pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

în urmă cu 59 minute, paulrad said:

Pe scurt: în camping a fost super aglomerat și țigănie, muzică și proști/proaste râzând până la 2am. A plouat joi de pe la 3am până vineri la ora 13, dar traseul a fost în stare bună, nu și campingul.

S-a lungit prima urcare că era noroi mare la intrarea în pădure după asfalt, în rest doar câte o baltă cu noroi ici și colo. A fost prima participare, dar mi-a plăcut mult traseul. După o poziționare proastă la start și un ritm haotic pe prima urcare, am reușit să termin traseul într-un timp (nesatisfăcător) de 4h53min din care vreo oră m-am gândit cum ajung în Saschiz dacă abandonez :)) 

Daca stiam ca si matale esti la plimbare, mergeam impreuna; mai schimbam o vorba :)

Am venit la doua locuri diferenta si te-am si vazut in traseu, daca ai avut echipament Cannondale, ca in poza de mai sus.

• Like 1

@Tolstoievski da, exact același echipament Cannondale cu baggy pants. :) Nu cumva am povestit pe forestier de Austria sau te-am întrebat pe trail dacă vrei să depășești? :)))

N-am povestit cu nimeni mai mult de o glumita scurta :)

Aveam tricou visiniu, neinscriptionat. A, si 15 kg in plus :D 

Tot de la TBT,

c4b76cd4114cab7304f3dd391d21bf31.jpg

683c68419f6d76619c109d20cecf0bd5.jpg

b880440fde4519770467097765d16d42.jpg

4cab5f9c4175b3905d5e8bcbd640f748.jpg

78f05a0f268bb809a5e0e71df9966dcd.jpg

f8a07790c569e1398b63bdb4c03c6d8c.jpg

• Upvote 6
  • Like 1

O ieșire pentru a-i face cunoștință lui Mircea pentru prima dată cu o cățărare cît de cît semnificativă (Măgureni, Prahova) și a explora niște drumeaguri de macadam din lunca Prahovei: https://www.strava.com/activities/2647701994

Tura s-a făcut din nou în 3, de data asta împreună cu @MaC®.

Urcarea a mers neașteptat de bine, coborîrea de vis.

Singura porțiune cu trafic semnificativ a fost DJ 720, spre Florești. Apoi, dincolo de palatul Micul Trianon, ne-a lăsat traficul, dar ne-a luat în primire canicula.

Am revenit în șosea și ulterior în gara Cîmpina, traversînd rîul în paralel cu podul feroviar de la 1909, cel care a suferit, recent, reparații capitale.

Biserica Sf Dumitru din Cocorăștii Caplii (1826), la care se ajunge pe o potecă între tarlale, apoi o pantă de 200 m și 6%, ”pavată” cu traverse de beton.

y4ms4EMLXTiP3RHvgpoZff6ZV-02qeZTiDb2-cWV

Vedere de la biserică spre Buștenari și munții Baiului.

y4m9euvOHiF5Y1LhFU9pbKlMic7ytPZDcTddV1LD

Provița, iapa și mînzul

y4malDDw7GtO_jdeWD5Vr3gl8Gji5rI2QmtAM-jJ

Un om bucuros că a ajuns în apex (via MaC). Unde a constatat că a uitat să treacă pe foaia mică...

69152265_1161567074038147_35492624167998

Margine de drum cu de toate.

y4mvUrPvLy0xznWDGbk2if_H4i0B4zjMBwBh6Ka2

Comunal în Măgureni, avea să piardă curând asfaltul. Canicula era acasă la ea.

y4m_kaSsmpb7iJz3WD1LijXMcCwVgmOLQQnKJem4

Familie în Cap Roșu, cartier de blocuri cam ”creepy” în Florești.

y4mKwcmXZbODak1pde1oDiuKIoQtmyON5ILP3F-V

Drum pe versantul stâng al luncii Prahovei. Avea să coboare chiar lîngă mal, pe un tobogan pietros. Căldură mare, cu disconfort accentuat. Pînă la urmă am trecut peste. Orice șofer de buldozer știe că așa se rezolvă problema. :P 

y4mxpH-anNU7N5wFyjcXwwDtB2NTTJgfy24mT6Fw

Podul feroviar de la 1909, care suportă cu brio traficul intens al magistralei 1000.

y4m_VkOmtaipVW-S--HGO5MWj0TS955Q9z_8Gmg7

Noi am traversat pe un pod pietonal în stare mediocră, care se zărește în spatele lui, în amonte.

y4mrkcWgVXyi1lFejGuVRBZE3ktlRmbQdnU8uHDC

La 15.54 am luat trenul Regio Călători, arhiplin, care ne-a depus la 17.30 acasă, în gară.

• Upvote 5
  • Like 4

Un traseul pe care-l fac maxim o dată pe an din cauză că e un pushbike de vreo 800m numai că acuma pushbikeul a început mai devreme, iar unde era înainte bucata de pushbike, acuma s-a transformat în carrybike :)

ljJeLVxrA7dWNrU0y14s-JG6VqAjghP__WK3bUAQ

V_TtPatDmHlrod8PAPBZUq55UFyRRpaiFuSEVDu0

XO19GyKP8km2kspmk20Bz3kGfpiRyiARzcLzDmLE

• Upvote 5
  • Like 1

Runcu. Dar nu satul de la poalele munților Leaota, ci unul mic, ascuns într-un colț de pădure ”din spatele blocului” Bucureștilor.

Sau cum să bei o bere în Dascălu fără să bați șoselele de la Dimieni sau Ștefănești, destul de pline de specialiști în raliuri, chiar și în weekend.

M-am întîlnit cu @BodoC azi-dimineață și am plecat ”într-alcoolo”, ca să mai descoperim un traseu off-road care ședea de ceva vreme pe listă:

https://www.strava.com/activities/2686923601

După ieșirea din Tunari spre Ștefănești, înainte de podul peste A3, se face un drum de pământ spre stânga, pietruit bine de tot.

y4m5_gcuPSzxgu3IoSpp4vOZubcLa-HX3W-44Ae4

Se traversează peste A3 pe un alt pod, care pare abandonat în câmp. Apoi se continuă pe drumeag de căruță (pământ bătătorit, double-trail), spre liziera pădurii.

y4mvJXnJLW6eIsDScWM6zndgaiHDvfWoY8yBxhsR

y4m75LC0QpYnoyAPKBviLXcnCIiFZC8PbApzP1RG 

Spre dreapta, plopii șoselei Ștefănești - Dascălu - Gagu.

y4mb_kDr-Py4asFfXKb29aPf2BP-GS9IxK-9da3W

Iar înainte, pădurea pe care o traversăm de-a lungul a cel mult 500 de metri.

y4mgeZgxK6fG0Chj01aqGXkzUCxhOHxmEgmrHqR3

y4mno3GrXJZWOFuY4DrO0wFcE514o3EH00dMhYqH

Se iese la lumină pe lîngă cele cîteva case ale satului Runcu (case care arătau chiar bine). Una avea pe poartă afișul ”Crescătorie de vipere”.

y4m0mng6sKIuh_GVH7JixKM-x68FsQh7xtYySACB

y4mhL-NJWwhrORB1DRDc5oPK-hXZlEGtLLudBN93

După berea regulamentară de dinainte de ora 12, înapoi pe un traseu care iese pe cîmpul dintre Căciulați și Dimieni.

y4mmsspTa8seQMvy_KtpcOtA9mOOUcd0pTzXQN67

Și era liniște, se auzea numai vântul care foșnea printre frunzele de porumb, și nu ne venea să mai zicem nimic...

y4mmrMvEjZN6-cZkvqskAe5dJtL_QETzsJZhcpTr

y4mcFh_Y6_r18UtduST-wLLgOO0QIF9ZK3cOMTFN

Ne-am întors pe drum de miriște înapoi în Tunari, cu avioane  deasupra noastră.

y4mogW2HimtizCpjk-mFHsk96P-lkoThgJNz9KhT

y4mc0SZ82iikmZQ6RRfDbsDSifxAkpcMsez2-GVj

y4mYd2tG5JN1Y5puX-IFsipvhv0urPCnHAmymIFB

• Upvote 1
  • Like 6
  • Sad 1

Undeva pe langa Saua Pelesului.

8gs5Q98.jpg

La intorcere de la 1400m la 1000m am intrat prin Sinaia Bike Resort pe Fairy Trail. Cam picanta coborarea pentru hardtail de 100mm. 8-X

T0oO0KM.jpg

• Upvote 4
  • Like 1

Azuga sus. Am mers spre Comarnic prin muntii Baiului. Meh... In mod neasteptat problema nu e in sus ci in jos. Se coboara 10-12-15km doar pe piatra sparta mare, fug rotile peste tot, cadru lovit de pietroaie, daca il ai de carbon trebuie sa stai cu cruciulita in gura. Intr-un grup separat de noi a cazut un baiat cu cotul direct intr-un varf de piatra, a venit Smurdul pe ATV.

ZNbRnC6.jpg

• Upvote 4
  • Like 1
  • Confused 1

în urmă cu 12 minute, Invitat special said:

In mod neasteptat problema nu e in sus ci in jos.

Numai la prima vedere. Urcarea e floare la ureche. Pentru coborâre e nevoie de mai mult... :)

Pare că nici de data asta nu scăpăm, vine toamna :(

N7C_PCa1ptNpppdeOOooKCB7pzPwHgQuaFeXy9dc

• Upvote 3

3 hours ago, Invitat special said:

Se coboara 10-12-15km doar pe piatra sparta mare, fug rotile peste tot, cadru lovit de pietroaie, daca il ai de carbon trebuie sa stai cu cruciulita in gura.

Astea-s traseele de mtb pe la munte, la ce te asteptai Cernica XC ? Ai fost si la Cheia anul trecut, era la fel. Pentru cadre exista protectii, unele mai groase, altele mai subtiri.

3 hours ago, Invitat special said:

daca il ai de carbon

completare: ”doar de o lună”

Pe urmă descoperi că nu pățește nimic așa ușor.

• Upvote 1

Pe valea Strâmbă ce coboară din Dângău Mic spre lacul Tarniţa (n-am mai ajuns la lac fiind întors din drum deoarece se vâna pe valea Râşca şi riscam să fiu confundat cu vânatul):

zE2wC1Q.jpg

• Upvote 4

Prima tura pe un traseu de Downhill, am reusit sa cad doar de 2 ori, iar pentru una dintre dati am si poza.

68901477_412376009401084_724205739218200

68377686_1310969839057909_21370984170782

67969903_2635596966474916_47245836876838

68921412_2643474792353800_71320544621635

• Upvote 7
  • Like 1

YbS2ODZ.jpg

Dupa evenimentul KOM asociat Turului Romaniei s-a trezit artistul din mine pe la Babe. Pacat ca promovarea a fost minina si au fost mai putin de 40 de persoane la off-road.

Plus cateva capturi de la finish-ul profesionistilor, in ordinea sosirii.

bjtm7Cz.jpg

XEu99lu.jpg

NQrBxgP.jpg

8vegdSm.jpg

FuTA3fd.jpg

DMR2IKr.jpg

AVH1gJl.jpg

• Upvote 2
  • Like 2
  • Thanks 1

Pedalând prin spaţiul mioritic blagian, pe dealurile din sud-estul Clujului:

c6bTfc1.jpg

• Upvote 3

31 minutes ago, Alegz30 said:

Dupa evenimentul KOM asociat Turului Romaniei s-a trezit artistul din mine pe la Babe. Pacat ca promovarea a fost minina si au fost mai putin de 40 de persoane la off-road.

off topic putin dar ca sa mentinem subiectul, @IonutA cum a fost la sosea?

@Alegz30 tura era greuta bine, 12km cu 1000m offroad chiar nu e la indemana oricui, probabil si asta a redus numarul participantilor.

2 hours ago, Invitat special said:

tura era greuta bine, 12km cu 1000m offroad chiar nu e la indemana oricui, probabil si asta a redus numarul participantilor.

Legat de competitie eu cred ca am aflat de pe freerider in mod intamplator. In rest nimic... organizarea macar a fost ok pentru o inscriere gratuita, destui arbitri si ne-au oferit apa la pct de alimentare si finish.

9.5 km de pushbike

wnwKHblQSX2daXnrPl5finnpvnVYFwLeqSFGNmNw

6VpOfoF1iW2U6z_HiJ4dccxKGqWFkzOMJvYl3Ac5

• Upvote 1

A explodat pur și simplu?

sau

Ai lovit ceva tăios?