sebulbausb

Sfat Achizitie Bicicleta

Recommended Posts

Salutare,

As vrea sa profit de reducerile de iarna si sa imi cumpar o bicileta, insa nu prea stiu la ce sa ma uit inainte sa aleg una.

Am mai avut biciclete, vai de capul lor.. le-am forjat prin Bucuresti, insa nu am idee ce dimensiuni aveau cadrele.

Bugetul ar fi pe undeva la 1300 lei. Inaltimea:1.80, greutate:80kg. 

As vrea ceva MTB pentru Bucuresti, insa n-ar strica sa o pot lua si la munte.

Multumesc frumos!

Dute la un magazin si incearca cateva, in principiu cu cat este mai usoara cu atat iti va fi mai bine,  ideal ar fi sa fie sub 14 kg, eventual sa aibe sau sa ii pui ulterior slickuri mai subtiri.

Ca echipare sa aibe macar un schimbator spate Altus, merge si V-brakes, minim shimano acera, Br-430 parca,  

Sunt curios daca gasesti ceva mai ok de atat in bani astia, vorbesc de una noua.   http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=13233

Salut, 

Da, noua as vrea.. nu prea ma incanta gandul de sh pentru ca nu prea vreau sa nimeresc furate.

Treaba cu magazinul cu siguranta o voi face, momentan vreau sa ma hotarasc si sa aflu ce imi trebuie. 

Multumesc mult mumus!

Asta da, o oferta bunicica. Mai ales daca la reducere este fix marimea necesara.

Salutare,

Banii i-am strans aproape. Am vazut de curand un umf si imi cam place cum arata, iar la pret pret pare ok. La componente in schimb, nu prea ma pricep. 

Daca puteti da o parere, multam!

UMF= United Merida Freeriders.

S-ar putea sa nu fie potrivita scopului, acela pe care nu l-ai definit clar....

Am vazut de curand un umf si imi cam place cum arata, iar la pret pret pare ok. 

astea sunt criterii dupa care cumperi sa zicem la ... emag. Iti trebuie o bicicleta pentru sarituri? 

:)) probabil aveti dreptate. M-am plimbat la un moment dat cu o astfel de bicla si mi s-a parut ok.. Dupa cum am zis, sunt noob si de aia ma uit "ca la emag".

Multumesc!

Antevorbitorii ti-au dat sugestii bune, iti trebuie probabil marimea L (19") iar RAM si Ferrini (ambele bulgaresti) au raport pret-calitate foarte bun.  

Sebulba (bănuiesc că ești fan star uărz ;) )

Pentru dimensiunea potrivită a cadrului aruncă un ochi pe acest topic:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/14579-diverse-calculatoare-online/

postările #3 și #8 îți vor da o idee  despre mărimea cadrului ( îți măsori diversele extremități ale corpului pe care-l posezi și cu care-ai fost înzestrat - ăăă, nuu, acea extremitate nu e nevoie să fie măsurată ;) ) 

Din prima grupă doar Magellan e mai răsărită, dar se explică deoarece e redusă de la o categorie un pic mai scumpă.

Din grupa a doua RAM fără discuţie, este un cap peste celelalte.

Multumesc din nou dupa 1 an jumate aproape pentru ajutor.

Din cauza unor probleme, am reusit abia acum sa achizitionez gagica asta: http://www.sportdelivery.com/en/product/29051-cross-bicycle-GRX-8-27.5/8422--Black

Furca nu e pe "gusturile" mele, insa bicla ruleaza foarte ok fata de ce am avut eu pana acum.

Tare mi-ar fi drag sa o scot din Bucuresti si sa o bag pe un traseu de munte usurel.

Daca aveti idei /sugestii/ intalniri/ planificari care accepta si oagari amatori, ar fi superb.

Numa' bine!