mihai.vlad

Refacere Completa

Recommended Posts

Ce iti scapa este faptul ca forta picioarelor determina viteza de deplasare, nu cadenta pedalatului. Cu alte cuvinte cei care merg cu 35km/h au forta mai mare decat cei care merg cu 25km/h, indiferent de cadenta fiecaruia.

Cu 25km/h, adica cu 100rpm merg in mod curent, chiar si pe bulevardele mari care, oricat de plate ar fi ele, dupa 1-2 minute de pedalat ajung inevitabil la un semafor sau ambuteiaj unde nu mai pot sa ma deplasez cu viteza mare. Doar Kiseleff si cheiul Dambovitei la periferie mi se par bulevarde mai libere. Cadenta de 120km/h o ating doar in situatii exceptionale, cand depasesc un autobuz care pleaca din statie, de ex. Deasemenea, un raport mic te avantajeaza la plecari de pe loc sau navigat printre masini.

E OK un raport 2.1, 2.2, 2.3 dar ce depaseste 2.5 e exagerat pt vitezele de deplasare in oras. Plus ca, chiar daca as avea forta sa ma deplasez cu 40km/h, devine foarte periculos prin oras unde soferii sunt obisnuiti ca bicicletele sa se deplaseze cu 15km/h maxim. Chiar si la 25km/h am de multe ori surprize de genul neacordarii de prioritate de catre soferi care vin din strazi laterale si, desi ma vad (port vesta), intra in fata mea cu riscul (din punctul lor de vedere) de a le deteriora masina in urma impactului inevitabil.

Lasand la o parte tentativa de argument din prima propozitie (luandu-l din nou exemplu pe saracul hamster, dupa logica ta un hamster e mai puternic decat, sa zicem, un caine, pentru ca reuseste sa faca roata sa se invarta de 100 de ori dand de 200 de ori din picioare, pe cand cainele nu reuseste sa o invarta decat de 20 de ori dand de 3 ori din picioare; makes sense!), esti singurul om pe care l-am auzit vreodata sa foloseasca raport de 2 intr-un oras fara dealuri; toti oamenii cu care am vorbit, toate forumurile, toate site-urile etc. spun altceva, dar o fi cum zici tu pana la urma. Eu ma incapatanez sa zic ca nu m-as baga nici batut sa depasesc autobuze cu un raport de 2, la fel cum nu vreau sa stiu ce se intampla cand ai de coborat cel mai mic deal pe o fixa cu raportul asta. Apropo, fixa asta are raport de 2, 46/23: http://www.ollierkkila.com/Site/?page_id=4&album=11&gallery=89 Uitandu-ma pe net vad ca mai nimeni nu intelege care e treaba cu cadenta, in afara profilor de acum X ani de la clubul X care isi faceau meseria prin blocarea pinioanelor altora. Probabil d-aia unii ajung Contadori si altii neica nimeni: e o problema de disciplina aritmetica.

Pai omul e mai puternic decat un pechinez. Cu toate astea alearga mai incet. Asta e, daca compari mere cu pere...

Ce e gresit in argumentul meu din prima propozitie?

Se poate merge si cu cadenta sub 90. Asta nu inseamna ca e sanatos. Culmea e ca putini biciclisti ma depasesc prin Bucuresti, eu mergand in jur de 25km/h. Iar majoritatea biciclistilor intalniti au MTB-uri si merg pe placa mare si pinion mic. Pt ca sunt puternici. Cadenta, bineinteles, undeva pe la 50. Din cand in cand mai intalnesc si cate un ciclist de performanta. Ma uit la ce raport are: placa mica si pinion in jumatatea mare. 39/19 sau 39/21. Pot sa bag eu 42/14 (am pinioane 14-28) ca tot nu ma tin dupa ei.

PS. Omul cu fat-bike-ul ala SS are capul pe umeri.

Imi scapa mie ceva in legatura cu refacerea completa? Poate ar trebui un pic umblat la titlu, am crezut ca e vorba despre refacere dupa o accidentare, ceva....

Apoi, oricum discutia a alunecat spre:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3926-sfat-raport-prea-mare-la-angrenaj/  sau spre

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/969-singlespeed-unde-cine-ce/page-29 

samd.

Bicicleta am cumparat o gata facuta. Acum am dat jos tot de pe ea, am construit roti noi de la 0, inclusiv cu centrat, reconstruiesc tot angrenajul, dau jos toata vopseaua de pe cadru+piese si o revopsesc , modific ghidonul. In principiu ramane doar cadrul de ea si ala nevopsit. De aia am pus titlul refacere completa. Daca ti se pare ca induce in eroare propune-mi te rog si l voi schimba. Intr-adevar discutia a deraiat intr-o directie sau alta dar asta a fost intentia de la inceput, pe masura ce ma lovesc de diferite probleme sa postez aici si sa am si niste solutii tot aici. In felul asta cine va fi in situatia mea poate va gasi un ajutor complet in thread-ul asta.