pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

La Brasov in zi de munca:

8koZzOl.jpg

Am urcat pana in Poiana și ulterior ne-am băgat pe Valea cu Apa și am continuat pe traseul OTR. S-a curățat in mare parte traseul. 

Pe aia neagra o stii oricum :)

Salut.

Ma interesa daca atunci cand ati fost voi pe acolo era vreun "semn" ca urmeaza un tsunami produs de taf-uri...

Traseul de casa al brasovenilor este afectat in mare masura in urma unor interventii de "ecologizare" a zonei de copaci doborati de o furtuna in februarie.

Zona arata acum cam asa: 11241202_10153865389807907_1896671906_o.

Mai multe detalii gasiti aici:https://www.facebook.com/brasovulpedaleaza/posts/1113885685307392

Probabil ca multi stiti zona, trecand pe aici la plimbari de agrement sau concursuri gen OTR, Brasov XCM sau BikeRace Brasov.

• Upvote 1

Uwe ... nu are treaba cu furtuna ci cu ce se intampla de mult prin zona respectiva. Daca te aventurezi din poteci in lateral 20-30m, dincolo de prima perdea verde, o sa vezi realitatea furtunii reavointei umane.

Am pus ghilimelele de rigoare in dreptul cuvantului ecologizare.

Si eu sunt la fel de indignat ca si tine, stiu ca taierea copacilor e sport national, dar nu ma asteptam sa ajunga pana la Stechil si sa calce in roti cu lanturi, potecuta mult iubita.

Ma tot gandesc daca o sa apuce sa se refaca ceva din defuncta poteca pana la concursul din 7 iunie, BikeRace, concursul organizat in locul Brasov XCM.

Atat m-am laudat cu traseul asta la prieteni din alte parti ale tarii si cand vor veni vor gasi dezastrul asta...

Mama lor de tapinari...

Zona arata acum cam asa:

Ce mizerie sinistra.

E afectat tot traseul, din Poiana pana jos, sau doar portiuni?

Se pare ca sunt afectate portiuni din poteca turistica ce coboara din Poiana pana in Șaua Tâmpei.

Dezastrul este in zona Poienii Stechil, aflata cam pe la mijlocul acestui traseu.

Din pacate, pare-se ca e afectat si single-trailul ce coboara din Șaua Tâmpei in Racadau, la Iepure.

Sper sa se refaca traseele, stiu ca se vor reface, dar nu stiu in cat timp, mai ales ca astia de la primarie zic ca au termen pana la sfarsitul anului sa faca ce vor.

http://www.romaniacurata.ro/silvicultorii-anonimi-extrag-40-000-de-mc-de-lemn-din-padurile-brasovului-dezastru-in-urma-lor-pe-traseele-turistice-galerie-foto/

• Upvote 1

Poteca aia nu va mai fi NICIODATA cum era. Odata ce ai latit-o cu tafu, ea nu va mai fi singletrail. O solutie ca sa fie dpdv bici'listic ce era, ea ca pe langa drumuletul ce va ramane acolo, lat, sa faci mai in stanga, in padure, un segment de poteca de la bancuta pana in Stehil. Asta daca nu se hotarasc astia sa rupa tot pe acolo in mai multe directii. Ca n-ai cum sa refaci chiar toate potecile de pe Postavaru. Citeam mai sus de poteca pana la Iepure si imi zicea ieri seara un prieten ce a fost in weekend in Brasov, ca si la intrare pe Valea cu Apa din Poiana Brasov nu e tocma' roza situatia. Dar drumu ala de taf, si daca-l niveleaza cum le cere legea, va fi dezastru ani de zile pe ploaie sau umezeala. Pana se asterne pe el un strat consistent de ace de brad, care fac solu ala de munte ceare aderenta buna si nu se transforma in papaleasca atunci cand ploua, vor trece ani. Pt mine, din pacate, ce am vazut zilele atea in pozele de la fata locului, inseamna incheierea unui capitol. Nu cred ca ma voi mai bucura la fel de poteca aia niciodata. Dar poate ajuta intamplarea asta, si toti cei care s-au bucurat de poteca aia vor iesi la protestele din toata tara sambata asta. Poate actiunea asta din Poiana Stehil va fi pana la urma doar o palma data unui rahat de catre astia de-si bat joc de noi si de padurile noastre de ani de zile.

• Upvote 2

Nu cred ca situtia e atat de neagra precum pare. Din cate stiu eu, cu o saptamana inainte de pozele astea ce-i drept (dar erau si atunci urme), drumul de taf nu intra pe poteca, doar o traverseaza in 2 puncte, bancuta si stechil, pentru ca mai apoi sa continue pe alta parte mai larga. In teorie deci, singletrack-ul ar trebui sa fie intact, mai putin astia cativa m care se vad in poze. O sa trecem insa azi maine prin zona sa vedem exact. Speram totusi ca "poteca din spatele casei" sa fie intacta, sau cel putin reparabila ...

Problema este ca actiunea ia amploare si nu putem considera momentul de fata ca unul final, din contra sunt suficiente semne ca situatia se va inrautati acolo unde nu se vede din sosea. In ultimii ani, de fiecare data cand am iesit din forestier si drumul vechi, am vazut un peisaj nou, mai industrial, mai sterp ... mai gol.

@@kkennyy Chiar te rog sa ne faci un update de la fata locului. Ar fi prea frumos sa fie asa cum zici tu. Pe de alta parte si Akebono zice bine. Nu cred ca asta e sfarsitul. e doar inceputul si daca nu sunt opriti la timp, muntele ala nu va mai fi ce a fost. Eu il mai trag de limba in seara asta pe prietenul meu ce s-a dat pe acolo in weekend. Stiu din sursa sigura ca un alt prieten din Bv, azi a mers la primarie (sau ieri?) sa vada ce se poate face dpdv legal. Voi cei ce stati in Bv ar trebui sa fiti varful de lance. Incercati si voi, un search pe goagle, un telefon la primarie. Trebuie sa se poata depune macar o sesizare la ei. Poate daca simt un pic de presiune, daca simt ca sunt multi cei carora le pasa, vor face ceva.

• Upvote 1

Inca o tura pe langa Vidraru cu soare, ploaie, iar soare si iar ploaie, dar foarte distractiva si in companie placuta (va mai astept si alta data)

a70e9022dcff2b73bc5b001546e20e99.jpg

cb3071e6bb339f93cce36f8c890fe031.jpg

1e41bbeda20f677c24deacdb02ce8244.jpg

• Upvote 3

Proaspete, de pe potecuta care duce in valea cu apa. Nu m-am intalnit cu nici un drum de camion nou, in schimb sunt mult copaci cazuti insa din motive naturale, nu este nici o urma de exploatare. Cred ca Uwe era pe alta poteca, asta este una secreta :). Rog sa-mi fie iertat faptul ca pun mai multe poze, dar o fac pentru ca se discuta mai sus situatia de la Brasov.

TJdw5rJ.jpg

dQFg5n4.jpg

90Plp4W.jpg

6aCGKMj.jpg

7NVf7t7.jpg

C5HuuWH.jpg

LehY1lG.jpg

• Upvote 3

deh, goprou ț-a trebuit. Nu-ț plăcea soniu.

Da' te iertăm. Pt. peisaje. ;)

• Upvote 2

let me guess, nu ti-a trecut prin cap sa pui camera invers :))

chesty e ca la spd, toata lumea o incaseaza prima data

• Upvote 1

Ba invers e (nu sunt chiar atat de topit :)) ), dar aveam backpac-ul la baterie și oricat as fi strâns de chingi tot se mișca. Deh, baterie sub o oră cu h4 black stock. Trebuie bibilita bine ca sa stea cum trebuie.

De saptamana trecut, inca un Tur de Sultanu, de data asta pe mtb cu @@jocky

20150503_160543.jpg

Mai multe poze aici: https://plus.google.com/u/0/photos/116501134360743573183/albums/6144889555109203601

Traseu: http://www.bikemap.net/en/route/2941723-sultanu/

Pt. ieri am cautat un traseu de mtb intr-o zona fara ploaie. Am ales traseul de la XCR - Sarata Monteoru - Buzau, dar pt. ca plouase inainte si ne impotmoleam in noroi, am ramas pe asfalt.

Mai jos o imagine cu satul Policiori, pe drumul spre Vulcanii Noroiosi.

20150510_144623.jpg

Mai multe poze: https://plus.google.com/u/0/photos/116501134360743573183/albums/6147481096727661377

Traseu: http://www.bikemap.net/en/route/2969124-tura-buzau/

• Upvote 2

@@kkennyy Chiar te rog sa ne faci un update de la fata locului. Ar fi prea frumos sa fie asa cum zici tu. Pe de alta parte si Akebono zice bine. Nu cred ca asta e sfarsitul. e doar inceputul si daca nu sunt opriti la timp, muntele ala nu va mai fi ce a fost. Eu il mai trag de limba in seara asta pe prietenul meu ce s-a dat pe acolo in weekend. Stiu din sursa sigura ca un alt prieten din Bv, azi a mers la primarie (sau ieri?) sa vada ce se poate face dpdv legal. Voi cei ce stati in Bv ar trebui sa fiti varful de lance. Incercati si voi, un search pe goagle, un telefon la primarie. Trebuie sa se poata depune macar o sesizare la ei. Poate daca simt un pic de presiune, daca simt ca sunt multi cei carora le pasa, vor face ceva.

A fost un amic de curand si mi-a confirmat ca dracul nu e atat de negru, dar se pare ca dramatizarea e la moda nu doar in ziare. Poteca e neatinsa in proportie de 90%, singurele portiuni afectate fiind vreo 50m in zona bancutei si vreo 100m inainte si in poiana stechil, portiuni care sunt oricum plate si cred (sper) ca vor fi refacute integral dupa ce se termina povestea cu arborii cazuti.

@@akebono poteca aia "secreta" e foarte faina. Am urcat si eu de cateva ori pe-acolo spre bancute. Din pacate, fiind mai putin cunoscuta, cred ca se va si debloca mai greu ...

Urcarea este inca curata, adica fix pe zona unde-i greu voinicului, partea de fals plat este insa compromisa acum. Sunt zone unde doar pe burta poti trece pe sub busteni sau urcand versantul stang.

Ati si urcat? Acolo pare sa fie iesirea din cabina mica. Iarna mare sus acolo :)

Kanzel. Neagra nu merge :). Era surprinzator de cald totusi, vreo 10 grade, dar ceata ...

OK, deci n-ati urcat :). Sa va fie rusine!