pinkbike

Impresii de la tura MTB de azi: o poză, un film, un comentariu...

Recommended Posts

Napãi si eu am tot iesit dar n-am mai pus poze, asa ca las aici cateva de la ultimele ture.

IMG-7419.jpg
IMG-7421.jpg
IMG-7442.jpg
IMG-7456.jpg

• Upvote 4
  • Like 4

Marș de protest pentru agresarea pădurii Hoia cu drumuri și blocuri. Organizatorul amendat cu  4000 de lei de brava poliție română care la Constanța și la pârtiile de schi are orbul găinilor.

Yt5f2d2.jpg

6PkgAWn.jpg

• Sad 4

Iar am avut niște impresii foarte bune. De data asta de la traseul clasic de Câmpina - Paltinu, modificat pe alocuri.

Drumul spre Doftana fiind închis, în curs de asfaltare, am luat-o pe drumul de pămînt care coboară pe la fosta Fabrică de Acid Sulfuric.

y4mpFrwu68lQv9mhbNregXvhKVDTD1MVTDflEEfy

De aici drumul continuă să coboare printr-un mic tunel semi-inundat (pe sub fosta CF Cîmpina - Telega) și iese la podul peste Doftana. Dacă vreți să treceți pe aici, să țineți cont că e circulat.

y4mpwWzlT3YLFvu6o-rumDo_XBiPeVmw1W4DkXGo

Am urcat la Brebu și ne-am odihnit în punctul de popas și belvedere amenajat pe partea stîngă, la intrarea de după urcare.

y4muES68ciGH3ibfrqoJlAzR8TPsuziMkgM5E7eE

În Brebu domnu Leo a făcut cinste cu o bere, cu ocazia inaugurării noii dumisale troace, un Trek Fuel Ex 7.

Pe urmă am trecut (în mod neplanificat), pe lîngă lacul Brebu și nu ne-a părut rău.

y4m37aXj8-UV4V_VwLn5-ULvJcp4q270Eehhc2vg

Am revenit la traseul planificat înspre sătucul Podu Cheii, prins pe un fel de mic platou între Valea mare a Doftanei și niște mini-chei săpate de pîrîul Valea Rea, în nordul comunei Brebu.

y4mKynzlPdTF-janGrq0h3f-9nrmXsRst0lBldhg

Înainte și după podeț se parcurg o coborîre și o urcare în oglindă, de cîte 500 m și medie 12% (cu maxime spre 19%).

y4mbWza8miBdPuh5fZ8GL5CasLnaioXkK7zAq4Px

În Podu Cheii am tăiat-o pe ulițe, printre căsuțe.

y4mlsLy2qXs1dMPQG1q7t6n9TzH108S57XPdBJ_u

Sus, spre apus, se văd antenele de pe Șotrile.

y4mYPosygM4QkfbuviCw28_8kq9CMd4QltGYPaXi

Se coboară apoi pe asfalt la nord de cheile Doftanei (care acum aveau soarele în spate).

y4mXMgUpoK7SGPXYHmluC-erFsM10u0TObdwKc3u

Pe urmă am pedalat lejer către baraj. Urcarea a părut mai puțin lejeră, dar am rîșnit ușor  și am ajuns.

y4mjvNtv7BhDJsA0hoHUW7a26Tb571qL00cBsisD

y4mC8uat78VQ1Qfl9pHcHotOmUwAYQ2joxFVydLa

y4mO08fjFlGYaZ_8Rt2Ln8OjrquGBcVat5ROcYF1

Lacul Paltinu lucea în sub soare, iar noi speram că primăvara a venit ca să rămînă, nu ca acu 2 săptămîni, cînd ne-a tras clapa.

y4m_01NS0WFVIrZoCFEaIPuXJHe6nxIb2ubrgo2W

Ideea era să stăm pe iarbă, în zona de camping, ceea ce am și făcut. Nu era lume multă, nu era muzică stridentă, era doar o porție de relaxare.

y4myL8VCwcCO15mh3b8BUDRNIVqE3Gn9KLtA0jqi

y4mA1x-HDy7BKX9YI0K_GAThhvqZv25l7Z_MEM3Z

y4mz3bjEqSj1XmfPGaZge5qYOQksrcGRpdDsv3bQ 

La coborîre am dat ceva mai multe pedale decît credeam, pentru că aveam vînt în rafale, din față. În chei am oprit un pic, în rest am mers ață.

y4mFld0Vx9k6KjPABgHwaoJ06b3TWA1K5jRw1yYv

La întoarcere în Cîmpina am ocolit (odată cu întreg trafic auto) prin Voila și Drumul Taberei, la fix ca să ne bucurăm de o porție de mici la terasa Fîntîna cu Cireși.

Traseul (fără primul km, că am uitat să dau drumul la ceas):

https://ridewithgps.com/trips/64474189

• Upvote 6
  • Like 3

Speram sa reusesc sa fac toata tura propusa, dar din cauza zapezii a trebuit sa ma intorc pe unde am urcat.51089878616_ec9c574a6d_z.jpg

Da, lantul e pe pinionul mare :))

• Upvote 5
  • Like 1

@haarp liniștit, aici nu suntem pe topicul de adepți GCN. Nu se uită lumea la detalii de astea ;) 

• Haha 2

Azi am fost în premieră și am dat trailul pe care l-am săpat în toamnă + o coborâre pe care data trecută am înjurat de numa. A fost brici :))

Z4_RKfgQdkKwegXMRy2HDWaNeSVE3R4nqcRjb-QJ

iCvlKQSG_lq0w0YYmESByh36W2uIIWIbVUpjRyF4

• Upvote 5
  • Like 2

554gtu.jpg

• Like 1
  • Haha 1

Avem de toate pentru toți și orice condiții, doar cârcotașii cârcotește :p

Edit. Ah, stați să învăț să înot (da, nu știu :( ) și apoi să vedeți poze cu sup-ul pe lac 😛. O să trebuiască să actualizeze @Traveller mema.

• Haha 2

Astăzi am făcut unul din cele mai ”în vogă” trasee din zonă, Feriga Trail, ocazie cu care am testat cele 2 cărări săpate pe urcare, muncă povestită în topicul corespunzător: 

aiNOxdNle7tkvsJsK2WsjA6-hjgagOi5DXoy2Blc

Ne așteptam să fie noroi pe urcare, dar a fost brici.

TM7nYkC0IJ2ggg5r9JVIVfz98eEcUljxeKtgdd0b

Coborârea a fost chiar prea uscată. În zona cea mai abruptă deja pământul era mai mult praf condimentat cu mulți bolovani și deși am intrat pe secțiunea aia cât de încet s-a putut, pe la jumătate am prins viteză. Am zis un ”Doamne ajută” de mai multe ori și am scăpat. Colegu` mai puțin credincios a pus frână cu umărul. Ce să faci, ne încăpățânăm cu cauciucuri race. :( 

• Upvote 3
  • Like 5

Prima evadare de anul acesta, in weekend pe unele bucăți de Prima Evadare. Am avut parte de vreme bună și drumuri / poteci goale (zero poliție pe durata turei).

Concluzia turei: Avem de recuperat să intrăm în "oareșce" formă :)

3ZKRdl7.jpg

0bKQlYF.png

• Upvote 3
  • Like 2

Mi-a stricat zapada tura, a trebuit sa adaptez, da' mãcar a iesit poza fainã. "da da, 'ieram' pe pinionul mare - da' era si mare gradul"

Whats-App-Image-2021-04-12-at-17-45-30.j

Whats-App-Image-2021-04-12-at-17-45-30-1

• Upvote 3
  • Like 2

se vede ca ai tras ceva la tura, cu micul ala muscat inainte de a face poza.....blasfemie.....nu misca nimeni dupa ce vine mancarea, pana sa se faca poza regulamentara :D

E facuta ca sa ne arate cum e si in sectiune micul, cate e de bine facut. Banuiesc dupa cum arata masa ca a fost o tura pe cinste, la cat mai multe de acest fel sa avem toti tot anul acesta.

"Decât" patru mititei, fără cartofi prăjiți ...

Slab dom'le, slab. Data viitoare să trageți mai tare.

• Upvote 1
  • Like 1
  • Haha 2

5 hours ago, EyesOnly said:

se vede ca ai tras ceva la tura, cu micul ala muscat inainte de a face poza.....blasfemie.....nu misca nimeni dupa ce vine mancarea, pana sa se faca poza regulamentara :D

Mă scuzaț că intervin. Te-aș ruga să păstrăm ”normele” fotografice pentru celălalt topic unde se dă lumea îndoctrinată de GCN & co. 

Crocodilului să-i fie de bine!

• Haha 3

Clujul văzut din pasul Prislop (munții Gilăului)

AKVd30D.jpg

• Upvote 2
  • Like 1