pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

Loco, de relaxare după Sultanu de alaltăieri. Deşi, fiind treij'dă grade la umbră, am cam dat în fiert. Noroc cu vîntu' şi cu berea de la "5 minute".

PICT3658.JPG

PICT3665_.jpg

PICT3677.JPG

PICT3680_.jpg

PICT3688_.jpg

PICT3694_.jpg

• Upvote 4

Eu as zice ca e nevoie de GPS oricum, mai ales intre Brebu si padurea aia de deasupra Fieniului :)

Mai e marcat traseul sau e nevoie de GPS?

Este marcat discret. In mare parte poti merge dupa marcaje, dar mai sunt cateva zone in care daca ai gps te orientezi mai repede.

@@MaC® traseul scurt.

O tura super faina cu de toate facuta "in spatele casei de la tara": Corbeni - Vidraru - Molivis - Vf Ghitu - Turburea - Corbeni

Urcari pe asfalt, urcari pe forestiere, push-bike prin padure, poieni cu flori, coborari tehnice si foarte abrupte, coborari in viteza pe forestiere si drumuri de tara, privelisti de vis de care cu greu imi venea sa ma despart.
Per total o tura aproape perfecta, pacat de pana inainte de intrarea in sat Tulburea, dar am rezolvat-o repede si i-am dat tare mai departe la vale spre casa, unde abia asteptam sa dau pe gat niste beri :)

Neaparat trebuie sa-mi iau un aparat foto compact bun, pozele sunt facute cu mobilul.

Traseul: https://www.endomondo.com/routes/537407179

km 15 - izvor cu apa rece si buna.

big.jpg

km 16 - aici se face dreapta pe noul drum care va ajunge la viitoare partie de ski Molivis

big.jpg

km 18.5 - de aici incepe push-bike-ul prin padure spre Vf Ghitu

big.jpg

km20 - dupa o ora de push-bike am reusit sa ajung in poiana de sub Vf Ghitu, numita Gheres de catre cei din zona,

acolo este un monumentul care celebreaza batalia de la 1330 de la Posada.

Intrucat nimeni nu a stabilit cu exactitate locul celebrei batalii, nu putem sti daca monumentul s-a construit la locul potrivit sau nu.

big.jpg

aprox. km 21 - priveliste spre Comuna Corbeni

big.jpg

iar putin mai jos pe partea stanga cum se coboara, pe langa padure, este alt izvor cu apa de unde ma alimentez si apoi la valeeee

big.jpg

• Upvote 6

Cateva din tura de ieri  - Busteni - Sinaia - Cuibu Dorului - Saua Dichiului - Babele - Omu - Saua Strunga - Padina - Bolboci - Saua Dichiului - Sinaia - Busteni :

like  :)>-

Un film de vineri (Babele - Omu - cab Malaiesti - valea Malaiesti, Glajarie, cab Diham, Gura Diham, Busteni). Destul de multa zapada, carat pe alocuri bicicletele si la vale dar peisajele superbe au sters impresiile negative.

• Upvote 3

Sâmbătă, spre vârful Omu (Sinaia - Cuibu Dorului - Saua Dichiului - Piatra Arsă - Babele - Omu - Babele - Piatra Arsă - Cota 2000 - Cota 1400 - Sinaia):

inU9fct.jpg

CV3Mh4m.jpg

• Upvote 6

@@Croocodillul, fain traseul, filmuletul dar si Nukeproof-ul, binenteles si celelalte biciclete, faina toata aventura.

Fain tare prin Fantanele, am fost si eu sambata sus pana la Dochia si am coborat prin Poiana Maicilor -> proasta idee: foarte putin rulabil din tot traseul, si mult prea ingust. 

Cate minute v-a luat Durau - Izv Muntelui?

Poza de pe coborare prin Poiana Maicilor:

9ehLK0Q.jpg

• Upvote 6

Cate minute v-a luat Durau - Izv Muntelui?

Pe axial zici? Greu de spus pentru ca am avut diverse opriri neprogramate (ploaie, poze, accidentare ... :) ). Probabil vreo ora jumate altfel.

Deci am fost 2 grupuri, ambele cu plecare din Bacau, ambele cu trecere pe la Dochia, dar nu ne-am intalnit. Tare :) Oricum, ne gandeam si noi la varianta cu poiana maicilor ... bine ca nu am ales-o din cate vad. Pe la fantanele se pare ca ramane singura varianta ok.

Eu am tot bagat Ceahlau' cand eram mic, da niciodata prin Poiana asta a maicilor. Mie imi place poza aia :D

Cateva fotografii de la ultima iesire in natura:

DSCN9278.JPG

DSCN9285.JPG

DSCN9307.JPG

DSCN9311.JPG

DSCN9318.JPG

DSCN9337.JPG

DSCN9338.JPG

DSCN9354.JPG

DSCN9371.JPG

DSCN9363.JPG

DSCN9391.JPG

Sa auzim de bine!
  • Upvote 4

Cam cum sunt de incantati baietii de Postavaru cam asa sunt incantat de trailul acesta care este la 1.5 h de acasa mers pe bike :

11537800_10153905981354186_8816378179813

• Upvote 2

Bah voi ati trecut pe-aici pe la mine prin ograda si nu ati dat un semn de viata? Sa va fie rusine :))

De la Durau la Izv Muntelui cea mai faina varianta ar fi forestier pana la scaune, un pic de push pana la Poiana Stanile, si pe urma pe curba de nivel Poiana Varatec, Poiana Maicilor... si de acolo la vale merge inclusiv cu hardtail. Axialu sucks.

cam asta e peisajul din Varatec (poza de prin 2009):

IMG_3029.JPG

• Upvote 1

Cam cum sunt de incantati baietii de Postavaru cam asa sunt incantat de trailul acesta care este la 1.5 h de acasa mers pe bike :

Diferenta intre cele doua e numai de vreo 38 de minute :) Adica bucata de care zici tu o parcurgi in doua minute, la Postavaru tragi vreo 40 :)