tomcat

Laptele si organismul sportiv

Recommended Posts

Cred ca ar trebui definit "organismul sportiv" in contextul acestui topic[...]

a traspuns @ Traveller "merita luati in discutie pentru sportivul aerob amator, ca noi"

Asa cu studiile dintr-o parte si din alta...oricum nu conteaza ca e clar ca MBZ & Co. nu-si schimba opinia.

MBZ nu are o opinie foarte ferma dar nici in bataia vantului, si oricum nu poate fi luat ca etalon spre deosebire de altii care se afla in centrul universului lactat ci mai la periferia caii lactee.

Nu sunt un consumator invederat, iar cand il am de buna calitate consum cu moderatie si indeosebi ca mijloc de refacere dupa si nu de pregatire pentru efort.

Avand o malformatie a stomacului, orice alimentare pre efort, chiar si daca mananc de sub unghii imi creeaza crampe si stari de voma in prima parte a efortului.

Asa ca pregatesc sarbatoarea cu minim 12 ore inainte de startul acelui efort si de obicei folosesc reteta de budinca publicata la alimentatie.

Dincolo de stereotipii si trenduri, super campioni si elite ale sporturilor, noi cei care facem o bruma de miscare, dupa un tipar consecvent, in special pentru tonus muscular incluzand pe cardiacu', respiratie, transpiratie si depasind limitarile de ordin personal, ne aduce un avantaj, concret, imediat consumul de lapte si in ce forme.

Asta este scopul topicului.

• Upvote 3

Stomacuri diferite, organisme/oameni asijderea.

Unora le prieste, altora nu.

Nu exista retete, fiecare procedeaza in functie de observatiile personale directe.