pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

Transfagarasan, 108km, 1800 diferenta de nivel dintre care 1000m pe serpentinele de 10km, nspe opriri "pentru poze" cica. Vreme perfecta, 22 grade jos, 6 sus. Ultima ora pe bezna doar cu lumini de semnalizare.

---

Aici ma gandeam daca totusi nu ar fi mai bine sa imi aleg sahul ca hobby. In alta ordine de idei se pare ca de sus, casca mea arata ca masca din Scream.

20181013_1458542_zpsxupsfenf.jpg

---

Aici ma gandeam cat mi-ar lua Uberul pana inapoi la baraj.

20181013_152106_zpsofm879my.jpg

---

Ultima oara cand am pus piciorul jos, mai exact curul.

43951407_1921687208127188_60456951323494

• Upvote 7
  • Like 1

Cam sus botu' șeii. Nu te rupe mai ales pe urcări unde ești aplecat pe ghidon?

LE: De ce zic? Pt că am schimbat acu' ceva vreme șaua SMP Extra cu o Selle Italia (am revenit la prima dragoste). Am pus-o perfect orizontal. 0˚.
Cu toate astea era ușor incomodă la ture mai lungi de 70-80 km...
Am reașezat-o la -1º și ta-daaaaa...
La tine e cu + la grade.  

• Upvote 1

am fost si eu o data pe acolo, daca nu am cautat intrarea....

Marfa filmarea 

Astăzi am fost la tură cu un viitor campion. Puștiul a făcut aproape 10km cu 260m diferență de nivel, pe forestier, single trail, rădăcini, de toate. :)

0C4maqLBqMJWHT3XsV7FSz0liTnGx31eWZ_m1xZ4

• Upvote 5

32 minutes ago, MaC® said:

Îmbătrânești, este? ;)

Nu înțeleg întrebarea 🤣

în urmă cu 11 ore, TAT said:

Tura prin Piatra Craiului.

Unde e potecuta, mai exact ?

• Upvote 1

@purix este in satul Magura. Cum urci din Zarnesti spre Magura, ajungi la o intersectie in sat de unde drumul face stanga spre satul Pestera. De acolo de la intersectie mai mergi aproximativ 500m si in dreapta se face o poteca imediat dupa o casa/gard.

@MaC®asta e subiectivă. Depinde de skill-uri că unii merg prin toate prăpăstiile și-i zic potecă. :)))

Și de biță. 
Și de curaj.

Am învățat să schiez relativ târziu (pe la 29 sau 30). Anul următor mă dădeam deja pe pârtia Carp în Sinaia (câțiva ani după, mi-am dat seama că fusesem oarecum nebun. Deși m-am descurcat foarte onorabil pentru un începător - nici nu prea erau prea mulți p-acolo). 

Faza e că pe jgheabu' ăla, io cu Merida mea care-i coadă-tare, 26" și dedicată XC nu pot concura cu un YT (așa văz io pă cadru ;) ) oricâte skilluri aș avea și oricât de anesteziat mi-ar fi instinctu de conservare.

Mi-aduc aminte de o  filmare faină din 2014 de la MTB Thassos a lu' @Croocodillul. La vremea aia el mergea pe un Giant FS de 29" și gpsu' de pe camera lui zicea că merge cu 42km/h prin niște zone unde io, cu tot curaju' meu nebun mergeam cu 28-30 și cu mulți morcovi în koor. 

• Upvote 3

Mdaaaa, bine că pui filmuleț tot cu-n posesor de Yeti, tot brașovean și tot preten cu cracadilu' :P 
Zdau unfriend.

• Haha 3

în urmă cu 14 ore, TAT said:

@purix este in satul Magura. Cum urci din Zarnesti spre Magura, ajungi la o intersectie in sat de unde drumul face stanga spre satul Pestera. De acolo de la intersectie mai mergi aproximativ 500m si in dreapta se face o poteca imediat dupa o casa/gard.

cand urci spre magura se face in dreapta drumul spre Pestera. Apoi prima stanga e "drumul" ce coboara pana in soseaua nationala?

Tura de ieri, am gasit un covor perfect aspirat, nescãmosat.

81ekAuv.jpg?1

• Upvote 3
  • Like 5

On 10/16/2018 at 9:18 PM, TAT said:

Tura prin Piatra Craiului.

Si versiunea mea:

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 6

Astăzi pe prima coborâre am îndoit bine urechea de la cadru. Cu gândul la cursieră care suferă și ea de aceeași boală și pt care încă nu mi-a venit urechea, am găsit un loc să cufund amarul.

OPZ_gGOzTVpcVnNNTknskZT8xJUyGEWEnly976ep

În rest a fost fain. Probabil ultima zi de MTB pe 2018.
Y9l4UkFdK_OvsYikCeCykkFlVTwf7x7uW1OvTghK

dHYJ4uEGESvwrpNvSvmO9I-70JvR60ZWKZ_GZHdE

• Upvote 5
  • Like 2

On 10/17/2018 at 6:05 PM, TAT said:

Aviz amatorilor: pe poteca aia era sa-mi iau un cal in brate sau el pe mine, dupa o curba. Fiind ingusta, calul urca cu caruta dupa el, o caruta speciala pt drumul ala. Au tras pe stanga lor, iar eu cu chiu cu vai am franat inainte sa ajung definitiv in sarma ghimpata montata pe post de parapet. Adevarul este ca nu aveam ce sa caut pe poteca aia, caruta era in mediul ei. Si inca un aviz, la inceputul ulitei, imediat dupa acea casa erau extrem de multe sticle de bautura aruncate pe jos. Fiind o viroaga, nu le poti ocoli.

On 10/20/2018 at 8:47 PM, paulrad said:

Astăzi pe prima coborâre am îndoit bine urechea de la cadru. Cu gândul la cursieră care suferă și ea de aceeași boală și pt care încă nu mi-a venit urechea, am găsit un loc să cufund amarul.

OPZ_gGOzTVpcVnNNTknskZT8xJUyGEWEnly976ep

Mare bãltoaca si ascunsa de frunze, n-ati plonjat niciunul peste ghidon?

1 hour ago, Danyutz said:

n-ati plonjat niciunul peste ghidon?

Am fost doar doi, iar bătoacele astea îmi sunt destinate mie indiferent de anotimp. N-am avut viteză :)

• Upvote 1

Prima parte din traseu este "potecuta" ?

https://www.bikemap.net/en/r/3578819/