pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

O sa va calmati rapid.

Omul merge extraordinar de bine pentru gabaritul sau la deal, iar la vale se descurca onorabil.

De data asta a fost diferit, dar nu din motivele enuntate de voi. Explic: tura asta a fost dupa cea in care Crocodilu' m-a avut pe mine-n fata cand a filmat. M-a rugat sa iau eu camera, ca sa-i intorc favorul. N-aveam cum, trebuia sa insotesc p-altcineva pe coborare. Ca urmare, l-a rugat pe Marius, acesta fiindu-i un vechi si foarte bun prieten. In consecinta, in pofida ecarturilor imense de echipament (FS foarte performant de enduro pentru Crocodil, HT modest pentru Marius) si a unor oarecare diferente de experienta, Marius a fost cel mai bun si daruit prieten, facand tot posibilul pentru a nu-l scapa pe Croco din cadru, no matter what! Eu il apreciez pentru asta, mai ales ca-n locul lui sa fi fost, pentru mine ar fi primat instinctul de conservare.

Cazatura de la final a fost cu zbor, aterizare pe spate in santu' ala imens de viitura si apoi bicicleta deasupra, peste protagonist. Sa dauna totala (conf pozei), snake pe fata, telefon spart, julituri, vanatai, icnete si suferinta. Si poate ne va ierta Marius vreodata, cu hohote interminabile de ras.

mumus, nota 2! L-a tras inclinatia terenului in dreapta, da' n-ai cum sa-ntelegi daca n-ai patit-o. Profesionistu-le!

Pai de ce nu spuneti mai nene cu cine avem de-a face ?

Chiar a fost curajos sa se tine dupa Croco, avand in vedere diferenta de scula si experienta intre ei.

E bine ca a scapat doar cu vanatai, sper sa nu-l apuce durerile mai incolo.

Ii urez sanatate maxima si ture cat mai faine fara alte incidente !

• Upvote 1

Daca astia se duc la vreun concurs, chestie pe care eu n-o servesc, merg eu. Doar ca nu stiu traseul. Care rade, mama lui e minoritate.

• Upvote 1

Pai el are o teorie: dacă ai cât mai mult echipament de protecție o să pici de o sa te saturi. Dacă nu ai DELOC, nu o sa pici niciodată :))

• Upvote 2

Crocodilu' la treaba.

Asa poate ma iarta si nu pune filmuletu' cu "Operatiunea <>"... ;;)

Si inc-o poza facuta-n pauza dintre cele 2 ture.

AVtaIvd.jpg

ArcJYp1.jpg

• Upvote 4

Gumele alea cu talon crem ce sunt, Onza?

Zice aici ca sunt "Onza Ibex FRC TLR SkinWalll 27.5x2.4". Hal de denumire de cauciuc de bicicleta #-o

Aha. Acum se explica si de ce TT are forma aia dementa.

Este grozav ca ai convins ciobanul sa-ti pozeze. Totul insa e stricat de incadrare si compozitie. 

• Upvote 1

Cu incadrarea nu a avut incotro. Trebuia sa apara si bicla in poza :-

• Upvote 1

Totul insa e stricat de incadrare si compozitie. 

Niste argumente clare n-ar strica. Macar sa invat si eu ceva util.

Pai, sunt multe de zis

De ce ai fotografiat stramb? Asa o incadrare ar fi mers la fotografia urmatoare suprinzandu-l pe distinsul domn care se chinuia pe panta.

Pe parte de compozitie, indicatorul si bicicleta nu au ce cauta in cadru. Ce intentionezi sa-mi spui? Ca e bicicleta ciobanului? Ca pazeste indicatorul? Ca orice fotografie de portret are niste reguli inspirate din pictura, cauta si tu pe google.

Valabil pentru toate, gandeste inainte sa dai click: cine e subiectul? ce vrei sa arati cuiva prin respectiva fotografie? O bicicleta sau un personaj? E vreo relatie intre ele? 

Astfel de lucruri fac diferenta dintre ceva la care te vei mai uita si tu peste cativa ani si un fisier dintr-un folder de care vei uita si il vei sterge fara sa-ti dai seama.    

• Upvote 3

20140920_174601_zpsa2651aeb.jpg

Ce-mi plac traseele de genul asta. Am si eu cateva dar din pacate foarte scurte.

E tare palpitant pe coborare cand nu stii daca sa te izbesti intr-un copac sau sa intri in râpă.

• Upvote 1

Pai, sunt multe de zis

De ce ai fotografiat stramb? Asa o incadrare ar fi mers la fotografia urmatoare suprinzandu-l pe distinsul domn care se chinuia pe panta.

Pe parte de compozitie, indicatorul si bicicleta nu au ce cauta in cadru. Ce intentionezi sa-mi spui? Ca e bicicleta ciobanului? Ca pazeste indicatorul? Ca orice fotografie de portret are niste reguli inspirate din pictura, cauta si tu pe google.

Valabil pentru toate, gandeste inainte sa dai click: cine e subiectul? ce vrei sa arati cuiva prin respectiva fotografie? O bicicleta sau un personaj? E vreo relatie intre ele? 

Astfel de lucruri fac diferenta dintre ceva la care te vei mai uita si tu peste cativa ani si un fisier dintr-un folder de care vei uita si il vei sterge fara sa-ti dai seama.    

Hai sa-ti raspund in ordine.

Chiar daca nu-mi prea place acest tip de abordare, am tras stramb doar ca sa bag si bicla in cadru, cum bine a remarcat un coleg mai devreme. 

Cat despre a doua remarca, nu am intentionat sa fie un portret. La tine cand apare un om intr-o imagine inseamna ca musai trebuie sa fie portret? Sunt 3 elemente in cadru care, impreuna cu restul imaginilor, compun un fotoreportaj (asta fiind "defect" profesional - asta sunt, asta fac si aici lucrez: http://foto.agerpres.ro/index.php?q=&a=angelo&d=-1&h=0&r=1&md=0&f=0&e=0&x=0&t=0 - aici vezi munca mea din ultima perioada - rasfoieste). 

Si ca sa revin, mini-povestea ar fi: suntem cu bicla, urcam pe munte, directia de mers, oamenii pe care i-am intalnit si coborarea din padure. Deschide-ti ochii si mintea, vei intelege. 

Deschide-ti ochii si mintea, vei intelege.

In teatrul Noh japonez exista un concept Shu Ha Ri, care inseamna "invata/detaseaza-te/transcende". El vrea sa spuna ca inainte de a fi "revolutionar" trebuie sa stapanesti bine ceea "nenorocita" aia de teorie (din manual). Vorba vine, "manual", fie si numai de pe internet, ai material enorm despre fotografie, de citit in urmatorii 10 ani, fara probleme. Asta cu trasul stramb si fotoreportajul cu o doamna taiata pe jumatate, prea sunt incalcarea regulilor standard, lasa-i pe maestrii sa le zguduie.

Grupul tau de 4 fotografii chiar nu-mi sugereaza ceea ce ti-ai propus: fotoreportaj, pentru ca ultimele 3 par a fi exact contrariul, "staged" si cadrul tras stramb e de departe cel mai ciudat cu putinta.

Eu inca nu sunt convins ca Trevizes vorbeste serios.

Numai bunul Dumnezeu stie cand se intampla asta.

Uite d-aia nu impartasesc eu imagini si impresii personale, ca sa nu vina maiestrii sa mi le zguduie :D

Oricum, ca tot facuram referire la arta, teatru japonez si scame artistice, singura regula universal valabila este ca frumusetea sta in ochii privitorului(fie el si orb cartita) si nu in ai criticului.

• Upvote 2