pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

Ca sa raman in tema acvatica, o poza cu lacul Dragan (facuta sambata asta): 

101_0493.JPG

• Upvote 2

Băi, io vă invidiez mult pă voi clujenii.

Păi fă ca mine: lasă Bucureştiul şi mută-te la Cluj! 

• Upvote 2

Am gasit niste poteci noi, dar pe alocuri sunt complet blocate de vegetatie. Intr-o zi de sarbatoare mi-am luat foarfecele de gradinar si m-am apucat de treaba. Patru ore am muncit ca sa curat cativa kilometri de drum. Puieti de arbori, brusturi arborescenti, urzici de peste doi metri si rugi de mure cu spini gigantici. M-am urzicat in ziua aia mai mult decat in toata viata la un loc.

DSC_0543.JPG

Murele inca nu erau complet coapte dar tot m-am apuc sa culeg cateva.

DSC_0544.JPG

Nu sunt sigur daca a meritat, aproape la fiecare mura am primit cate o intepatura. Ultimul spin l-am scos din deget dupa patru zile...

DSC_0545.JPG

• Upvote 6

Seara, dupa program, pe dealuri, prin padure, pe langa Sibiu

R56UAk.jpg

• Upvote 3

In timpul programului: 

eqwVexP.jpg

Daca tot am fost "pe zona", era pacat sa nu trag un Postavaru la ce vreme a fost azi:

bwyzRvP.jpg

Ma repet, nu ma satur de poteca aia! :D

• Upvote 3

O bere la inaltime - Vf. Oncesti 1713m

27hoJC.jpg

• Upvote 4

Si o poza de la tura de ieri. Sa ma ierte 'mnezeu, da' rad si facandu-i upload.

Continuarea la topicul cu filmulete, cand o avea @@Croocodillul timp sa se ocupe. Crocodil, sa nu tai nimic din alea... 7 (???) momente cheie!!!!!

yO7tbpW.jpg

• Upvote 6

Io zic ca bicla aia a facut o tumba prin aer si s-a proptit in pamant cu roatele-n sus. Apropitarul omletei era deja pe faras.

• Upvote 1

nu am vazut nimic grav pe filmare... cazaturi normale, prea mult entuziasm fata de nivelul tehnic, altfel nu se explica, doar daca i-ati facut vreunu gluma cu ulei de lant pe discu de frana :))

alegerea traselor foarte proasta si tarzie, inca n-a invatat sa ridice ochii din furca.

• Upvote 4

prea mult entuziasm fata de nivelul tehnic, altfel nu se explica, doar daca i-ati facut vreunu gluma cu ulei de lant pe discu de frana :))

La asta m-am gandit si eu: ori i s-au stricat franele, ori se da mult mai tare decat ar putea sa se dea in conditii de siguranta.

Cazatura aia finala a fost cu endo / sarit peste ghidon?

Nu are treaba frana, nu e ea de vina, ati vazut cum a intrat intentionat in santul ala, amator cu prea mult nfs in sange:)

O sa va calmati rapid.

Omul merge extraordinar de bine pentru gabaritul sau la deal, iar la vale se descurca onorabil.

De data asta a fost diferit, dar nu din motivele enuntate de voi. Explic: tura asta a fost dupa cea in care Crocodilu' m-a avut pe mine-n fata cand a filmat. M-a rugat sa iau eu camera, ca sa-i intorc favorul. N-aveam cum, trebuia sa insotesc p-altcineva pe coborare. Ca urmare, l-a rugat pe Marius, acesta fiindu-i un vechi si foarte bun prieten. In consecinta, in pofida ecarturilor imense de echipament (FS foarte performant de enduro pentru Crocodil, HT modest pentru Marius) si a unor oarecare diferente de experienta, Marius a fost cel mai bun si daruit prieten, facand tot posibilul pentru a nu-l scapa pe Croco din cadru, no matter what! Eu il apreciez pentru asta, mai ales ca-n locul lui sa fi fost, pentru mine ar fi primat instinctul de conservare.

Cazatura de la final a fost cu zbor, aterizare pe spate in santu' ala imens de viitura si apoi bicicleta deasupra, peste protagonist. Sa dauna totala (conf pozei), snake pe fata, telefon spart, julituri, vanatai, icnete si suferinta. Si poate ne va ierta Marius vreodata, cu hohote interminabile de ras.

mumus, nota 2! L-a tras inclinatia terenului in dreapta, da' n-ai cum sa-ntelegi daca n-ai patit-o. Profesionistu-le!

Pana la urma e bine ca n-a patit nimic grav si ca a iesit doar cu saua busita. Astea sunt cam cele mai periculoase cazaturi, stiu oameni care s-au ales cu clavicule rupte la faze de genul asta.

Dar trebuie sa il invatati sa foloseasca franele si sa se uite in fata :P

vav, un lucru am sa-ti zic: SPD!!! :P

Asa ca nu mai rade!

PS: filmu' cu tine cazut pe Leaota il pui tu ;)