Recommended Posts

Diferenta este in materiale, performanta, fiabilitate, durabilitate date de diferite tehnologii care se regasesc in mare parte in pret.

diferentele se simt si in precizia si finetea cu care lucreaza, se deregleaza mai greu, unele pot schimba 2 viteze odata (XTR cred ca si XT, corectati-ma daca gresesc)

Ati uitat clasele Campagnolo

Campagnolo

EPS Super Record 11 sp

Super Record Titan 11 sp

EPS Record 11 sp

Campagnolo Record 11 sp

Chorus 11 sp

Athena 11 sp

Centaur

Veloce

Mirage

Xenon

Ordinea este descrescatoare

• Upvote 1

Mai e si Shimano Saint si mai nou Zee

Le specificase si dl wirespot la clasa 8 Shimano. Utilizarea le da si caracteristicile. Foi putine schimbatoare mult mai rigide in articulatie.

Diferentele in primul rand intre clase de cod sunt date de greutate(variaza, cu cat sunt mai sus, diferentrele intre clase sunt mai mici). La active au aptudini mult mai precise si eficienta. Schimbatoare, manete, frane.

La pasive, diferentele sunt doar de greutate si design ca prima instanta. Roti, butuci, pedalier, lant

La Shimano intre XT si XTR nu-s mari diferente de greutate, dar, R ala spune ca-s pentru curse, adica supuse unui tuning de greutate si design tehnologic. Usor mai scazute in fiabilitate decat clasa din care provin XT.

Tehnologiile se muta de la o clasa la alta cu fiecare generatie, imbunatatite doar de design(XTR 95X este exact ca un XT 77X).

O completare la Campagnolo: Centaur s-a numit la un moment dat "Daytona" până s-au luat în beţe cu Ford (am impresia) pentru marca înregistrată şi au preferat să-l redenumească.

Şi o comparaţie aproximativă între grupurile road Campa şi Shimano: Centaur ~= Dura-Ace, Veloce ~= Ultegra, Mirage ~= 105, Xenon ~= Tiagra.

la Sram mai este Sram xx,zice-se peste Shimano xtr.

Din ce-am observat eu, XX este intr-o liga numai a lui, pe cand XTR poate fi comparat doar cu X0.

cam greu de tin ut minte daca nu esti chiar pasionat ... ;)

Rog pe cineva care stie ordinea calitativa a denumirilor Shimano sa le puna aici  in ordine descrescatoare, de la cel mai bun, pana la cel mai slab.

Eu am cautat pe google si nu am gasit.

(ordinea denumirilor care ma intereseaza este:   (exemplu: acera, alivio, deore , sx, xtr, etc)

Clasamentul mi-ar place sa fie in ambele tabere si mtb cat si cursiere.

Va multumesc.

Edited by otsdr
Mutat din "Clasament denumiri Shimano"

Sosea:
Dura Ace 7800
Dura Ace 7800 Triple
Dura Ace Track
Ultegra 6600 or 600
105 Silver
105 Black
Flat Bar, Tiagra, RX-100
Sora, RSX, 2203

MTB:
Deore XTR
Deore XT, Saint
Deore LX /DX, Hone
100GS??
STX /500GS
Saint135
Saint150
Hone
Deore, STX-RC
Alivio, 400GS, Exage
Acera, 300GS
Altus, 200GS
Tourney, 100GS??

sursa: http://www.cyclingforums.com/t/282036/shimano-best-to-worst-list

Saint nu este inferior xtr sau xt , este varful celor de la shimano pentru disciplinele gravitationale .

La MTB, dupa XT, ar trebui sa urmeze SLX.

Lista e pentru 2005, pe atunci nu exista SLX :)) .

• Upvote 1

Intre timp a aparut Dura Ace 7900 si 9000 :)) Bineinteles si variantele electronice 7970 9070

Uitasem de Ultegra 6700,6800 cat si variantele electronice aferente lor

Lista e pentru 2005, pe atunci nu exista SLX :)) .

Intrebarea este pusa in 2014. Presupun ca pe mumus il intereseaza ierarhia la zi. Deci, ...XT, SLX...

Zi-mi ce este asa amuzant, sa ma amuz si eu. Sau este o subtilitate de moderare?

Eram curios daca a mai aparut ceva, si voiam sa compar si ce am eu , sa vad pe unde se situaza ca nivel.  Multumesc moderatorului care a mutat unde trebuia acest thread inceput aiurea(nu il vazusem pe acesta)

Eram curios si de slx, nu stiam daca e road sau mtb.

"Subtilitatea" e că cel care a dat paste de aiurea mai sus a luat lista dintr-un post din 2005. 

Buuuun, deci câte un warn pentru fiecare din cei care au comentat pe lângă subiect DUPĂ ce am pus link-ul cu ierarhia de pe Wikipedia?

• Upvote 1

Mersi 

otsdr

Imi place ca acum am aflat ca am piese de treking pe bicla, dar si din categoria recreacional :) gen acera :) postul  #35 e chiar complet ptr ce doream eu sa aflu.