Recommended Posts

hello,are cineva o clasificare componente?

Ma intereseaza Shimano,SRAM,Campa.

Ms si sorry daca a mai existat un topic asemanator (eu unul nu l-am gasit)

Clasificare dupa ce criterii? Cauta si pe google ca poate gasesti de ce ai nevoie.

Pai cel mai simplu e sa cauti pe site-urile producatorilor.

La Shimano la sosea, cel mai tare e Dura Ace, urmat de Ultegra, 105, Tiagra si Sora. La MTB: XTR>XT>STX>Deore>Alivio.

La Campagnolo e Super Record>Record>Chorus>Centaur>Veloce.

La SRAM la sosea ai Red, urmat de Force si Rival (nu mai stiu exact ordinea).

La Shimano la MTB, SLX nu STX, ala a fost acum peste 10 ani - o greseala de tastare cu siguranta. ;)

Si daca ai chef si banii necesari Shimano XTR-ul poti sa il tunezi cu componente Yumeya.

Pai cel mai simplu e sa cauti pe site-urile producatorilor.

La Shimano la sosea, cel mai tare e Dura Ace, urmat de Ultegra, 105, Tiagra si Sora. La MTB: XTR>XT>STX>Deore>Alivio.

La Campagnolo e Super Record>Record>Chorus>Centaur>Veloce.

La SRAM la sosea ai Red, urmat de Force si Rival (nu mai stiu exact ordinea).

Si SRAM pentru MTB? Sunt acele V5, V6 etc?

In ordine crescatoare X3 (oarecum echivalent cu Alivio de la Shimano), X5 (~Deore), X7 (~LX), X9 (~XT), X0 (~XTR) si XX

• Upvote 1

performanta e in nota obisnuita shimano, merge bine doar daca le bibilesti non-stop.

La ce te referi cand spui "bibilesti"? :)

Adica strans, uns si reglat? Sau mai sunt si alte lucruri in domeniul "bibileala"? :P

Ce firma produce piese care merg bine si daca nu le bibilesti nonstop, SRAM?

In ordine crescatoare X3 (oarecum echivalent cu Alivio de la Shimano), X5 (~Deore), X7 (~LX), X9 (~XT), X0 (~XTR) si XX

De fapt x4 ar fi echivalentul lui Alivio iar LX a trecut la gama de trekking si a fost inlocuit la MTB de SLX.

Buna.Referitor la acest clasament al componentelor exista cumva si un clasament la nivelul clasei (Alivio, Deore, SLX XT ). Nu stiu daca ma fac inteles insa am vazut trecut ca si componente la unele biciclete schimbator Deore XT, la altele schimbator doar Deore.

Exista vreo diferenta majora intre schimbatoarele Deore si Deore shadow ?

Va multumesc.

Salut haiducule si bun venit printre noi!Gama Shimano incepe mai serios de la Alivio,continua cu Deore,SLX,XT si se termina cu varful XTR.La fiecare dintre ele difera anul de fabricatie,mai mereu s-au adus imbunatatiri iar in ultimii ani s-au facut si pentru 10 viteze.

Referitor la shadow exista diferente,de exemplu un XT 771 si un XT 772,cel din urma este shadow,adica "este mai ascus",mai spre roata,nu iese spre exterior,dicolo de latimea spate a cadrului.La toate shadow este valabila treaba asta.Cei mai experimentati,stiu mai multe. :)

Buna.Referitor la acest clasament al componentelor exista cumva si un clasament la nivelul clasei (Alivio, Deore, SLX XT ). Nu stiu daca ma fac inteles insa am vazut trecut ca si componente la unele biciclete schimbator Deore XT, la altele schimbator doar Deore.

Exista vreo diferenta majora intre schimbatoarele Deore si Deore shadow ?

Va multumesc.

Deore e deore,deore xt e de fapt xt-ul despre care ai citit pe aici.

Vreau să adaug undeva ce am găsit până acum despre clasificarea diverselor componente şi cred că ăsta e topicul potrivit.

Seturi Shimano:

MTB: XTR (9), Saint (8), XT (7), (S)LX (6), Deore (5), Alivio (4), Acera (3), Altus (3), Tourney (1).

Road: Dura-ace (7), Ultegra (6), 105 (5), Tiagra (4), Sora (3), Shimano non-series (2).

Cifra din dreptul lor serveşte pentru a identifica componentele după cod atunci când apar aşa în specificaţii (ex. M3xx), respectiv pentru o echivalare aproximativă între liniile MTB şi road.

Seturi Shimano MTB & trekking vechi (anii '90):

(utile pentru achiziţii SH şi pentru a evita să fii păcălit de vânzători fără scrupule care prezintă un Exage300LX de exemplu drept "LX")

XTR - M900, M910, M950

Deore XT - M735, M737, M738, M739, M750

Deore DX - M650

Deore LX - M550, M560, M567, M570

Deore - M540

Exage 500LX - M500

Exage ES - M520

STX-RC - MC33, MC36, MC40, MC41

Exage 400LX - M400

STX - MC30, MC32, MC34

Acera - M330

Exage LT -> STX-SE - MC31

Exage 300LX - M300

Acera-X - M290

200GS - M200

Alivio - MC10, MC11, MC12, MC14, MC16, MC18

100GS - M100

Seturi SRAM (şi echivalentele Shimano):

X.3 ~= Acera, X.4 ~= Alivio, X.5 ~= Deore, X.7 ~= LX, X.9 ~= XT/XTR, X.0 ~= XTR

Furci SR Suntour:

XCT < XCM < XCR: Recreational Trail series

vN: N is the "version", higher is newer generation

XCR ~= RockShox XC30

* XCM, XCR have 30mm uppers, larger diameter = improved stiffness and strength. The pitch, or width of these two forks is 130mm.

* XCR has magnesium lowers

* XCM, XCR have replaceable cartridges.

Altele din gama XC, peste cele de mai sus: Raidon < Epicon < Axon.

• Upvote 1

Da,Shimano Saint si fratele mai mic ZEE,pentru downhill iar la Sram mai este Sram xx,zice-se peste Shimano xtr.

Vin si eu cu o intrebare mai de noob, poate ca nu e locul aici insa n-are rost sa deschid un topic nou pentru asta.

Asadar...care e diferenta intre clase? Si aici ma refer la toate componentele. Adica eu, ca incepatoare, unde voi simti diferenta daca as inlocui de exemplu schimbatoarele alivio cu unele deore xt? Sau diferenta sta mai mult in greutate si fiabilitate?

Intreb pentru ca eu nu-mi dau seama de vreo diferenta intre bicicleta mea echipata cu alivio/acera si a barbatului cu deore xt. Ce-i drept nici nu stiu la ce-ar trebui sa fiu atenta.

Merci :)

Diferenta este in materiale, performanta, fiabilitate, durabilitate date de diferite tehnologii care se regasesc in mare parte in pret.

offtopic

PS: nu exista cu "e-uri" sau "eco/bio". :)

Numati bine