taranii pe langa laptele fara chimicale/antibiotice (eventual) mai consuma si legume si fructe proprii.

Lactatele lumea le mananca pt calciu nu pt proteine, oricum sunt proaste pt amandoua, cred ca ati mai auzit clasica "Oamenii sunt singurele animale care consuma laptele altor animale dupa ce nu mai au nevoie". Eu nu prea concep om normal care poate gasi o explicatie logica. Apoi vacile alea sunt tinute artificial sa produca lapte.

Un doctor roman detaliaza pt tot taranu

"Oamenii sunt singurele animale care consuma laptele altor animale dupa ce nu mai au nevoie". Eu nu prea concep om normal care poate gasi o explicatie logica. 

O fi poate fiindca omul e singura fiinta inteligenta capabila sa recolteze laptele altor animale ca sa-l bea? Ca altfel toti cainii si pisicile mele se bucura nespus de un bol de lapte de vaca, chiar putin acrit, n-am vazut unul sa dea cu botul si sa plece. Sau ar trebui leopardul cand prinde antilopa sa o suga in loc sa o gatuiasca sa fie lumea convinsa? Sunt convins ca aproape orice mamifer s-ar bucura de un bol de lapte de vaca.

• Upvote 7

Eu spun asa . Beti lapte, dar cu masura (de preferat cat mai bio -  lapte de capra pentru cine are surse) . Mai degraba derivate : iaurt, sana . Faptul ca facem relativ mult sport,  cred ca compenseaza diversele dezavantaje ale laptelui.

• Upvote 1

@@tomcat bine zis in legatura cu laptele de capra, un +1 de la mine. Laptele de capra este cel mai sanatos , nu stiu exact poate gresesc dar este recomandat celor cu astma.Dar aveti grija de la cine cumparati lapte de capra, deobicei sunt si oamenii saracii si neingrijiti si fara respect de sine care detin capre neingrijite si il depoziteaza prin cine stie ce conditii sau nu respecta norme de igiena, iar in aceea situatie laptele devine periculos pentru consum. NU interpetrati gresit , daca cumparati lapte de capra este cea mai buna solutie de 5 ori mai bun decat cel de vaca, doar cu precizarea sa fie cumparat de la surse sigure , cu oamenii care respecta norme de igiena.

O fi poate fiindca omul e singura fiinta inteligenta capabila sa recolteze laptele altor animale ca sa-l bea? Ca altfel toti cainii si pisicile mele se bucura nespus de un bol de lapte de vaca, chiar putin acrit, n-am vazut unul sa dea cu botul si sa plece. Sau ar trebui leopardul cand prinde antilopa sa o suga in loc sa o gatuiasca sa fie lumea convinsa? Sunt convins ca aproape orice mamifer s-ar bucura de un bol de lapte de vaca.

Se pare ca inteligenta multora se opreste aici. Omul a evoluat pana aici de foame, nicedecum nu au studiat ei ce e bine si ce nu, dar acum ca sunt si studii nu exista nicio scuza.