pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

Vf Magura 1300m - traseul scurt de la Geiger, jos toamna, sus iarna cu multa ceata si fara zapada.

Traseul cu multa frunza care acopera multele pietre dislocate de motoare ceea ce creste gradul de dificultate la urcare si mareste cantitatea de adrenalina la coborare :).

o4OwEC.jpg

TmJBSg.jpg

jkZGxR.jpg

s6BozU.jpg

Eu si colegul de tura

A2F9BM.jpg

• Upvote 5

pano%2520Tataru.jpg

[nu e de "azi", dar impresiile sunt puternice :)) ] - Tataru!

• Upvote 5

Dar ce bine arata in poze/filmulet :D

S-o completăm (punctul mic şi albastru):

YnkqYwE.jpg

• Upvote 4

UdINJY5.jpg

bnFFFyW.jpg

Băi cât am împins la tura asta, să nu vă pună dracu' s-o faceţi cum am făcut-o şi noi :)

http://connect.garmin.com/modern/activity/628997719

De la 1050 până la vreo 1600 am făcut cam 90% push bike...

Ma super oftic ca n-am fost. si oftica asta m-a determinat sa incep un proiect :) more to come mai pe seara ...

De ce pushbike? A fost vant?

A fost şi vânt, dar nu ăsta a fost problema, ci traseul inabordabil pe bicicletă o mare parte din tură. Știam cam la ce o să fim încercaţi, eu îl făcusem acum 2 ani în sens invers (zona de împins care se vede în poze), dar aveam speranţa că nu e aşa rău acum că m-am mai antrenat, da de unde... Unul pe Bikemap mai şi trolla şi zicea că e traseu uşor de duminică! Paştele lui! (asta că mi-am adus aminte de tura de acum 2 ani :D )

MapMyRide are o manieră foarte simpatică de a te anunţa de existenţa unor zone din astea "drăguţe". Dacă rampa sare de 15% devine mov, trece la vânăt şi, dacă nu te potoleşti ci trasezi rampă de peste 20%, devine gri :D. Te poţi pregăti sufleteşte din timp. ;)

Eu as prefera sa nu vad nimic pana la locul faptei. Altfel, riscul sa renunti de dinainte e foarte mare si cateodata pierderea e pe masura :)

Tu ai psihic bun, nu scancesti niciodata. De multe ori a trebuit sa citesc ce ai scris prin diverse locuri ca sa aflu ca de fapt erai zombie...

Mountainbikeing inseamna si pushbike ;) E drept ca si eu prefer sa stiu la ce sa ma astept :)

Bravo baieti.

Eu cateodata bag push-bike chiar si cand nu e cazul, mai antrenez si alti muschi.

Aţi coborât pe fosta pârtie de schi de la Muntele Roşu ?

Cred ca prin stanga ei cum coboram. Pe traseul turistic Muntele Rosu - Cabana Ciucas.

Aveam impresia ca pe traseul turistic  e mai greu de coborat cu bicla dar daca v-a iesit, bravo voua. N-am coborât pe pârtie doar am presupus că e mai accesibil.

E destul de greu, multa piatra cu nisip si aluneca, dar merge ... Din pacate cam scurta si nu foarte spectaculoasa coborarea, comparativ cu cat a fost de urcat. Oricum, vreau sa revin in zona, am o idee mai buna pentru un traseu similar. Daca o sa mai vrea careva sa vina :D

Probabil ultima iesire pe la munte pe anul asta: 

jyAPZ1q.jpg

gQKZbeI.jpg

fm4ZiIP.jpg

16Kxp1W.jpg

Un 15 noiembrie petrecut cum nu se putea mai bine: pe  munte cu soare si cu gasca de dat la vale :D

• Upvote 6